Младежи от левицата се събраха пред централата на ГЕРБ вчера, за да честитят имения ден на Цветан Цветанов, носейки глухарчета и накичени с големи уши. |
В разговорите се набиват на очи поне два състава на Наказателния кодекс - възпрепятстване на правосъдието и търговия с влияние, но би могло да се разследва и за много други. Според юристи съучастието във възпрепятстване на правосъдието, което се наказва с лишаване от свобода от 1 до 6 г., прозира в разкриването на прокурорски тайни пред политически лица и даването на съвети на обвиняеми. За изтичане на информация потвърди и бившият депутат от ГЕРБ Емил Димитров, който научил предварително за действия срещу себе си и извел от страната семейството си. Според прависти трябва да се разследва търговията с влияние на политическите лица, както и поведението на всички, споменати в разговора, за които събеседниците разказват, че са нарушавали законите. Не трябва да се пропуска и описаната гигантска корупция с обществените поръчки в министерството на земеделието.
Записите, чиято автентичност и незаконност беше потвърдена от всички, разкриха скандалната обвързаност на прокуратурата с лидера на ГЕРБ Борисов. В тях прокурор съветва обвиняем по делото му, което се води именно от градската прокуратура. Освен това съобщава, че главният прокурор е личен избор на бившия премиер. Чува се и как партийният лидер получава нерегламентирана информация от прокуратурата за проверката на незаконното подслушване на МВР и как я съобщава на бившия вътрешен министър, когото тя засяга.
Освен това тримата събеседници разсъждават как бившият министър да укрие харчене на европейски пари, а той се възмущава, че е имало уговорка, след като бъде разпитан, делото му да бъде прекратено. Признава и как пиарка, с която живее, е участвала във формулирането на критериите за обществените поръчки, които не са печелени от случайни хора. В отговор бившият премиер го предупреждава, че въпросната жена може да го издаде пред прокуратурата. От записите се разбира, че към управляващите е изтичала важна информация, която по закон е следствена тайна. Според експерти, цитирани в медиите, подслушването е осъществено през телефона на Найденов или чрез микрофон, закрепен на него.
Два дни след скандала Борисов, Цветанов и президентът Росен Плевнелиев коментираха само факта, че бивш премиер е бил подслушван, като старателно избягваха съдържанието на скандалните разговори, разкриващи престъпната обвързаност на съдебната власт и политиците. Борисов и Цветанов се опитаха да изкарат ГЕРБ жертва на неясни тъмни сили, като бившият МВР-шеф разпозна в аудиофайловете "дългогодишен сценарий, реализиран от бившата Държавна сигурност", пропускайки, че през последните 4 години и в 4-те, предхождащи управлението на правителството на Станишев, той и Борисов са дърпали конците в МВР. От думите му пред Нова телевизия се разбра, че "Найденов явно е бил активиран под някаква форма, за да може да бъде изпълнена тази поръчка".
Борисов зае страдалческа поза в Симеоновград в събота и избегна всякаква конкретика под претекст, че "не е чул, не чете вестници, не гледа телевизия, не слуша радио и не се интересува". "Моите колеги имат забрана да ми говорят за това - какво излиза в медиите", заяви той, цитиран от "Фокус".
Президентът не спря да говори два дни, без да се доближи до престъпното съдържание на разговорите. С общи приказки той се опита да неглижира темата, подхвърляйки, че му е писнало от СРС-та, и насочвайки публиката в удобната за ГЕРБ посока, че скандално е само това, че е подслушван бивш министър-председател.
Днес Етичната комисия на Висшия съдебен съвет трябва да вземе решение дали подалият в петък оставка Кокинов да бъде уволнен дисциплинарно. Зам.-главният прокурор и шеф на Националната следствена служба Бойко Найденов коментира вчера, че в случая със записания незаконно разговор "добри няма".
ЕВРОЗАПЛАХА
Очаква се България да бъде подложена на много подробна проверка заради злоупотребите с демокрация и власт, и особено за наливане на средства от европейските програми в два столични вестника, споменати в подслушаните разговори, съобщи евродепутатът от левицата Ивайло Калфин, цитиран от БГНЕС. Той допусна, че спрямо страната ни може да бъде приложен чл. 7 от договора за ЕС и тя да загуби правото си на глас в Европейския парламент. "Начинът, по който се подслушва у нас и съдържанието на записите, не отговарят на нито една европейска практика. Има няколко неща, които ще последват. Първо, ще се възобнови дебатът доколко българските институции работят, доколко са независими и доколко управляващите злоупотребяват с власт. Какво ще последва не е много ясно, защото ЕС не е направен за подобно поведение. Когато са го създавали, никой не си е представял, че злоупотребата с демокрация и власт може да стигне до крайност".