Нов спор около германски предмети на изкуството, иззети от Съветския съюз като част от военните репарации след Втората световна война, помрачи посещението на германския канцлер Ангела Меркел в Русия, гръмнаха световните медии. Първоначално вчера се очакваше канцлерката Ангела Меркел и руският президент Владимир Путин да открият нова изложба в Санкт Петербург след Международния икономически форум. Но още преди Меркел да отлети за Русия, от канцлерството в Берлин неочаквано съобщиха, че церемонията се отлага. Прессекретарят на германското правителство Георг Щрайнер заяви, че участието на двамата лидери се отменя заради "промяна в разписанието". Според него решението е съгласувано от двете страни. Той обаче призна, че заради отмяната на церемонията Меркел ще се върна по-рано в Берлин от планираното.
В същото време редица медии в Германия съобщиха, че първа от церемонията се е отказала именно Ангела Меркел, след което мероприятието били отменено и от руската страна, съобщи ДПА. Недоволството на Берлин било предизвикано от това, че руската страна е премахнала от програмата предвидена кратка реч на Меркел. Според нейния говорител Щефан Зайберг тя е планирала да засегне въпроса за военните трофеи, а именно за предметите на изкуството, които са били изнесени от Германия в Съветския съюз след края на войната. Някои от тях са представени на изложбата "Бронзовият век. Европа без граници" в Ермитажа, която Меркел и Путин трябваше да открият в Санкт Петербург. Освен това, както съобщава "Дойче веле", германската страна може да се е засегнала от интервю на съветника на директора на Ермитажа Юлия Кантор. Тя заяви пред в."Росийская газета" за "чудовищни цифри" на награбени богатства от германците по време на войната, както и че Русия не е върнала на Германия "златни сандъци" със съкровищата на Шлиман и някои други предмети. На изложбата ще бъдат представени военни трофеи като картини, скулптури и Еберсвалдското златно съкровище от бронзовата ера.
Би Би Си отбелязва, че никой не знае колко е плячкосано от германски колекции, след като Червената армия превзема Берлин през 1945 г., но със сигурност са иззети хиляди картини, скулптури и ценности. Само една галерия в Берлин е изгубила 441 картини, включително шедьоври на Рубенс и Караваджо. Руската позиция е, че иззетите предмети на изкуството са "платени с кръвта на съветските войници".