БНР: ...Защо продължавате със спорните назначения? Например днес на протеста е имало недоволство срещу новия областен управител на Софийска област Емил Иванов - доста компрометираща фигура, свързана също с бившите групировки. Президентът Росен Плевнелиев днес при откриването на магистрала "Тракия" е изразил своите притеснения от назначаването на господин Боян Чуков за шеф на Съвета по сигурността към Министерския съвет. Знае се за него, че той е бил дясната ръка на Алексей Петров в годините, в които "Лев Инс" е развивало своя бизнес. Защо се продължава с всичките тези спорни назначения?
Лютви Местан, ДПС: Когато говорим за спорни назначения и за съмнения, които съпътстват всяка една публична фигура в България, ще припомня за сетен път, че и тук не можем да си позволим политика на двойни стандарти.
БНР: Добре, моля ви, Боян Чуков защо се назначава за шеф на Съвета по сигурността? И след това кажете за Емил Иванов.
ЛМ: Какво искате да кажа за господин Емил Иванов? Аз смятам, че трябва да имаме малко по-голямо доверие в правоохранителната система на страната. Не можем да изпаднем в истерия, да превръщаме в неоспорим факт съмненията, с които е натоварен публичният образ на един или друг политик.
БНР: Той представлява ВИС-2 в Своге. Името му се свързва с мистериозна смърт на един руснак. Твърди се, че е създател на първата частна община в България.
ЛМ: Ясно е, че с вас ние трудно ще проведем сериозен политически разговор.
БНР: Напротив, разговорът е съвсем сериозен... Как тълкувате думите на посланиците на Франция и Германия? Вече са подкрепени от още посланици на страни - членки на Европейския съюз.
ЛМ: Съвършено конкретен ще бъда в отговора си на този въпрос. Смятам, че посланиците на двете най-големи европейски държави Франция и Германия в своето писмо правят опит според мен, като цяло коректен, да представят недъзите на България, които са продукт на българския преход, на един 23-годишен период. Приписването на всички негативни оценки, които се съдържат в позицията на двамата посланици, на новия кабинет е дори логически неиздържано. Няма как олигархичните интереси, които съпътстват българската политика, да са били продуцирани само за два дни, защото протестите срещу кабинета "Орешарски" започнаха на втория ден от мандата.
БНР: При предишното управление на тройната коалиция не съществуваха ли тези олигархични връзки?
ЛМ: Когато визирам 23-годишен период, не изключвам нито един етап от тези 23 години.
БНР: Тогава защо не направихте нищо при предишното си управление?
ЛМ: Ще ви кажа. Ние в ДПС отдавна сме готови на разговор как политиката да се освободи от олигархичната или въобще от бизнес...
БНР: Делян Пеевски такъв олигарх ли е?
ЛМ: Чуйте малко. Неслучайно първи заговорихме за необходимостта политиката да се освободи от бизнес зависимостите. Нарекохме ги обръчи от фирми, които стягат, дори задушават партиите. Само че тогава вие избрахте да припознаете ДПС като партията, която говори за собствени обръчи от фирми, и отказахте да прозрете в тезата ни желанието за разговор как да се преборим с тези обръчи от фирми, как да освободим партиите от тези бизнес зависимости. И ви уверявам, че и сега ДПС е готово на разговор. Ние сме готови да минем през чистилището. Протестът ще роди чистилището. Аз чувам гласа на протестиращите, визирайки искрено протестиращите български граждани. Нямам предвид обаче езика на омразата. За разлика от господин президента аз съм достатъчно скромен да не говоря от името на протеста като цяло, защото в този протест освен всичко друго чувам: "Турците вън". И в този смисъл една друга основа за диалога е ние ще се разграничим ли от призива: "Турците вън"? Защото и аз съм син на майка България и не бих искал да има дори намек за съгласие с подобни призиви. Тоест твърдя, че е време за чистилище, но всеки трябва да е готов да мине през чистилището. Защото чистилището не е проход за нечие задкулисие.
БНР: Благодаря ви. Лютви Местан.
|
|