Мащабна чистка в държавните фирми предприема няколко седмици преди изборите министърът на икономиката Асен Василев. След като преди два дни отсече, че кредитът на доверие, което е дал при встъпването си в длъжност, е вече на изчерпване, вчера той обяви, че 23-ма шефове в над 10 държавни дружества ще се простят с постовете си. Василев не спомена имена, но стана ясно, че ще бъдат освободени бордовете на АЕЦ "Козлодуй" и на "Български енергиен холдинг", в който влизат Националната електрическа компания (НЕК), Електроенергийният системен оператор (ЕСО) и др. Официалната причина за чистката е, че не е спазена насоката, дадена от министерството, първо да се търсят резерви в системата, а след това да се искат по-високи цени за тока.
Освобождаването на ръководството на АЕЦ "Козлодуй" идва след приключила наскоро проверка на Инспектората на Министерския съвет за случващото се в централата през 2011-2012 г. Тя е била възложена от министъра на икономиката в началото на годината и е открила редица нарушения. Констатирани са случаи, при които стойността на сключения договор значително надвишава прогнозната стойност на обществената поръчка. В доклада е описан и случай, при който печели кандидат, предложил три пъти по-висока цена от останалите кандидати при заложен критерий "най-ниска цена". Освен това поръчките са били разделяни на няколко части, така че да заобиколят изискванията на Закона за обществените поръчки за провеждането на търг. Шеф на АЕЦ през този период бе бившият депутат от ГЕРБ Валентин Николов. "Новият шеф на атомната централа ще бъде избран с конкурс", съобщи Асен Василев. Дотогава Валентин Николов ще остане на поста си, съобщиха късно вчера от пресцентъра на МИЕТ.
В началото на април прокуратурата образува 5 наказателни производства в енергетиката. Едно от тези производства засяга договори, подписвани от шефа на БЕХ Михаил Андонов.
От Министерството на икономиката отказаха допълнителна информация за останалите промени. Най-вероятно обаче ще бъдат освободени и ръководствата на НЕК и на ЕСО. Само преди дни те внесоха в ДКЕВР предложение за шоково поскъпване на тока от 1 юли и за 176.94% увеличение на добавката за зелена енергия, 60% скок на цената за достъп до електропреносната мрежа и др. Вчера шефът на ЕСО Иван Йотов каза, че не е искал увеличение на цените, макар дружеството да е на загуба. "Ако се погледнат признаваните от ДКЕВР разходи на ЕСО, ще се види тенденция, която доведе електроенергийния оператор до загуба. На ДКЕВР им е най-лесно да намалят цената на държавните дружества. От регулираната дейност през м.г. ние сме на над 150 млн. лв. загуба", оплака се той.
Последната дума за промените в цените на тока ще има регулаторът. "Винаги преди определяне на нови цени енергийните дружества искат големи повишения, но те никога не са били разрешавани от ДКЕВР. Средно сме увеличавали цените на електроенергията с 4-6%, само миналото лято се наложи да се повишат цените с 13% заради голямото въвеждане на ВЕИ централи", каза Стефан Герчев от енергийната комисия.
Чистката ще засегне и други държавни фирми и няма да се ограничи само с енергийния сектор. Сериозни разговори ще има с шефа на Агенцията за инвестиции Борислав Стефанов. Причината е, че в клип за насърчаване на чуждестранните вложения у нас България се оказа със сериозно орязани граници.
Междувременно вчера от Агенция "Митници" обявиха, че са уволнени митничари от Бургас. Те са замесени в откритите нарушения и манипулация на част от измервателните уреди в данъчния склад нефтопристанище "Росенец", за които "Сега" писа вчера. С поста си се разделят шефът на "Митница-Бургас" Валери Стефанов, зам.-шефът на митницата Кирил Динев, шефът на отдел "Последващ контрол" Ростислав Йонев. Началникът на сектор "Енергийни продукти" Калина Димитрова е понижена в ранг. Разследването на случая продължава, обявиха още от Агенция "Митници".
Процедура
Агенция "Митници" официално започна и процедура за преразглеждане на издадения Акт за съответствие на нефтопристанище "Росенец" с акцизното законодателство. Законът изисква всички контролни точки по въвеждане и извеждане на горивото да бъдат снабдени с пломбирани контролни уреди, които предават дистанционно данни за наличните количества горива. Именно липсата на нивомери стана причина за отнемането на лиценза на пристанището през 2011 г., а при връщането му митници и рафинерия постигнаха споразумение уредите да бъдат монтирани най-късно до юни 2013 г. Както "Сега" писа вчера, още в деня на издаването на акта за съответствие от митниците установиха, че отделни уреди са били неправомерно разпечатани и превключени на тестов вместо на работен режим. Промяната в режима е извършена от митничари по немотивирано искане на рафинерията и дни наред от пристанището са извеждани големи количества горива без надежден контрол. От митниците обясниха, че при евентуално обезсилване на издадения акт за съответствие доказването на цялата система за контрол трябва да започне наново. Не е ясно какво се случва при неспазване на новия краен срок - 1 юни.
Ей за тези неща говореше Мамута : Натисни тук
ЕСО: Увеличаваме износа на електроенергия към Турция
В настоящия момент турската електроенергийна система се намира в период на пробна паралелна работа, при който пропускателната способност на междусистемните електропроводи (Network transmission capacity – NTC) от България към Турция и от Гърция към Турция e административно ограничена от ENTSO-E на 400 MW т.е. под реалната техническа стойност, от съображения за сигурност на паралелната работа.
Тази стойност се разпределя, както следва: от България към Турция – 266 MW и от Гърция към Турция – 133 MW, уточняват от ЕСО.
Турската енергийна система беше обсъдена по време на редовно заседание Регионалната работна група „Континентална Европа” на ЕNTSO-E (Европейска организация на електроенергийните системни оператори). Тогава предложението на ЕСО ЕАД и TEIAS (Електропреносна компания на Турция) беше одобрено, съобщиха тогава от оператора.
В резултат максималната допустима мощност на изнасяната електроенергия от България за Турция се повишава от 266 на 366 MW.