Управляващите се опитват панически да парират искането за оставка на кабинета, като обявяват спешни социални мерки и имитират диалог с гражданското общество. На фона на многохилядните протести за кардинална промяна на политическата система премиерът Пламен Орешарски вчера обяви поредица от добри новини - поевтиняване на тока, възможност за вдигане на минималната заплата, начало на диалог за изменение на изборното законодателство, ясен график за работата на кабинета до края на годината. Кошницата бе извадена на среща с добронамерено настроени граждански организации, които подмениха истинските протестиращи и вкупом се обявиха против оставка на правителството. Гражданите от площадите не се появиха, а протестите продължават да са масови и дори се очаква ескалацията им.
На срещата Орешарски за пореден път оправда политическата грешка с Делян Пеевски с липсата на политически навици. Той представи течащите протести като недоволство срещу единично кадрово решение, което вече е ревизирано и ще бъде отменено. Към тези внушения министър-председателят прибави списък от мерки, които да припомнят, че кабинетът му е експертен. Той обяви, че от 1 юли токът няма да поскъпва, а напротив - ще поевтинее с до 5%. На Народното събрание в лицето на зам.-председателя Мая Манолова пък е поръчал да започне в спешен порядък консултации с неправителствените организации за нови промени в изборното законодателство, които да гарантират максимална представителност на обществото в парламента. Орешарски обяви още, че започва тематично представяне на завареното - тази седмица в областта на финансите, следващата - в областта на здравеопазването.
Обещанията се оказаха в унисон с изказванията на 30-ината представители на протестиращи и маргинални неправителствени организации, отзовали се на поканата на премиера за диалог. Поканата бе отправена до две групи - 24 авторитетни неправителствени организации и медии, подписали петиция срещу назначаването на Пеевски, и най-общо до протестиращите. 24-те организации отказаха да участват в срещата с аргумента, че диалогът е невъзможен преди отмяната на решението за назначаване на Пеевски, а протестиращите шеговито предупредиха чрез социалните мрежи, че ще закъснеят малко за срещата и ще дойдат в 18.30 часа - обичайния час за начало на протестите. Това отвори място на срещата за хора, които никой не припознава за говорители на бунта. Оказа се, че те са предварително подбрани и на входа в МС участниците се пропускат по списък. В него са включени НПО-тата, които не напуснаха срещата с Орешарски миналия петък и бяха сред организаторите на февруарските протести срещу високите сметки за ток - като Гражданско движение на протестиращите "Освобождение", Национален форум "Обединение", Асоциация на търговците на храни и др. Дори вечният бунтар Йоло Денев се оказа сред участниците в срещата. Случайно пристигналите за дебата първо бяха спрени от охраната, но след стълпотворение на фоторепортери и оператори, които ги снимаха през затворените врати, достъпът все пак бе осигурен.
След като си гарантира удобна публика, Орешарски бе притиснат по-остро само по един въпрос - избора на областни управители. В края на продължилата близо 2 часа среща, която премина основно в съвети как да се управлява занапред държавата, присъстващите прочетоха и подписана от всички декларация, в която се обявиха против оставката на кабинета. В декларацията се изтъква, че отделни кадрови решения на кабинета са спорни и непрозрачни, но до оставка на правителството не бива да се стига. "Ние не искаме това правителство да абдикира от проблемите, както направи предишното, като си подаде оставката. Ние искаме да останете и институциите и държавата да работят честно, прозрачно, както декларирахте", пише в призива.
Опитите да се потуши недоволството не дадоха резултат. В обичайния час - 18.30 часа, пред Министерския съвет вече протестираха няколко хиляди души. След като в неделя вечерта центърът на София стана арена на най-големите протести на последните години, се очакваше снощи броят на участниците да е още по-голям. Социалните мрежи бяха залети с възмущение от действията на Орешарски и категоричното разграничаване от вчерашните "преговори".
ЕВТИН ТОК
Преди началото на срещата с протестиращите за извънредно изявление бе спешен и икономическият министър Драгомир Стойнев. Той начерта 7 стъпки за по-евтин ток и обяви, че те влизат за обсъждане в ДКЕВР още днес. Според предложения модел цената на тока ще поевтинее с до 5% и за битовите потребители, и за индустрията. Това ще се постигне с намаляване на студения резерв, който стои в готовност при недостиг, предоговаряне на договори и намаляване на печалбата на дружествата, включително и на ЕРП-тата, отпушване на износа чрез намаляване на таксите, оптимизация на разходи по цялата верига, намаляване на количествата изкупувана енергия от така наречените заводски централи. Сериозен ефект министърът очаква и от предложението приходите от продадени въглеродни емисии да се използват за намаляване на цената на тока от ВЕИ. Обещанието обаче не звучи реалистично на фона на процедурата, която досега е отнемала само на ДКЕВР до три месеца.
|
|