:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,761
Активни 849
Страници 691
За един ден 1,302,066
Кругом враги

Бунтът на красивите носи една гола надежда

Vsekiden.com: Министър Найденов, какво е усещането да сте в управлението на страната по-малко от месец, а под прозорците ви дни наред да се извиват многохилядни протести?

Ангел Найденов, министър на отбраната, говорител на БСП: Факт е, че буквално на втория ден от създаването на кабинета вече имаше протести. Това очевидно не е повод за гордост, но е една реалност, с която човек трябва да се съобразява. За огромно съжаление, и ние дадохме достатъчно силен повод, който извади хората на улицата и който катализира напрежението. Като казвам „ние", имам предвид участниците в управлението - и политици в парламента, и ние в правителството. Отключи се дълго трупан гняв, изчерпано търпение. И наистина показа огромното желание, а дори жажда за промяна.

Vd: Този гняв като че ли се появи още през февруари. Не бе ли туширан донякъде с оставката на предишното правителство?

АГ: Днес виждаме различни лица и различни пластове на протеста, в сравнение с бунтовете през февруари. Както казват много по-вещите в тези анализи, виждаме доста различни групи на протестиращите сега, от онези, които свалиха правителството на Бойко Борисов. Разбира се, и причините днес и вчера са различни. Ясно е обаче, че процесите и тогава, и сега, са плод на дълго трупан гняв в хората. Хората са изморени да страдат непрекъснато в резултат на грешки, действия или бездействия на управляващите.

Vd: Като министър на отбраната можете ли да кажете дали кабинетът ще съумее да се брани оттук нататък от грешки, за да се задържи?

АГ (замисля се - бел. на "Всеки ден"): Да, отбраната е възможен начин да се реагира на случващото се извън стените на министерствата и на Народното събрание. Не съм сигурен обаче, че може да се издържи само с отбрана.

Vd: А каква ще е офанзивата* тогава?

АГ: Трябва активност и работа. Това не е елемент на отбраната. Правителството трябва да е активно за онези мерки, които предлага. Те могат не само да убедят хората в своя смисъл, но е редно и наистина да доведат до облекчаване на положението. И неслучайно премиерът Пламен Орешарски предложи програма, начертана в 3 хоризонта. Най-неотложните вече са приети от парламента. Пакетът им е на стойност от около 220 милиона лева. Другите ще бъдат реализирани с бюджета за 2014 г., а последният хоризонт е свързан с работата на институциите до 2020 г.

Vd: Наистина ли вярвате, че кабинетът има ресурс да изпълни целия си мандат?

АГ: Все още мисля, че той не е изчерпал възможностите си за пълен мандат. Много ми се иска с нашите действия и решения да не го скъсяваме, свеждайки го до предсрочни и то скорошни избори.

Vd: Как виждате конфигурацията на политическите сили в парламента, ако се стигне до това?

АГ: Това е изключително важно. Когато се настоява за предсрочни избори, поне трябва да се носи отговор на въпроса какво ще променят те. Според мен нищо. Освен да задълбочат кризата и да изострят проблемите, с които се сблъскват огромната част от хората, те не носят особена продуктивност. Освен да дадат надежда на непредставените, че ще станат представени в парламента след нови избори, какво друго да носят.

Vd: И това не е малко.

АГ: Да, но това е само надежда. А да се ръководим само от надеждата и то само на част от политическите формации, че биха получили достъп до Народното събрание, някак си е смислено, но не особено уместно. Какво ще донесат предсрочните избори за онази част от хората, за които мизерията и бедността са начин на живот? Това са повече от половината домакинства. Не мисля, че и за бизнеса подобно развитие би било положително. Виждам, че част от него вече е прегърнала позицията за предсрочен вот. Нали е ясно, че това ще е поредната загубена година. Ако тя минава в някаква цикличност на непрекъснати избори, като фактор, провокиращ нестабилност, как тогава бизнесът да си стъпи на краката? Вече имах възможност да разговарям с представители на различни браншове и те ми казаха, че отлагат плановете си за инвестиции, за модернизация, за откриване на работни места, защото не чувстват достатъчно сигурност. Не знаят какво ще се случи след месец-два в страната на фона на желанието за нови избори.

______

* Отговор: "Атака". Бел. на "После".
2
1213
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
25 Юни 2013 22:19
Една мисъл на Александър Велики (нещо като съвместяващ функциите на Министър преседател и такъв на войната, а не на отбраната - друга концепция е имал):
"Помнете, от поведението на всеки един от нас зависи съдбата на всички!"
25 Юни 2013 23:56
Нерде са 2-3 хиляди сити и платени гласували неправилно за партиии не влезли в парламента /РЗС, ДСБ, СДС, ДБГ, Светльо, Митьо и т.д./ или такива неуправляващи в момента ....... и нерде са СТОТИЦИТЕ хиляди гладни и безработни българи тласкани към самозапалване, които свалиха Буда и за които работи това правителство, което ситите искат да свалят.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД