:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,716,684
Активни 656
Страници 1,587
За един ден 1,302,066

Държавата задържа цената на тока за бита за сметка на бизнеса

Фирмите ще бъдат задължени да купуват 35% от зелената електроенергия. Ще се ограничат субсидиите за парното и покупката на енергия от тецовете на Ковачки
В опит да нормализира енергийната система министерството на икономиката предлага нов модел на ценообразуване в сектора, който предвижда драстичен скок на цената за индустрията и замразяване на стойностите за бита. Проектът, който е дело на служебния министър на икономиката Асен Василев, бе представен вчера на обществения съвет към Министерството на икономиката и енергетиката. Моделът предвижда още държавата да ограничи покупката на електроенергия от неефективните тецове "Бобов дол" и "Брикел" на бизнесмена Христо Ковачки. Те ще трябва да излязат на свободния пазар. Обмисля се и ограничаване на субсидиите за топлофикациите.

Изключването или ограничаването на покупката на еленергия от неефективните централи бе една от мерките, препоръчани в одитния доклад на ЕК и Световната банка, направен по поръка на Асен Василев. Според документа заради пробойни в системата България губи по около 2 млн. лв. дневно. Василев изтъкна, че с прилагането на методиката крайните цени за потребителите ще се повишат, но минимално. За ЧЕЗ увеличението ще бъде с 2.5%, за ЕВН - с 0.5%, а при "Енерго-Про" дори ще има намаление от 1%. Това е значително под исканите 40% поскъпване на тока от електроразпределителните дружества.

Най-голям удар обаче ще понесе индустрията. Фирмите ще бъдат задължени да купуват 35% от тока на слънчеви, вятърни и на биомаса централи, което според оценки на бизнеса ще вдигне цената с 20-30%. Председателят на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов предупреди, че това ще се отрази на конкурентоспособността и ще доведе до поредица от фалити. Според него шоковото поскъпване на тока на индустрията няма да доведе до вдигане на цените на стоки и услуги, а директно до закриването на цели производства. "Просто ще се увеличат хората на Орлов мост", обобщи той. За протести заговориха и от Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България. "Изглежда, че на ДКЕВР и икономическите експерти в България не им е ясно, че токът за стопанските потребители се плаща от битовите, защото, за да могат битовите да си платят тока, те трябва да работят. И когато качиш цената на тока на бизнеса, този процент ще се отрази върху заплащането на заетите работни лица", заяви шефката на федерацията Марияна Кукушева, цитирана от агенция Фокус. По думите й промяната не е решение, "защото следващият февруари може да бъде септември и тогава на улицата ще излязат стопанските потребители".

Василев обаче контрира, че индустрията си прави разчетите при сегашните цени на тока, а реформата ще свали драстично тарифите им. Причината е, че за бизнеса ще се освободят евтини количества от АЕЦ "Козлодуй", от чиято енергия вече 1/3 ще отива за директно договаряне. Пазарът ще се освободи и от надбавките, плащани за изкупуване на тока от ВЕИ, от топлофикации и от заводски централи, както и за дългосрочните договори с американските ТЕЦ "Марица Изток" 1 и 3. Асен Василев обясни, че за да се отпуши износът, цената ще се смята не при преноса на тока, а при купуването на определени количества електроенергия. "Единственото, което се изисква, е всички хора в енергийния сектор - дали индустрията, дали "Топлофикация - София", или някой друг, да започнат да работят, да си търсят ефективности, и да не разчитат на това българските граждани чрез цената на тока да плащат за техния мързел", заяви Василев.

Държавата ще преосмисли и купуването на ток от производителите. Според Василев в момента се изкупува цялата електроенергия, произведена от топлофикациите и заводските централи, дори и тя да не е високоефективна. В предлагания нов модел това се променя. "Топлофикация София" например ще е задължена да изкупува електроенергия само от една когенерация, което ще отвори дупка в бюджета на дружеството от около 100 млн.лв. Василев обаче смята, че компанията може да намери резерви, за да не се стигне до увеличение на цената за крайните потребители. Столичното парно и в момента е в лошо финансово състояние. Годишният отчет на дружеството за 2012 г. показва, че компанията продължава да трупа дългове и към края на м.г. те гонят 604 млн. лв. Така, ако дружеството не успее да запълни дупката от 100 млн. лв., която предстои да се отвори, най-вероятно ще предложи повишение на цените. На въпрос с колко приблизително ще се поскъпне топлото Харитонова отбеляза: "Хайде да не плашим народа предварително".

