След известно изчакване и президентът Росен Плевнелиев се възмути от шефското място на Волен Сидеров в комисията за борба с корупцията и парламентарна етика. |
"Всеки, който вбеси българските избиратели и прекрачи границата, която не бива да бъде прекрачвана, ще получава подобно отношение. Очевидно е, че ние се намираме в нова страница от българската история", обяви президентът. Той посочи, че ще разшири фокуса на своите консултации и ще чуе "много представители на български политически партии". Което бе изтълкувано като покана и към формациите извън парламента.
Макар и с няколко дни закъснение, Плевнелиев обяви, че "изборът на Волен Сидеров за председател на парламентарната комисия по етика е не по-малък скандал от този с Пеевски" с намек, че очаква от парламентарните партии да преосмислят това кадрово решение. Плевнелиев предупреди, че оттук нататък независимо кое правителство ще е на власт, има една бариера, която не трябва да се прекрачва. "Това е един праг на моралност, на почтеност или един праг на толерантност, които не могат да се толерират", допълни той. Според него тази граница е била прекрачена с назначението на Делян Пеевски.
БСП отново защити избора на Сидеров. "Волен Сидеров тепърва ще трябва да покаже как може да се справи", адвокатства му шефът на НС Михаил Миков. Преди него и Сергей Станишев обясни, че лидерът на "Атака" е поискал само тази комисия и няма причина да му бъде отказано. От началото на мандата социалистите са извънредно предпазливи в оценките си за "Атака", тъй като от решаващия й глас зависи кворумът на парламента.
От ГЕРБ изразиха съгласие с Плевнелиев. Според зам.-шефа на партията Цветан Цветанов президентът е изцяло прав и "назначаването на Делян Пеевски за председател на ДАНС абсолютно съответства на сегашното определяне и гласуване шеф на комисията за борба с корупцията да бъде Волен Сидеров". Според него изборът на Сидеров е тенденциозен и форма на договорки още при сформирането на кабинета "Орешарски".
------НА КАФЕ
Протестиращи в София организират нова форма на недоволство - пиене на кафе пред парламента. Във "Фейсбук" се сформира група, която призовава всеки, който има възможност, да бъде в сряда, четвъртък и петък между 8.30 и 9.30 и 12.30 и 13.30, за да пие кафе, докато депутатите идват на работа или си тръгват от НС. "Очевидно си имаме работа с дебелокожи и нагли хора, които чакат да се изморим и да разтурим "седенката". Затова да отидем на кафе до парламента, на задния вход, откъдето влизат за работа народните представители. Мирно, спокойно и цивилизовано", пишат организаторите. Тази инициатива не отменя обичайните протести от 18.30 пред МС.