Споровете за промените в цените на тока отиват към шокова развръзка. Исканията на производителите за 20% поскъпване са скромни в сравнение с предложенията на Националната електрическа компания и Електроенергийния системен оператор. Двете държавни дружества са внесли в ДКЕВР проект за 176.94% увеличение на добавката за зелена енергия - от сегашните 11.10 лв. на 30.74 лв. Това е заради новоприсъединените ВЕИ мощности, заяви преди дни шефката на ДКЕВР Евгения Харитонова. Отделно ЕСО и НЕК настояват за над 60% скок и на цената за достъп до електропреносната мрежа - от 6.48 на 10.48 лв. Почти двойно увеличение е поискано за т.нар. невъзстановяеми разходи за двете американски централи - "Марица-изток 1" и "Марица-изток 3", и др. АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-3" също настояват за увеличение на тока между 6 и 7%, ТЕЦ "Бобов дол" - 14.54%. За ТЕЦ "Варна" увеличението трябва да е около 16%, а за "Марица-изток 2" - 18.29%.
Допреди дни от ЕРП-тата твърдяха, че те не са искали увеличение, а промени ще има по веригата производство-пренос-разпределение-доставка. Но според доклада на ДКЕВР ЧЕЗ настояват за 22.13% увеличение за пренос ниско напрежение, както и за поскъпване на цената за достъп. ЕВН пък смята, че цената за достъп за битовите потребители трябва да скочи със 74.16%, а за фирмите - с 59.39%. От "Енерго-Про" са заложили 40.86% увеличение на цената за пренос на ниско напрежение от 1 юли.
Това са само предложенията на фирмите, последната дума има енергийният регулатор. Големият въпрос сега е какви промени в тарифите ще одобри ДКЕВР, която обикновено се опитва да натиска цените надолу. Само преди дни председателката на ДКЕВР Евгения Харитонова подгря почвата за скока на тока от 1 юли, но отказа да коментира в числа. "Опазил ни Господ от 25% увеличение на тока - улицата ще ни разкъса", категорична бе тя. По-късно пък сама заяви, че и в ДКЕВР са стресирани от исканията на производителите, а едва вчера стана ясно защо.
|
|