Ограничаването на купуването на енергия от тецовете на Ковачки със сигурност ще предизвика недоволството на синдикатите, които вече заплашиха с миньорски протести.

Икономия ще се постигне и от премахването или ограничаването на субсидията за топлофикациите. Сега такса "парно" е около 2% от сметките за ток. "Не върви хората на село да плащат парното в София", възмути се шефката на ДКЕВР Евгения Харитонова. Тя обяви, че не се очаква промяна ва цената на тока до 1 септември.



------УСПОКОЕНИЕ

Икономическият министър Драгомир Стойнев се застрахова, че това не е крайният вариант на ценообразуване, а само концепция на един модел. "Това не означава, че това ще бъде моделът. Напротив - той може би има нужда от корекции", заяви той. Стойнев подчерта, че обсъждането на предложенията тепърва започва. След като се избистрят изцяло, те ще влязат в парламента под формата на конкретни предложения за промяна на Закона за енергетиката и Закона за енергията от възобновяемите енергийни източници.
187
5823
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
187
 Видими 
31 Май 2013 19:02
Дайте да направим и едно Белене и да закриваме държавата.
31 Май 2013 19:19
Толкова години след приватизацията се оказа, че държавните производители на ток го произвеждат значително по-евтино от частните.
Тогава защо трябваше да се приватизира енергетиката?
---
От тук на сетне вариантите са два:
1. Или да се национализират най-скъпите централи при които има ресурс за намаляне на разходите. Такива национализации на фирми и банки редовно се извършват в западния свят.
2. Или се приема закон, че НЕК изкупува само най-евтиния ток произвеждан у нас и в чужбина, а другите производители да си търсят сами пазар.
И в двата случая целта е да се елиминират дългосрочните заробващи договори подписани от НЕК.
31 Май 2013 19:52
Няма никакво подобрение. Тече същата гнусна реторика - нашият ток е най-евтиният в Европа, затова подлежи едва ли не на конфискация от разни чуждоземни играчи. "Ще направим всичко възможно да не вдигаме цената поне още известно време." "Няма как да не вдигнем цената, защото, всъщност, хората все още могат да плащат и по-големи сметки, на бедните ще отпуснем помощ от бюджета, че да могат чуждестранните ерепета да си вземат всичко, което са си пожелали."
Нито дума за причините за високите цени - безумието ВЕИ и дивашките печалби на ерепетата. Държавата вече се отказа от получаване на каквато и да било печалба от все още останалите й активи в енергетиката, напротив, вече ще дотира свръхпечалбите на частните играчи.
31 Май 2013 20:12
Толкова години след приватизацията се оказа, че държавните производители на ток го произвеждат значително по-евтино от частните.


Страхотна зависимост си забелязал. Само че и опити за коментар не трябваше да правиш. Старите централи винаги дават по-евтин ток, независимо от собствеността им. Така например, токът от Белене ще е 4-5 пъти по-скъп от този на Козлодуй, независимо дали Белене ще е частно ии държавно.
31 Май 2013 20:13
Лошо. Българските бизнесмени ще вземат да ни се ядосат и ще отидат в Западна Европа и Северна Америка, където ще ги посрещнат с хляб и сол. А ние, горките, без тях ще трябва да се врем в землянки и пещери. И ще ядем корени и бубулечки.
31 Май 2013 20:20
да се национализират най-скъпите централи при които има ресурс за намаляне на разходите. Такива национализации на фирми и банки редовно се извършват в западния свят.


Ти в ред ли си?! Откъде накъде народът ще плаща неизгоден бизнес на създателите му?? Като им го купиш значи да им го платиш с народни пари.
31 Май 2013 20:21
Тук има едно признание, че досега населението е плащало всички щуротии.
И малко ала-бала на тема леберализации. Скоро че чуем и сакралното "Европа иска!"

