Изборът на правителството начело с премиера Пламен Орешарски показа ясно вчера политическото разминаване между думи и дела. Тонът зададе "Атака", която въпреки декларациите си, че няма да подкрепи кабинет с мандата на БСП, на практика спаси Орешарски и министрите му. ГЕРБ пък демонстрира раздвоение на личността, като, от една страна, категорично отказа да даде рамо на новото правителство, но Бойко Борисов обясни, че това можеше и да не се случи, ако Орешарски лично го е потърсил за подкрепа. Бившите управляващи забравиха и обещанието си от онзи ден да не участват в гласуването - всички натиснаха копчето срещу кабинета. Пленарната зала бе използвана от всички за взаимни нападки и изваждане на показ на тайни обвързаности. Принос за общия хаос добави и системата, която още не работи с биометричните данни на депутатите и даде дефект на четвъртия ден от работата на 42-рото НС.
Тънките сметки за спасяването на кворума бяха натъкмени в началото на деня, когато Волен Сидеров помогна на БСП и ДПС да получат необходимите 121 гласа за започване на заседанието. Според него, за да не се пилее излишно времето на парламента. Депутатите му не се регистрираха, но гласът на Сидеров бе решаващ не само за кворума, но и да се гарантира несменяемост на кабинета. Дори ако в бъдеще някоя от политическите сили поиска вот на недоверие, необходимата подкрепа за това трябва да е от 121 депутати. При сегашната конфигурация на парламента това може да се случи с "покупката" на чужд народен представител. При вота за кандидатурата на Орешарски всички 120 от БСП и ДПС бяха "за", а 97-те от ГЕРБ - "против". Елементарната аритметика показва, че ако намеренията на Сидеров бяха искрени, достатъчно бе неговите 23-ма души да се въздържат. Така кандидатурата на Орешарски нямаше да мине, тъй като гласовете "за" трябва да са повече от тези "против" и "въздържал се".
Нещо подобно се случи и при вота за структурата и състава на МС. И двете бяха приети със 119 гласа "за" и 98 "против". Към гласовете "против" се присъедини и Сидеров. Номинацията на Орешарски мина на два вота заради досадна грешка с Румен Иванов от ГЕРБ, чийто глас "против" бе възприет от системата като "за". Заради нея се наложи шефът на НС Михаил Миков да признае, че е напълно възможно правителството да бъде гласувано и прието с чужди карти, тъй като ролята на биометричните данни е да не го позволява. Въвеждането им обаче ще бъде направено в следващите дни, когато е ясен съставът на парламента.
Бойко Борисов използва случая да нападне политическия си противник Сергей Станишев, че неслучайно е избрал Орешарски за премиер. Да поемеш в този момент на световна криза кормилото на държавата, било изключително трудна задача. Бившият премиер не пропусна да обвини БСП и ДПС в задкулисни договорки с националистите от "Атака". "Хората очакват управление, а не сеир или диктат", върна му го Станишев. Соцлидерът обля Пламен Орешарски с комплименти, че е "символ на предвидима държавна политика, на нарастващи доходи на гражданите и на социалната ангажираност". Хвалебствията обаче никак не се понравиха на заместника му в БСП Янаки Стоилов. "Очакваме всички калинки да отлетят от администрацията, но не и да бъдат заменени с червени или други калинки", предупреди Стоилов. Според него в програмата на Орешарски има някои сериозни липси в областта на социалната политика, които я отдалечават от избирателите на левицата. Стоилов припомни, че в кабинета има хора, които навремето са работили против БСП, но сега очакват подкрепа именно от тази партия. И разкритикува ръководството на "Позитано" 20, че действа колебливо към радикалния ляв реформизъм, който единствен може да извади България и Европа от кризата.
Не мина и без разчистване на сметки. Репликата на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов от трибуната на НС, че депутатът от ДПС Делян Пеевски е станал особено активен в парламента, след като служебното правителство е решило да отреже възможността парите на държавните институции да се държат само в една банка, взриви предишната дружба между двамата. "Правораздавателната система ще се занимава с вас, г-н Цветанов, вие вадите много лъжи, но тепърва ще излиза с колко криминални лица сте се срещали", отсече Пеевски и допълни, че Цветанов му изглежда доста изневрен. "Стига сте се обяснявали за апартаментите ви, ще излезе истината за тях, аз ви обещавам. Добре се познаваме с вас", отсече Пеевски. Той самият нямало да се разправя с бившия шеф на МВР, а "правораздавателната система".
Изненадващо в центъра на разправията за участието на шефа на Корпоративна търговска банка Цветан Василев при оформянето на новото правителство се оказа главният прокурор Сотир Цацаров. Цветанов обясни, че в началото на 2013 г. Цацаров е завел Пеевски на работна среща в МВР, която той нарече "формален разговор", тъй като било неуместно МВР и прокуратурата да обсъждат общи действия пред депутат. Бившият вътрешен министър обаче артистично подмина въпроса защо чак сега изважда на показ случката.
В надцакването се включи и иначе сдържаният лидер на ДПС Лютви Местан. Той се засегна заради критиките към новия министър на младежта и спорта Мариана Георгиева, негова номинация за кандидат-депутат. И запита представителите на ГЕРБ дали Мишо Бирата е щял да бъде по-подходящ от нея, ако не си беше отишъл от този свят при странни обстоятелства. "Ако ви притесняват дипломите и образованието, няма как да ви помогнем", заключи Местан.
Волен окончателно се показа като подлога. Много се бях заблудил в него.
Честито ново правителство, било каквото било - упех му желая.
Борисов и ГЕРБ им оставия 5.4 млрд резерв и бюджет на плюс (в края на май).
Новия фин мин. даде добра заявка - Дянков се подаде на слабости (което е верно). Т.е. може би ще затегне линията 'Дянков' политика.
Орешарски обещава докрая на мандата да не сме по-богати.
Веднаха обаче лъсна едно нещо:
- няма да отбиват офшорките
- КТБ е на власт открито (това ще проличи ако ревизират решението на служебното правитество).
От друга страна КТБ и при Борисов се радваше на приличен комфорт.
Това правителство ще е стабилно, несменяемо. Така че има доста свобода на действие, да докаже, че независи от олигарсите.