Русия и Кипър подготвят споразумение за използването на кипърската военновъздушна база "Андреас Папандреу" в Пафос от руски военни самолети, съобщи кипърският в. "Филелефтерос". Изданието информира за резултатите от разговорите между външните министри Сергей Лавров и Йоанис Касулидис на Международния икономически форум в Санкт-Петербург през уикенда. След като в момента Русия може да използва кипърското пристанище Лимасол за зареждане на военните си кораби, сега сътрудничеството се засилва и с възможното използване на ВВС базата, коментира медията. По негови данни принципната договореност трябва да бъде постигната възможно най-бързо, планира се самото споразумение за базата да бъде подписано при бъдещото посещение на кипърския президент Никос Анастасиадис в Москва. Тогава ще бъдат подписани три двустранни споразумения. Датата на визитата се уточнява, твърди "Филелефтерос".
Вестникът коментира също, че използването на ВВС базата ще даде сериозни възможности на Русия в Източното Средиземноморие и ще задълбочи двустранните отношения. В момента в региона Кремъл може да разчита само на сирийското пристанище Тартус за материално-техническото снабдяване на флота си. Наскоро Москва обяви, че руският флот ще се намира постоянно в Средиземно море. Президентът Владимир Путин разясни, че възстановяването на постоянното присъствие на руския ВМФ в региона не е "дрънкане на оръжие". "Ние много направихме заедно с нашите партньори, включително с партньорите от НАТО, във връзка със заплахата от престъпните сили, в това число и в борбата срещу пиратството", каза той. Той изрази увереност, че руските военни моряци ще установят добри и партньорски отношения с колегите си от другите страни на Средиземноморието.
"Филелефтерос" пише още, че главната тема в преговорите Лавров-Касулидис е бил "кипърският въпрос". Домакинът е уверил госта, че страната му ще подкрепя Никозия при решаването на този проблем. Руската страна също е приветствала инициативата на Никозия за връщането на окупирания град Фамагуста. На свой ред Касулидис призова Русия да поощрява компаниите в разработката на находищата в изключителната икономическа зона на Кипър и в строителството на терминал за втечнен газ във Василикос. Москва е потвърдила правото на Кипър да провежда изследвания в тази зона, срещу което обаче възразява Турция. Двамата министри се съгласили за създаването на постоянен канал за свръзка.
Русия и Кипър изживяха усложнения на отношенията заради глобалната финансова криза. По-рано т.г. по искане на кипърската страна Москва удължи с 2 години срока за погасяване на кредита, отпуснат на Кипър, като плюс това понижи лихвата на 2.5% годишно. Заемът от 2.5 млрд. долара бе отпуснат през 2011 г. с 5-годишен срок за погасяване при лихва 4.5% годишно. В същото време Москва отказа нов кредит от 5 млрд. евро, поискан в разгара на банковия колапс в Кипър. Освен това руски вложители пострадаха от решението на Кипър да обложи с 6.75% данък влоговете до 100 000 евро и с 9.9% вложенията над тази сума. Никозия взе това решение, за да получи заем от 10 млрд. евро от международните кредитори.