Посланиците на двете най-влиятелни европейски страни - Германия и Франция, излязоха с безпрецедентна съвместна позиция срещу олигархичния модел на управление в България и с апел да бъде чут гласът на гражданите, които протестират вече 25-и ден срещу кабинета "Орешарски". Матиас Хьопфнер и Филип Отие припомнят пред "24 часа", че принадлежността към ЕС е цивилизационен избор, несъвместим с олигархичния модел, който може да доведе единствено до образуване на "държава в държавата". За първи път след началото на мирните протестни шествия, предизвикани от назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС, европейски дипломати реагират публично на случващото се. Правят го с аргумента, че доброто управление е в интерес както на всички българи, така и на европейците, тъй като 40% от средствата по еврофондовете идват от немските и френски данъкоплатци.
"Ясно е вече, че българското общество изисква настойчиво неговият политически, административен, съдебен и икономически елит да изповядва принципите на обществения интерес. Очевидно е, че то се притеснява от проникването на частни интереси в публичната сфера", констатират двамата дипломати. Те подчертават колко е важно на публични длъжности да се назначават безспорни личности, които поставят общественото благо над личните си интереси, и това да става чрез "прозрачни и обмислени процедури". В области като борбата с организираната престъпност и корупцията, контрола на търговския обмен и осигуряването на енергийна независимост "непрозрачните назначения могат единствено да бъдат в полза на корупцията и организираната престъпност", смятат те.
Като припомнят, че демокрацията не може без плурализъм на медиите, Хьопфнер и Отие изразяват притеснението си от "нарастващата концентрация на собствеността на печатните и електронни медии при непрозрачни условия и при произтичащите от това рискове за свободата на словото". "Чудесна новина е, че гражданското общество е в подем със своя граждански дух, привързаност към демокрацията и отказ да се поддаде на провокациите, със своята загриженост за бъдещето. Уважение буди начинът, по който българската полиция гарантира през последните седмици мирната изява на това гражданско общество. Всъщност то заслужава да бъде чуто: едно активно, силно, модерно гражданско общество, което вярва в своята страна и се пита какво може да направи за нея, е всъщност основен стълб на всяка демокрация в света, така, както и на бъдещето на България", се казва в позицията.
Часове преди да излезе тя внушително многохилядно множество изпълни софийския булевард "Цариградско шосе" в неделя вечерта за 24-ти пореден ден. За първи път маршрутът бе променен и шествието стигна чак до колелото на Четвърти километър. Наблюдатели веднага направиха алюзия с грандиозния син митинг от 1990 г. Сега множеството бе предшествано от парад на градските спортове. Точната бройка на излезлите на улицата така и не стана ясна. Според МВР тя е около 3 хил. души, но от вътрешното ведомство уточниха, че са броили само гражданите на пл. "Независимост". Според чужди медии по булеварда е имало около 70 хил.
--------- ХОРЕОГРАФИЯ НА ПРОТЕСТА
Станалото традиционно сутрешно кафе пред парламента от днес преминава във велошествие из центъра на София, решиха вчера участниците в него. Сборният пункт е в 8 ч. на фонтаните на президентството. Участниците трябва да са с велосипеди или мотори. Целта на новата хореография е да привлече най-после вниманието на управляващите, които от месец се правят, че не го забелязват, обясниха организаторите. В петък, когато е парламентарният контрол, те планират да провеждат свой, граждански контрол над депутатите.
Демонстрантите обмислят да дарят парите, събрани от продажбата на "висящи кафета" по време на сутрешните протести, на семейството на полицая, който почина след изтощителните смени по време на шествията.
Европа ни подкрепя срещу БСП както през 1990 г. Но сега трябва да сме бдителни и да не позволим да ни купят за паница леща.
ВНС и европейска конституция, час по-скоро