Италиански карабинери патрулират по мост в разделения гр. Косовска Митровица. Сърбия е изоставена от Запада и е в блато в преговорите с косовските власти, заяви премиерът Дачич. |
Според него международната общност се е отказала от предишните си предложения за широка автономия на сърбите в северната част на Косово. На този етап не се предлага никаква автономия. Според него предложенията на Прищина в Брюксел са били унизителни и неприемливи.
Международната общност преди говореше, че няма да има подялба на Косово и че максималното, което могат да получат сърбите, е широка автономия в тази част. Сега не се предлага никаква автономия. Всеки един френски град има много повече пълномощия от сръбската общност в Косово, обяснява още Дачич пред в. "Монд".
По думите му предложенията от Брюксел предвиждат създаването на "протоколна общност на сърбите без никаква изпълнителна власт, която може само да издава публикации, да организира кръгли маси, но няма никакви правомощия в образование, здравеопазване и култура. И по-специално никакви в областта на правосъдието, полицията и образованието".
"Сърбия е изправена пред тежък проблем. Ние не можем да приемем това предложение, но не можем и да го отхвърлим, защото то е пряко свързано с нашата европейска интеграция. Ние се намираме в истинско блато. При най-малкото движение ще затънем още повече. Нямаме ръка, за която да се хванем. Ние нямаме подкрепата на Хашим Тачи, която той има не само от САЩ, но и от ЕС. Ние сме абсолютно сами", добави Дачич.
В същото време сръбската православна църква предупреди властта "да не се предава Косово". Това засилва натиска над управляващата коалиция в малкото оставащи часове до вторник, когато е крайният срок Белград да отговори дали приема подготвения с посредничеството на ЕС план за уреждане на статута на бившата сръбска провинция.
В обръщение към президента националист Томислав Николич, премиера социалист Ивица Дачич и вицепремиера и ръководител на най-голямата партия в управляващата коалиция Александър Вучич сръбският патриарх Ириней заявява: "Най-важното обещание преди и след изборите, поето от вас, които получихте мандат да направлявате сръбския кораб в тези бурни времена, бе, че никога, при никакви обстоятелства няма да предадете или да продадете нашето Косово, историческата Стара Сърбия". Сърбите смятат Косово за люлка на сръбската нация и на православната й вяра. Днес 90% от населението са албанци и мнозинството от тях са мюсюлмани. В северните части са останали около 50 000 етнически сърби.