значи да им го платиш с народни пари

парите не са единственото законно платежно средство
31 Май 2013 20:36
Що за идиотщини ? Бизнесът от джоба си ли ще плати поскъпването, нали пак от нас ще си го дръпне - всички цени на стоки и услуги - нагоре.
31 Май 2013 20:54
"Бизнесът" ЕРП няма да плаща нищо от джоба си, а ще трупа още по-мазни пачки.
31 Май 2013 21:00
Време е за ТКСС-та! Териториални Кооперативни СОЛАРНИ стопанства (по махали, по квартали - само така може колективи от индивидуални домакинства да смъкнат надолу количеството квтч, което купуват от монополистите на монополно високи цени! Аз започвам да агитирам комшиите - на моите 800 кв.метра двор на село да спретнем някой и друг ф.в.панел и няколко по-малогабаритни перки - и квото си "наберем" от слънцето, и "уловим" от вятъра, все ще (ни) е кяр! Парите за инвестицията все ще ги съберем! Ще се озорим малко, но по-добре за това да ги дадем, отколкото на айдуците от енергетиката да ги харизваме!
31 Май 2013 21:00
Уважаема г-жо Гочева,

Единственото, което засега е ясно за българската енергетика е, че не знаем нищо за нея.
Водопадът от политическо говорене - независимо дали го изрича Василев, Стойнев, Харитонова, в момента не си спомням името на предишния палячо, или който и да от останалите - са празни приказки и много опасни заблуди.

Обществото ни, без авторитетна и обективна оценка, не може да се ориентира дори приблизително в кафявата река.

Ай хев а дрийм.
Мечтая за момента, когато не изгнилата до дъно политическа клика, а гражданска организация ще организира и поръча снимката на ужаса, наричан българска енергетика.
Не струва много и няма причина, организацията да не бъде един български вестник
31 Май 2013 21:16
Добре де, тук един колега беше предложил закон за "постоянство на мощноста". Да се приеме закон че който произвежда ток, трябва да го прави по план. Ако не изпълнява плана, си плаща недопроизведеното на същата цена, на която продава. Защото за "случайните" мощности трябва да се държи горещ резерв и те от просто много скъпи стават направо златни. И собствениците на ВЕИ централи да се договарят с слънцето и вятъра какъв ще е графика за следващата седмица. Приема се един такъв закон и нямаме проблеми с ВЕИто повече.
31 Май 2013 21:40
Аз го бях предложил, без претенции за авторство. Освен това да докажат, че имат способността да го правят, т.е. ще е задължително ФЕЦ работи заедно с ВЕЦ/ПАВЕЦ за да могат да предложат планова доставка.
31 Май 2013 21:43
Относно описаното в статията гениално предложение мога да кажа какво ще се случи. Потреблението ще падне още.

Освен това, нали ревяха за пазарна икономика. Къде е пазарното на това да купуваш най-скъпия ток при положение, че има свръхпроизводство?
31 Май 2013 21:48
Столичното парно и в момента е в лошо финансово състояние.

Добр`утро! А кога е било?
25 години не стигнаха ли за да се проумее, че в тоя си вид Топлофикация София не може да съществува?
Огромна преносна мрежа с около 70% загуби. Годишно загуби от няколко стотин милиона неплатени сметки...
Тая фирма трябва да се ликвидира на момента! Управителния съвет и особено патримона - на съд по бързата процедура. За пропуснати ползи за държавата и общината. За причиняване на материални щети, дълбок стрес и морален дискомфорт на изрядните потребители.
За да има София нормално и поносимо по цена парно, трябва мрежата да се раздели и да се направят малки газови локални (квартални) топлоцентрали. Така ще се намалят загубите от преноса до 5-10%. Цените ще паднат с около 75-80 %.
Събираемостта трябва да се повиши до 95%. Съдебно преследване за неплащащите сметките.
Ма това трябва да се направи от инженери-ОВ специалисти. Не от учителка по руски!!!
31 Май 2013 21:51
Наистина помощта за бизнеса е голяма.. няма що. После защо заплатите са еди каквиси и има съкращения, защото надали ще е за сметка на печалбата.
31 Май 2013 21:59
А по отношение на тока: Все си мисля - какво би станало, ако си пуснем затворените реактори, ако изобщо престанем да изкупуваме зелената енергия, ако изгоним концесионерите, а?
Ще ни изгонат от ЕС-то? ГолЕм праз!
Ще ни спрат помощите? ГолЕми яйца!
Ще ни изхвърлят от НАТО? Много важно! Моментално ще си нацвъкаме СС-20 и по-новите версии. Кой ще ни нападне? Турция ли?
31 Май 2013 22:01
Проблемите на топлофикация се събират в две думи
нормативен монопол
От там трябва да се почне. Нормално търговски дружество, което си набира клиенти
31 Май 2013 22:14
МВ,
Проблемите на топлофикация се събират в две думи
нормативен монопол

