Софийски следователи и данъчни нахлуха вчера в административната сграда на "Авиоотряд 28" на летище София. Оттам са иззети документи, касаещи организацията на работа, вътрешните и задграничните полети, както папки и видеозаписи от ВИП-а на аерогарата, съобщиха от прокуратурата. По същото време военни прокурори влязоха в поделенията на военновъздушните сили във Враждебна, Крумово, Безмер и в Националната служба за охрана (НСО). Иззети са множество документи, започнали са разпити на пилоти, стюардеси, друг персонал от ВВС и на офицери от НСО, включително и на директора на службата.
Операциите са проведени в рамките на две разследвания за полетите на тогавашния министър-председател Бойко Борисов с "Авиоотряд 28" и военни хеликоптери у нас и в чужбина. И двата сигнала за злоупотреба са подадени от новия кабинет. Автор на първия е премиерът Пламен Орешарски, а на втория - военният министър Ангел Найденов.
Първото дело е образувано на 19 юни. То е срещу длъжностни лица от Министерския съвет. Според прокуратурата те са извършили длъжностно престъпление в опит да набавят за себе си и/или на другиго облага. "От това са могли да настъпят неблагоприятни вредни последици за републиканския бюджет", пише в съобщението. Засега не е ясно срещу кого е насочено това разследване, но може да се предположи, че ден след като поиска за втори път имунитета на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов прокуратурата се прицели и в лидера на ГЕРБ и бивш премиер Бойко Борисов.
На 20 юни е започнало и досъдебно производство от Софийската военноокръжна прокуратура. Неговата цел е разкриване на злоупотреби при ползването на военни хеликоптери от бившия премиер. Според държавното обвинение това разследване е насочено срещу длъжностни лица от състава на армията и военното министерство, които са превишили властта си, предоставяйки военни машини за общо 51 полета. От прокуратурата смятат, че по този начин са нанесени щети на стойност близо 813 хил. лв. На мушката на военните прокурори е и Националната служба за охрана (НСО) и по-специално шефът й ген. Тодор Коджейков, който, преди да заеме поста, охраняваше Борисов.
Директорът на НСО, командващият ВВС ген. Константин Попов и командирът на 16-а транспортна авиогрупа полк. Димитър Иванов бяха изслушани вчера от парламентарната комисия, разследваща полетите на бившите управляващи. След заседание, което беше закрито, стана ясно, че полетите с военни самолети и хеликоптери са се осъществявали по заповед на бившия министър на отбраната Аню Ангелов OX -241 от 2009 г. Според председателя на комисията Венцислав Лаков в нея изрично се посочвало кой може да лети с военната техника - министърът, началникът на отбраната и командващите видове въоръжени сили.
"Оказа се, че няма никакви основания за ползването на тези летателни средства по начина, по който са го правили официалните и неофициалните лица за проверявания период. Изводът е, че изцяло незаконно са извършвани тези полети. Дори когато има заповед за полет, тя е нарушавана, поне при половината от тях не е представян списъкът на пътуващите", коментира Лаков.
Другото драстично нарушение, което комисията е установила, е, че не се водят списъци с данните на пътуващите с правителствените самолети и военната техника освен на журналистите, които са придружавали делегациите. Оказа се, че нито ВВС, нито НСО имат задължението да пазят списъка на пътниците, посочи депутатът от "Атака". Доскоро от комисията се надяваха, че именно от НСО ще получат най-точните данни кой е летял с бившите управляващи, тъй като те проверяват всички пътници на борда. Коджейков обаче обяснил, че от НСО са се интересували от охраняваното лице, но не и от хората, които го придружават. Ген. Попов също е признал, че е имало спешни полети, без да е посочено кой е на борда, но имало и други, които не са били спешни и пак не са посочвани пътниците на борда.
Комисията е установила, че самолетът "Спартан" и хеликоптерът "Кугър" през 2011 г. за президентските избори са летели с фрапиращи нарушения с предизборна цел. "Кугър"-ът е летял по маршрут Крумово - Долна Митрополия - Крумово. С този полет Бойко Борисов е искал "да удари едно рамо" на неговите хора в района. Други полети са законни, но въпросът е дали са морални. Има и полети за екзотични цели - например по дестинацията Крумово - Горна Оряховица - Паламара - Крумово, на цена над 12 000 лв., а поводът - откриване на пивоварна във Велико Търново. Друг повод е откриване на джамия и др.", разказа Лаков. Според депутата от "Атака" полетите на бившите управляващи не са допринесли за подготовката на млади пилоти, тъй като са се извършвали от най-опитните летци. Така той опроверга думите на Бойко Борисов, че се е давало възможност младите да си направят летателните часове. Изказване в този смисъл направи и бившият военен министър Аню Ангелов.
|
|