Всички партии без БСП излизат с отънели електорати от изборите. Разочарованието и недоверието към политическата класа се проявиха в драстичен отлив на гласове и само ниската избирателна активност прави резултатите им във вид на депутатски места да изглеждат прилични. ГЕРБ губи от БСП в 12 области, включително и при листи, водени от емблеми на партията. ГЕРБ обаче убедително печели точно в градовете, където имаше най-силни протести, довели до оставката на правителството на Бойко Борисов. Никой няма да може да състави самостоятелно правителство, но е възможно управление от двойна коалиция.
По окончателни данни на ЦИК активността е била 51.33%, или с около 10% по-ниска в сравнение с предходния вот. Най-драматичен е сривът при ГЕРБ, която за 4 г. е загубила 1/3 от избирателите си, или 600 000 гласа, а влиянието й в ключови градове на страната бе стопено от конкурента й БСП. Партията на Бойко Борисов ще има 19 депутати по-малко в сравнение с предишния парламент.
Ерозира и доверието към ДПС, което губи около 200 000 гласа и 4 депутатски места. Въпреки увеличения резултат на последната права преди изборите наказание получи и "Атака". Заради политиката си през последните 4 г. националистите на Волен Сидеров отъняха със 140 000 гласа. "Атака" обаче ще има с двама депутати повече.
Въпреки че е втора политическа сила, "Коалиция за България" е единствената, която повишава своя резултат в сравнение с 2009 г. Тогава тя взе 748 147 гласа, докато сега те са около 938 600. Макар че увеличават резултата си само с около 25%, социалистите ще имат двойно повече депутати. В предишния парламент имаха 40, а сега - 86 депутати.
Практически ГЕРБ е изместена в 12 области на страната в сравнение с 2009 г., когато бе първа сила във всички райони с изключение на смесените. Дребна утеха е, че партията на Бойко Борисов е запазила влиянието си в градовете, където имаше бунтове срещу управляващите. Допълнителен "бонус" е и присъствието на ключови фигури на ГЕРБ начело на листите, които сдадоха първото място. Това са Велико Търново, Монтана, Стара Загора, Видин, Враца, Кюстендил, Ловеч, Перник, Плевен, Смолян, Търговище и Ямбол. А в Хасково двете партии са с почти изравнен резултат. В старата столица на България водач на листата бе бившият вицепремиер Цветан Цветанов, във Враца екссоциалният министър Тотьо Младенов. В Монтана листата бе оглавена от шефа на правната комисия в 41-вия парламент Искра Фидосова, в Перник и Хасково пък начело бе икономическият министър Делян Добрев. В Плевен на първо място бе председателят на НС Цецка Цачева, а шефът на здравната комисия Даниела Дариткова - в Смолян. Любимката на Бойко Борисов Лиляна Павлова, която бе регионален министър в неговия кабинет, водеше листата в Стара Загора. ГЕРБ запази позицията на първа политическа сила в Благоевград, Бургас, Варна, Габрово, Добрич, Пазарджик, Пловдив, Пловдив-област, Русе, Силистра, Сливен, трите района на София и София-област, както и Шумен.
Появата на алтернатива на ДПС в лицето на партията на Касим Дал успя да разпилее вота в смесените райони. Движението на Лютви Местан е първа политическа сила в Кърджали и Разград, но губи позициите си в Търговище и Силистра. Коалицията "Център - Свобода и достойнство" между формацията на Дал и НДСВ печели 9% в Търговище, 5% в Разград, 4.7% в Силистра, 3.2% - в Смолян и Шумен. Печели и голяма част от вота в Турция и е трета политическа сила в чужбина след ДПС (41.3%) и ГЕРБ (24.5%). Спадът за ДПС също е сериозен - от 610 521 на приблизително 363 000 гласа. От ЦИК обаче обясниха, че гласовете ще се покачат леко, след като се прибавят гласовете от чужбина.
Традиционната десница загуби катастрофално изборите и за пръв път от 1990 г. остава без свой представител в парламента. Коалицията на СДС остана далеч под 4-процентовата бариера. ДСБ е под 3% и е трета политическа сила само в 23-ти и 24-ти район на София, които навремето бяха сини крепости. Там формацията на Иван Костов получава незначителните 8.8 и 8%. В 25-и МИР тъмносините са четвърта сила с 4.7%. Любопитен е резултатът на Движение "България на гражданите" (ДБГ) в Плевен. Там водач на листата бе дългогодишният кмет на града Найден Зеленогорски, но партията печели скромните 3.6%. Има региони в страната, където десницата и партията на Меглена Кунева едва минават 1%.
------НЕОКОНЧАТЕЛНО---
Според последните резултати на ЦИК за страната ГЕРБ печели 30.708%, "Коалиция за България" - 27.015%, ДПС - 10.58%, а "Атака" - 7.4%. Първи под бариерата от 4% е НФСБ с 3.7%, следвани от ДБГ на Меглена Кунева с 3.26%, ДСБ с 2.9%, ВМРО с 1.9%, РЗС с 1.6%, "Лидер" с 1.693, коалиция "Център - Свобода и достойнство с 1.5%, СДС с 1.3% и "Глас народен" на Светльо Витков с 1.3%.
----------СМЕТКИ---
При обработени над 96% от протоколите ГЕРБ и "Атака" заедно вземат 121 мандата в следващия парламент, а БСП и ДПС получават 119. Изчисленията са на математика Красимир Калинов от ЦИК. Той обаче уточни пред БНР, че вотът в чужбина може да наклони везните в едната или в другата посока, тъй като оттам са пристигнали едва 55% от протоколите. Можело да има размествания в рамките на 1-2 мандата. Именно те са ключови за съставянето на мнозинство в следващия парламент. Според Калинов възможността някоя от партиите, останали "под чертата", да стигне до влизане в НС, е почти нулева. Засега ГЕРБ получава 98 места в бъдещия парламент, "Коалиция за България" - 86, ДПС - 33, и "Атака" - 23.
Уцелиха ли социолозите изборните резултати?
В седмицата преди вота, някои от социолозите даваха гигантска разлика в процентите между двете основни политически партии - ГЕРБ и БСП, а други обявяваха, че ще има паритет или почти паритет между двете партии. Само преди два дни, държавният НЦИОМ оповести данните от последното си проучване, което прогнозира, че ГЕРБ ще спечели 34%, а БСП – едва 25%.
Натисни тук