В опит да нормализира енергийната система министерството на икономиката предлага нов модел на ценообразуване в сектора, който предвижда драстичен скок на цената за индустрията и замразяване на стойностите за бита. Проектът, който е дело на служебния министър на икономиката Асен Василев, бе представен вчера на обществения съвет към Министерството на икономиката и енергетиката. Моделът предвижда още държавата да ограничи покупката на електроенергия от неефективните тецове "Бобов дол" и "Брикел" на бизнесмена Христо Ковачки. Те ще трябва да излязат на свободния пазар. Обмисля се и ограничаване на субсидиите за топлофикациите.
Изключването или ограничаването на покупката на еленергия от неефективните централи бе една от мерките, препоръчани в одитния доклад на ЕК и Световната банка, направен по поръка на Асен Василев. Според документа заради пробойни в системата България губи по около 2 млн. лв. дневно. Василев изтъкна, че с прилагането на методиката крайните цени за потребителите ще се повишат, но минимално. За ЧЕЗ увеличението ще бъде с 2.5%, за ЕВН - с 0.5%, а при "Енерго-Про" дори ще има намаление от 1%. Това е значително под исканите 40% поскъпване на тока от електроразпределителните дружества.
Най-голям удар обаче ще понесе индустрията. Фирмите ще бъдат задължени да купуват 35% от тока на слънчеви, вятърни и на биомаса централи, което според оценки на бизнеса ще вдигне цената с 20-30%. Председателят на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов предупреди, че това ще се отрази на конкурентоспособността и ще доведе до поредица от фалити. Според него шоковото поскъпване на тока на индустрията няма да доведе до вдигане на цените на стоки и услуги, а директно до закриването на цели производства. "Просто ще се увеличат хората на Орлов мост", обобщи той. За протести заговориха и от Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България. "Изглежда, че на ДКЕВР и икономическите експерти в България не им е ясно, че токът за стопанските потребители се плаща от битовите, защото, за да могат битовите да си платят тока, те трябва да работят. И когато качиш цената на тока на бизнеса, този процент ще се отрази върху заплащането на заетите работни лица", заяви шефката на федерацията Марияна Кукушева, цитирана от агенция Фокус. По думите й промяната не е решение, "защото следващият февруари може да бъде септември и тогава на улицата ще излязат стопанските потребители".
Василев обаче контрира, че индустрията си прави разчетите при сегашните цени на тока, а реформата ще свали драстично тарифите им. Причината е, че за бизнеса ще се освободят евтини количества от АЕЦ "Козлодуй", от чиято енергия вече 1/3 ще отива за директно договаряне. Пазарът ще се освободи и от надбавките, плащани за изкупуване на тока от ВЕИ, от топлофикации и от заводски централи, както и за дългосрочните договори с американските ТЕЦ "Марица Изток" 1 и 3. Асен Василев обясни, че за да се отпуши износът, цената ще се смята не при преноса на тока, а при купуването на определени количества електроенергия. "Единственото, което се изисква, е всички хора в енергийния сектор - дали индустрията, дали "Топлофикация - София", или някой друг, да започнат да работят, да си търсят ефективности, и да не разчитат на това българските граждани чрез цената на тока да плащат за техния мързел", заяви Василев.
Държавата ще преосмисли и купуването на ток от производителите. Според Василев в момента се изкупува цялата електроенергия, произведена от топлофикациите и заводските централи, дори и тя да не е високоефективна. В предлагания нов модел това се променя. "Топлофикация София" например ще е задължена да изкупува електроенергия само от една когенерация, което ще отвори дупка в бюджета на дружеството от около 100 млн.лв. Василев обаче смята, че компанията може да намери резерви, за да не се стигне до увеличение на цената за крайните потребители. Столичното парно и в момента е в лошо финансово състояние. Годишният отчет на дружеството за 2012 г. показва, че компанията продължава да трупа дългове и към края на м.г. те гонят 604 млн. лв. Така, ако дружеството не успее да запълни дупката от 100 млн. лв., която предстои да се отвори, най-вероятно ще предложи повишение на цените. На въпрос с колко приблизително ще се поскъпне топлото Харитонова отбеляза: "Хайде да не плашим народа предварително".
Ограничаването на купуването на енергия от тецовете на Ковачки със сигурност ще предизвика недоволството на синдикатите, които вече заплашиха с миньорски протести.
Икономия ще се постигне и от премахването или ограничаването на субсидията за топлофикациите. Сега такса "парно" е около 2% от сметките за ток. "Не върви хората на село да плащат парното в София", възмути се шефката на ДКЕВР Евгения Харитонова. Тя обяви, че не се очаква промяна ва цената на тока до 1 септември.
------УСПОКОЕНИЕ
Икономическият министър Драгомир Стойнев се застрахова, че това не е крайният вариант на ценообразуване, а само концепция на един модел. "Това не означава, че това ще бъде моделът. Напротив - той може би има нужда от корекции", заяви той. Стойнев подчерта, че обсъждането на предложенията тепърва започва. След като се избистрят изцяло, те ще влязат в парламента под формата на конкретни предложения за промяна на Закона за енергетиката и Закона за енергията от възобновяемите енергийни източници.
|
|