Мислиш ли сериозно, че другарката Фандъкова изобщо ще вдене какво й казваш.
Учителката по руски от махла Злокучане на Самоков, ще се допита до пожарникаря от Банкя за реформите в Топлофикация и парното на софиянци.
Пълно безумие!Е, няма такава държава, като нашата ...
31 Май 2013 22:16
Забравяте нещо. Този проект е разработен от бившия служебен министър на икономиката и енергетиката.
Накрая новия министър отсече - идеите стават за обсъждане, но ние вече заявихме, че увеличение на цените на тока няма да има.
31 Май 2013 22:26
Този проект е разработен от бившия служебен министър

Е, тоя беше у суратя като илюстрация на учебно помагало за студенти първи курс по пато-психология и социална психиатрия. С опулен поглед като на шизофреник!
31 Май 2013 22:27
Сегашният пък е пелтек, баси!
31 Май 2013 22:30
Добре де, тук един колега беше предложил закон за "постоянство на мощноста". Да се приеме закон че който произвежда ток, трябва да го прави по план. Ако не изпълнява плана, си плаща недопроизведеното на същата цена, на която продава.
31 Май 2013 22:31
25 години не стигнаха ли за да се проумее, че в тоя си вид Топлофикация София не може да съществува?
Огромна преносна мрежа с около 70% загуби. Годишно загуби от няколко стотин милиона неплатени сметки...
Тая фирма трябва да се ликвидира на момента! Управителния съвет и особено патримона - на съд по бързата процедура. За пропуснати ползи за държавата и общината. За причиняване на материални щети, дълбок стрес и морален дискомфорт на изрядните потребители.
За да има София нормално и поносимо по цена парно, трябва мрежата да се раздели и да се направят малки газови локални (квартални) топлоцентрали. Така ще се намалят загубите от преноса до 5-10%. Цените ще паднат с около 75-80 %.
Събираемостта трябва да се повиши до 95%. Съдебно преследване за неплащащите сметките.
Ма това трябва да се направи от инженери-ОВ специалисти. Не от учителка по руски!!!

Тритрон,
Моля те виж защо е нужна независима оценка

Огромна преносна мрежа с около 70% загуби - 15-21% са
Годишно загуби от няколкостотин милиона неплатени сметки... 325 милиона са, голема работа
За пропуснати ползи за държавата и общината - НЯМА ТАКИВА! Всичките безумия се плащат от крайните потребители на газ и ток в цяла България
За причиняване на материални щети, дълбок стрес и морален дискомфорт на изрядните потребители - откъде накъде? "изрядни потребители" "ТФ София" няма и не може да има. 40% имат топломери и плащат, останалите просто получаваме безплатна топлоенергияя.
....................................................
За да има София нормално и поносимо по цена парно, трябва мрежата да се раздели и да се направят малки газови локални (квартални) топлоцентрали. Така ще се намалят загубите от преноса до 5-10%. Цените ще паднат с около 75-80 %.
Събираемостта трябва да се повиши до 95%. Съдебно преследване за неплащащите сметките.
Ма това трябва да се направи от инженери-ОВ специалисти. Не от учителка по руски!!!
.....................................................

Разбираш ли защо ни трябва професионална експертиза?
31 Май 2013 22:55
За преносната мрежа в маалите на братчедите, нема загуби. Що така се получава, да обясняват ербап-депутатите от партия "Юруш", дето са на къса Кремълска каишка.
31 Май 2013 23:15
Мислиш ли сериозно, че другарката Фандъкова изобщо ще вдене какво й казваш.
Учителката по руски от махла Злокучане на Самоков, ще се допита до пожарникаря от Банкя за реформите в Топлофикация и парното на софиянци.

Тринитрон,
Ще ти го обясня простичко.

