След месеци на усилена подготовка изпитната кампания за кандидатстване в гимназиите след VII клас започва утре с изпита по български език и литература, а на 23 май - по математика. Тази година местата в елитните гимназии са над 40 000, разпределени в 1418 паралелки. Езиковите и математическите паралелки в елитните гимназии в страната ще са 813, като в един клас ще бъдат приети между 26 и 29 ученици (местата са не повече от 23 000). Професионалните паралелки с прием след VII клас са 605. Непрофилираните паралелки в средните общообразователни училища са 175. Тази година випускът е от 62 508 ученици. За сравнение м.г. първоначално обявените паралелки бяха съответно 804 и 570, в които трябваше да бъдат приети около 38 500 кандидат-гимназисти. На изпитите се явиха 55 012 ученици по български език и литература и 54 844 по математика.
В София седмокласниците са 9787. Тази година езиковите и математическите класове са 192 (над 5000 места). Това означава слаба конкуренция. Реално състезание ще има само за най-желаните училища. 91-ва немска гимназия, в която от години балът за кандидатстване в столицата е най-висок, ще приема 91 момичета и 91 момчета. В Първа английска ще има 7 паралелки от по 28 деца - общо 196. Същият брой щастливци ще бъдат приети и в 9-а френска гимназия. В 164-та испанска гимназия ще приемат 140 ученици в 5 паралелки. Софийската математическа гимназия отваря прием за 6 паралелки с по 28 ученици. Кандидатите се приемат по успех, няма квоти за момичета и момчета. Втора английска ще приеме 182 "подгответа" - отново в 7 паралелки, но в тях ще бъдат записани по 26 деца. 73-то средно общообразователно училище, известно като Втора немска, е обявило прием за 4 паралелки, във всяка от които ще бъдат записани по 28 ученици - поравно момчета и момичета.
В Националната природоматематическа гимназия "Акад. Л. Чакалов" в София ще влязат 261 ученици. Прием е обявен за 9 паралелки, като във всеки клас ще има по 29 деца. Кандидатите могат да избират между паралелките с природоматематически профил - математика и информатика (една с английски и една с немски), информатика, физика, химия и опазване на околната среда, химия и биология, биология и здравно образование (една с английски и една с немски) и география и икономика. Националното средно общообразователно училище-София ще сформира 3 паралелки с по 26 деца. Учениците ще избират дали да изучават издателска дейност и масови комуникации,
дизайн на интериора
или екранни визии. В 134 СОУ "Димчо Дебелянов" има една паралелка с интензивно изучаване на английски език и две паралелки в технологичен профил - информационни технологии и цифров дизайн и медии. В един клас ще се записват по 26 възпитаници. В Профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "М. Еминеску" в София ще сформират само една паралелка с интензивно изучаване на румънски език, в която ще се обучават 26 ученици.
Местата за Националната Априловска гимназия в Габрово, която е държавна, са 130. Ще бъдат сформирани по две паралелки хуманитарен и чуждоезиков профил с интензивно изучаване на английски и една паралелка с усилено изучаване на немски език. В клас ще се приемат по 26 деца. В Габрово броят на езиковите и математическите паралелки е 14, а на профилираните - 17. Общият брой на седмокласниците е 847. В Пловдив евентуалните кандидати за елитните гимназии са 5544. Те ще се състезават за място в 75 езикови и математически или 58 професионални паралелки. Във Варна учениците са 4077, а изборът им е от 58 езикови и математически и 47 професионални паралелки. В Бургас в езиковите и математически гимназии ще бъдат сформирани 41 класа, в професионалните училища - 40, а общият брой ученици е 3747.
Равносметката от първото класиране на кампанията през 2012 г. показа, че най-желаното училище в София е Втора английска гимназия - тя е посочена в заявленията за кандидатстване от 1994 ученици. Но отново с най-висок минимален бал се влизаше в Немската гимназия - последното прието дете беше с бал 34.072. Там влезе и единственият ученик от София с максимален бал 36.00. През м.г. на второ място по минимален бал остана Софийската математическа гимназия.
Последният кандидат
в списъка на приетите има сбор 33.929. С минимален резултат 33.072 е последният кандидат-гимназист в 73 СОУ, известно като Втора немска.
В София професионалните гимназии са обявили прием в 94 паралелки (около 2500 места). В Пловдив броят на класовете за професионално обучени е 58, във Варна - 47. Нови професии тази година са автомобилна мехатроника, агроеколог, организатор на интернет приложения и химик-технолог (технология на хомеопатични и фитопродукти), съобщи Лазар Додев, директор на дирекция "Организация, контрол и инспектиране" в МОМН. Новост при тази кампания е обучението за професията жестомимичен превод. Това е съгласно новите изисквания на Европейския съюз във връзка с интеграцията на хора с увреден слух и говор, обясни Додев. Той добави, че от тази година се въвежда обучение и по нов профил - защита на информацията. Учениците, които завършат обучението по този профил, могат да работят в системата на МВР и правосъдието или в администрацията, където има специални служители, които отговарят за сигурността на информацията.
От 2-3 години има много голям интерес към енергийните и възобновяеми източници и брокер на недвижими имоти. Традиционно високо остава и търсенето на място в търговско-банковите и икономическите гимназии. По-нисък е интересът към професиите в областта на строителството, земеделието и машиностроенето. Има много добри гимназии по земеделие и по строителство например, но интересът към тях зависи в голяма степен от ръководството на самото училище, от екипа и от възможностите за практическо обучение, които училището предлага, обясни Додев.
РЕЗУЛТАТИ 2012
Средният резултат по български език и литература за страната през 2012 г. е 4.51, а по математика - 4.30, което беше значително подобрение спрямо 2011 г. Тогава средният резултат от двата модула по български език и литература беше 4.02, а по математика - 3.65. По-добри бяха резултатите на преразказа на творбата на Деян Енев "Бабата, която хранеше котките". Средният брой получени точки бе 20.01 т. от максимални 35. През 2012 г. обаче беше отчетено още, че драстично се увеличава броят на седмокласниците, които не успяват да покрият минимума от знания на миниматурите по български език и литература и по математика. Броят на двойките по математика е близо 7 пъти повече спрямо 2011 г. и през 2012 г. са 1314. Слабите оценки по български език и литература също се увеличават, но "само" с около 1.5 пъти спрямо предишния изпит. Двойки на изпита по български език и литература са получили 581 ученици, докато през 2011 г. под минималния праг са останали 375 седмокласници.
някой прокурор няма ли да спретне една проверка в Горно банския "елитариум"?! квотата на директорката вилянова /73 г бабе с личен шафьор и аутомобил/ силно присъства /финансово/ в приема там..