Vsekiden.com: Министър Найденов, какво е усещането да сте в управлението на страната по-малко от месец, а под прозорците ви дни наред да се извиват многохилядни протести?
Ангел Найденов, министър на отбраната, говорител на БСП: Факт е, че буквално на втория ден от създаването на кабинета вече имаше протести. Това очевидно не е повод за гордост, но е една реалност, с която човек трябва да се съобразява. За огромно съжаление, и ние дадохме достатъчно силен повод, който извади хората на улицата и който катализира напрежението. Като казвам „ние", имам предвид участниците в управлението - и политици в парламента, и ние в правителството. Отключи се дълго трупан гняв, изчерпано търпение. И наистина показа огромното желание, а дори жажда за промяна.
Vd: Този гняв като че ли се появи още през февруари. Не бе ли туширан донякъде с оставката на предишното правителство?
АГ: Днес виждаме различни лица и различни пластове на протеста, в сравнение с бунтовете през февруари. Както казват много по-вещите в тези анализи, виждаме доста различни групи на протестиращите сега, от онези, които свалиха правителството на Бойко Борисов. Разбира се, и причините днес и вчера са различни. Ясно е обаче, че процесите и тогава, и сега, са плод на дълго трупан гняв в хората. Хората са изморени да страдат непрекъснато в резултат на грешки, действия или бездействия на управляващите.
Vd: Като министър на отбраната можете ли да кажете дали кабинетът ще съумее да се брани оттук нататък от грешки, за да се задържи?
АГ (замисля се - бел. на "Всеки ден"): Да, отбраната е възможен начин да се реагира на случващото се извън стените на министерствата и на Народното събрание. Не съм сигурен обаче, че може да се издържи само с отбрана.
Vd: А каква ще е офанзивата* тогава?
АГ: Трябва активност и работа. Това не е елемент на отбраната. Правителството трябва да е активно за онези мерки, които предлага. Те могат не само да убедят хората в своя смисъл, но е редно и наистина да доведат до облекчаване на положението. И неслучайно премиерът Пламен Орешарски предложи програма, начертана в 3 хоризонта. Най-неотложните вече са приети от парламента. Пакетът им е на стойност от около 220 милиона лева. Другите ще бъдат реализирани с бюджета за 2014 г., а последният хоризонт е свързан с работата на институциите до 2020 г.
Vd: Наистина ли вярвате, че кабинетът има ресурс да изпълни целия си мандат?
АГ: Все още мисля, че той не е изчерпал възможностите си за пълен мандат. Много ми се иска с нашите действия и решения да не го скъсяваме, свеждайки го до предсрочни и то скорошни избори.
Vd: Как виждате конфигурацията на политическите сили в парламента, ако се стигне до това?
АГ: Това е изключително важно. Когато се настоява за предсрочни избори, поне трябва да се носи отговор на въпроса какво ще променят те. Според мен нищо. Освен да задълбочат кризата и да изострят проблемите, с които се сблъскват огромната част от хората, те не носят особена продуктивност. Освен да дадат надежда на непредставените, че ще станат представени в парламента след нови избори, какво друго да носят.
Vd: И това не е малко.
АГ: Да, но това е само надежда. А да се ръководим само от надеждата и то само на част от политическите формации, че биха получили достъп до Народното събрание, някак си е смислено, но не особено уместно. Какво ще донесат предсрочните избори за онази част от хората, за които мизерията и бедността са начин на живот? Това са повече от половината домакинства. Не мисля, че и за бизнеса подобно развитие би било положително. Виждам, че част от него вече е прегърнала позицията за предсрочен вот. Нали е ясно, че това ще е поредната загубена година. Ако тя минава в някаква цикличност на непрекъснати избори, като фактор, провокиращ нестабилност, как тогава бизнесът да си стъпи на краката? Вече имах възможност да разговарям с представители на различни браншове и те ми казаха, че отлагат плановете си за инвестиции, за модернизация, за откриване на работни места, защото не чувстват достатъчно сигурност. Не знаят какво ще се случи след месец-два в страната на фона на желанието за нови избори.
______
* Отговор: "Атака". Бел. на "После".
Една мисъл на Александър Велики (нещо като съвместяващ функциите на Министър преседател и такъв на войната, а не на отбраната - друга концепция е имал):
"Помнете, от поведението на всеки един от нас зависи съдбата на всички!"