Скандалът с проектите на нови програми по литература прерасна в политическа разправия между ГЕРБ и БСП. Вчера бившият зам.-министър на образованието от ГЕРБ Милена Дамянова обвини в лъжа наследничката си Анелия Клисарова. "Един министър на образованието и науката не бива да лъже! Поне той! Поне от уважение към учителите, към преподавателите от висшите училища и експертите, които заклеймява тези дни!", написа в профила си във "Фейсбук" Дамянова. Повод за емоционалното й изявление са разкритията на Клисарова от тези дни, че за програмите по литература са похарчени 912 000 лв., и заканата й да уволни авторите.
Според справката на Дамянова средствата са похарчени за хонорари на около 600 учители и университетски преподаватели, които са преработили или изготвили нови образователни изисквания и учебни програми по всички предмети от I до ХII клас. В тази сума влизат и средствата, с които са организирани кръгли маси и работни срещи с учители и преподаватели от цялата страна, пише още Дамянова.
Проектите на програми по български език и литература предвиждаха драстично намаление на творбите на Христо Ботев, Иван Вазов, Пейо Яворов, Елин Пелин и др. Предлагаше се от програмата да отпаднат ключови произведения като "Хамлет", а други да се заменят с цел намаляване на обема - "Осъдени души" вместо "Тютюн".
Средствата са похарчени по европроекта "За по-качествено образование" с общ бюджет 10 млн. лв. Изпълнението му започна по времето на ГЕРБ, но предложенията за нови програми по литература не бяха финализирани заради многото разногласия по тях. Впоследствие по време на служебния кабинет проектите на програми са представени на тесен кръг учители, като тези срещи се представят за кръгли маси за популяризиране на програмите. В петък служебният зам.-министър на образованието Марияна Банчева си призна, че подписът й стои под скандалните предложения, но не съжалява за решението си. Служебният премиер Марин Райков пък обяви в открито писмо до медиите, че сваля "не само политическото, но и личното си доверие от всички, които са били замесени в това грубо потъпкване на основни за българското образование ценности". Извън емоциите от изявлението на Райков се разбра, че с негова заповед е започнала работа по преглеждане на всички учебници и уеднаквяване на учебното съдържание, като крайната цел е свеждането до само един учебник по всеки предмет и увеличаване на патриотичното съдържание.
АРГУМЕНТИ
Междувременно в интернет анонимни участници в групите за промяна на учебните програми разкриват някои детайли около аргументите за прекрояването на учебниците. Критиките към обучението по български език и литература са няколко - ниската грамотност на учениците, претоварените учебни програми, възпроизвеждането на готови литературни постулати. Децата не могат да мислят, нямат мотивация да четат и не могат да разбират и анализират текст. Сред мотивите за отпадането на произведения на Ботев, Вазов, Елин Пелин и други български класици са липсата на съвременни автори и творби в сегашните програми и липсата на ярки представители на други автори от световната литература. Според участвали в пренаписването учители намалението е било съизмерно при всички автори, въвеждат се съвременни автори, разнообразява се световната литература, търси се баланс между направления, литературни родове, жанрове. Според аргументацията им новото учебно съдържание разглежда проблеми - национални и общочовешки, но и близки до ученика.
Била написала в профила си в сурат тефтеря И откога написаното в сурат тефтеря има значение?
Че тя там може всичко да напише