Към момента, софийската топлофикация има дългове от 600,23 милиона лева.
Отделно, с няколко закона /1992-а, 1998-а .../ са й "опростени" още около 800 милиона.
Изкуствено поддържаният държавен монопол на "Булгаргаз" я поддържа с около 300 милиона.
Всичко, което ви казвам, го има в официални държавни документи

Въпросът ми към вас, товагишчи, е

Поради что, вьи провинциальнье другаре, срамитесь платит за ваши софиянския братья


31 Май 2013 23:19
Поради что, вьи провинциальнье другаре, срамитесь платит за ваши софиянския братья
А, вы, маленькие и глупые, что ли, чтобы платили сами за себе
31 Май 2013 23:21
Тоже тавагишч.
31 Май 2013 23:36
Чудят се къде да нацвъкат "зелената" енергия на приятелските ВЕИ-та....Никой нормален човек не ще да плаща сметката на енергийните спекуланти и олигарси.
Като досъсипят бизнеса и пак ще си получат хората по площадите.


А иначе е много просто:

- затварят централите на Ковачки
- предоговарят цените на американските Марици
- ВЕИ-тата се пускат на свободния пазар да си продават тока и излизат от енергийния микс за частни лица и фирми

И цената може и да падне.
31 Май 2013 23:39
Добре де, тук един колега беше предложил закон за "постоянство на мощноста". Да се приеме закон че който произвежда ток, трябва да го прави по план. Ако не изпълнява плана, си плаща недопроизведеното на същата цена, на която продава.

Хамел- е,
с тебе се "драскаме" отдавна.

Не те познавам лично, но огромната ми симпатия към тебе идва от убедеността, че и ти обичаш хората.

Какво са ти направили днес, за да предлагаш горното
31 Май 2013 23:44
Поради что, вьи провинциальнье другаре, срамитесь платит за ваши софиянския братья
А, вы, маленькие и глупые, что ли, чтобы платили сами за себе

Софиянцам предлагать такое
31 Май 2013 23:52
01 Юни 2013 00:10
Хамел- е,

Във Варна стенете под железната пета на поне двама изключителни сатрапи.
Това са
инж. Илия Николаев. Тиранинът, постигнал с неуместните си усъвършенствания най-високия КПД на когенерация в света;
инж. Александър Попов. Тоя пък, не стига че бил старши инженер на Първи блок, въвел дялово разпределение по 0,1 лева /10 стотинки/ жилище

А ние в София се кефим
01 Юни 2013 00:39
В докладите на ЕК и на СБ ни написаха, че трябват незабавни реформи в енергетиката, казаха ни да спрем големите кражби в този сектор, в допълнение на това изчислиха, че всеки ден без реформа ни струва по 2 млн. лева към дефицита. Новото правителство трябва да действа, да приема тази методика, ако не е добра, да се промени догодина, но не и да слуша ДКЕВР, които казват да се чака до септември.
Кое да се чака, те ли ще станат по-умни или по-малко корумпирани? Искането за отлагане на реформата е клопка за новите управляващи.
Авторът на статията, нека да цитира точните числа, защото има фрапантна неточност, да си провери записките, или да свери с колегите си от други медии.
01 Юни 2013 02:02
Тоже тавагишч.

Водопроводчик,
в огъня брод няма
01 Юни 2013 02:48
Здравей, Сибил!

Омръзна ми да съм "внимателният".
Моля те, кажи ми какво да направя, за да си сменя ника и адреса за регистрация.
Само ще отбележа, че досега не съм влизал в пощата bojko_metodiev.
Искам да пиша под името "Жорж Петнайсти", а пощата ми ще бъде пishmael_1154@mail.bg.

Моля те да ми потвърдиш.

Твой внимателният
01 Юни 2013 08:01
Ще ни изгонат от ЕС-то? ГолЕм праз!


Даже може да си заживеем като преди 100 години на село. Те така и така децата и внуците вече отдавна са по ЕС-то и няма да се върнат.
Само гледай какви ги пишеш по копютъра, че ако те види внука може вече да не ти го даде, пък и един ден само на вода и ГолЕм праз може да те държи.
01 Юни 2013 08:10
Омръзна ми да съм "внимателният".


