Управляващите от БСП дадоха знак, че ще попречат на продажбата на най-големия пенсионен фонд "Доверие", независимо че той е частна компания. "Сделката може да бъде спряна. Пенсионни фондове няма да бъдат приватизирани, камо ли от офшорни фирми", заяви зам.-председателят на парламентарната група на БСП Корнелия Нинова пред БНТ в събота. Как конкретно би станало това Нинова не уточни. Тъй като става дума за сделка между частни дружества, може да се предположи, че БСП ще се опита да влияе чрез държавните регулатори, които трябва да одобрят прехвърлянето.
Близо 93% от капитала на компанията принадлежи на австрийската "Виена иншуърънс груп", която обяви още преди два месеца, че е готова да продаде дела си. Останалата част се държи от дребни акционери. Преди няколко дни от КНСБ, която е основател на "Доверие" през 1994 г. и сега има 1% от капитала, изразиха опасения, че акциите могат да попаднат в дружество с неясна собственост. Управляваните от "Доверие" пенсионни фондове са с активи от близо 1.8 млрд. лв., а клиентите са над 1.25 млн. - почти 1/3 от всички осигурени допълнително. Дружеството е сред най-големите институционални инвеститори в държавни ценни книжа и в акции на дружества, листвани на фондовата борса.
За най-вероятен купувач се смята дружеството "Юнайтед Кепитъл". То е регистрирано във Великобритания, но е с офшорна собственост. Сред основните акционери е българското "Риджънт кепитал", управлявано от Румен Нанов. Той е акционер в компанията и представител на един от големите собственици в нея - "Пош ентерпрайзиз" ЛЛС, което пък е регистрирано на Сейшелските острови. Според "Дневник" в миналото името му се свързва с управлението на фалиралата Агробизнесбанк. Интерес към компанията чрез дружеството си "Бромак" проявява и банкерът Цветан Василев.
В събота изпълнителният директор на "Доверие" Даниела Петкова обяви пред "Дарик", че цялото ръководство подава оставка. Сделката все още не е започнала, но очевидно са се водили преговори, подчерта тя.
|
|