При цялата скъпотия само въздухът вече ни е по джоба. Само че и той зигзагира от стандарта. "Труд": "Дишаме прах от мръсни пътища". И безстрастно добавя: "Най-зле са Перник, Враца и Видин". Където и иначе са си зле.
Въпросът е защо тия хора, като им е мръсен въздухът по пътищата, не си седят дома? "24 часа" решава задачата - защото на мнозина данъчните са взели и жилищата заради дългове - "НАП продава с 20% по-евтини имоти" - при това през виртуален магазин. Като си стигнал до дъното и няма с какво да се издължиш към държавата, твоят дом престава да бъде твоя крепост и се превръща в актив за данъчните.
Оттук обаче възниква друг въпрос: къде отидоха прословутите спестявания на хората, та трябва да се разделят и с жилищата си? За отговор - "Стандарт", ясно е казано: "Наши държат 400 млн. евро в евробанки". С което се потвърждава един от основните закони - в природата нищо не се губи, а само преминава от едни джобове в други.
Логиката на българската мизерия е желязна. Но все пак не дава яснота как пряко нея да спазим традиционен Великден. Дори най-бедните от нас. Ето как: "Нередовни яйца преди Великден" ("Преса"), срокът им на годност изтичал на 5 май. Внос от братски Полша и Румъния. Като си изпаднал да пресмяташ едно или две яйца да боядисаш за празника, последната ти грижа ще бъде кога го е снесла кокошката и дали е кудкудякала на български или европейски.
За агнешкото дори няма защо да се пита. Както пише "Земя", "Великден не е за овчарите, а за джамбазите". Цените се качват, но от тях не печелят производителите, а още по-малко потребителите. Печелят онези, които си държат парите в чужди банки.
С това кръгът се затваря и на читателите може да се препоръча само едно - предпразнично дишане далеч от магистралите и насред полето заедно с другите блеещи твари, за да се подготвят добре както за празниците, така и за изборите.
|
|