Виж сега, преди да седнеш да задаваш въпроси на интернет се препоръчва да почетеш малко за да не се излагаш. Интернет е анонимен по същността си и може да пишеш с колкото ника си искаш. Администраторите искат регистрация за да не чистят ръчно просто много спам. И аз имам 4-5 ника, въпреки че не съм горния и не се смущавам от това - забравям си пароли, забраняват ме по поитически причини и т.н.. Така е на интернет. Ако държиш на неанонимни дискусии се запиши в някое пенсионерско клубче.
01 Юни 2013 09:10
Да, много коментари и нищо конструктивно. Само констатации, че тока е скъп за населението.
01 Юни 2013 09:13
Пишещите по- горе, знаете ли че даваната за пример ефективна частна топлофикация "Далкия"-Варна има около 10хиляди абоната от около 100 хиляди домакинства? Затова не влияе на ел. баланса на града и са ги оставили на самооцеляване- да плуват или се давят- както им се харесва. Броят на клиентите им изобщо не нараства. Явно- този вид топлофициране за Бг условия е скъпо и неефективно.
01 Юни 2013 09:28
Това ли са измислили, сега по-скъпия ток за бизнеса ще го платим пак ние, ще е в цената на стоката.
Е, сега какво ще кажете на ония дето облъчваха с мантрите: Държавата е лош стопанин, бърза тотална приватизация, чужди инвестиции, по-малко държава и пр., видя се че са работили за алчните частници, решили да ни ограбят?!
Оня ден гледах как разбиращия от всичко Максим Бехар отново разтегна дъвката "чужди инвестиции" като панацея срещу мизерията и високите цени, много нагъл тип! В зората на медицината лекували болния с пускане на кръв, колкото му пускали кръв, толкова се влошавал пациента и го лекували с ново пускане на кръв, докато умре. Тия вампири от Америка с техните мекерета тука ни пият кръвта и ни убеждават че ще се поправим ако ни изпият още повече кръв!
Има ли още слепци в милото ни Отечество?
01 Юни 2013 09:28
Да, много коментари и нищо конструктивно. Само констатации...

Ами това дето си го написал какво е - конструктивно предложение, или констатация.

01 Юни 2013 09:30
Аз лично предпочитам да се отоплявам на ток - чисто и лесно. А и ефективно. Само че подобна идея е заклеймена като антиприродна и антиевропейска. С раздутите цени ни принуждават да се лишаваме от благинката електричество, а после ни се гаврят, че ток не ни и трябва, щото потреблението бездруго пада. Ама вземат от семейство колкото преди от цял вход.
01 Юни 2013 09:37
Според Конституцията, държавната и частна собственост са равнопоставени.
А според ЯЕП(ясните европейски правила), държавното субсидиране на частни фирми е "недопустима държавна помощ".
Това важи ли за енергетиката?
01 Юни 2013 09:56
Вече е време за се върне и държавното регулиране на цените на всички стоки и услуги.....
01 Юни 2013 10:17
Германците са водеща нация в хумора.
01 Юни 2013 10:20
На всички не, не виждам защо трябва да се фърляме от една крайност, та на друга. Но на топлина, светлина, хляб, медицина, трябва да има регулиране.
ПП Грозната истина е магическата дума "конкуренция", работи само когато има растеж. Когато пазара постоянно расте, място и избор има за всеки. Когато обаче няма място за растеж, конкуренцията се превръща в конфликт и ебава м**ката на всичко /и на производители и на клиенти/.
01 Юни 2013 10:39
Каква конкуренция може да има, след като частните ВЕИ, Марица 1 и 3, ТЕЦ"Бобовдол" и Топлофикациите, недопустимо са субсидирани от Държавата + задължително изкупуване на производството им, а накрая го отнасят потребителите?!
01 Юни 2013 10:43
Това е конкуренцията за която говоря аз - конфликтна /корумпираща с удари под кръста и т.н./ Плати си и ти на некоя партия да сключите готин договор и ограбвай клиентите прави ток Некой да ти е забранил?
ПП Пак повтарям, когато на пазара няма място за всички, в ход влизат всички мръсни средства за оцеляване. Ако барем имаше технически прогрес, за да може действително да се направи нещо ново... то и това не може, а малкото което все пак може, то се потиска пак с конфликтните конкурентни средства.
01 Юни 2013 10:47
Конкуренция може да има в шиенето гащи, готвене на шкембе-чорба, правене на коли, телевизори, кораби... да не изброявам. Конкуренция не може да има в енергетиката и водоснабдяването по технологични причини. Енергетиката и водоснабдяването трябва да са единствено и само под строг държавен контрол. Най-лесно и естествено това се постига, когато енергетиката и водоснабдяването са държавна собственост. Толкоз.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД