Макар да влиза усмихнат на пленума, премиерът Пламен Орешарски не срещна голяма подкрепа дори сред своите. |
Соцактивът възропта срещу общите положения в програмата на премиера Пламен Орешарски на вчерашния Национален съвет на партията. Форумът трябваше да одобри мерките, заложени в управленския план на правителството. За представянето на платформата дойде почти целият кабинет, а министрите получиха почетните места на първия ред в залата на "Позитано" 20. Самият Орешарски определи намеренията си като "политика в булетна форма". Презентацията му не съдържаше нищо повече от обявените вече мерки до края на мандата.
Премиерът се опита да успокои соцактива с обещанието следващата седмица да му представи конкретен екшън план за мерките, които могат да бъдат осъществени или започнати до края на годината. Те ще бъдат внесени за одобрение и в парламента. Почти всички участници в дискусията, последвала изложението на Орешарски, изразили възмущение от постното му съдържание и общите приказки. Депутатът Младен Червеняков дори ги нарекъл "пестеливо изброени точки". Премиерът призна, че е чул много забележки.
Преди дискусията да бъде закрита за журналисти, Румен Петков постави въпроса за неудачните кадрови назначения в кабинета.Той попита защо не са сменени шефовете на Гранична полиция и митниците, след като в приоритетите на правителството е и борбата с контрабандата. Не стана ясно обаче дали е получил отговор.
Соцлидерът Сергей Станишев даде да се разбере, че няма никакво намерение да подава оставка - нито той, нито правителството, излъчено с мандата на БСП. Според него било погрешно БСП сама да определя срок за съществуването на кабинета. "Евроизборите през май догодина ще са сериозен тест за всички политически сили и правителството като цяло", заяви той и така отхвърли варианта дотогава кабинетът да е подал оставка. Същевременно Станишев увери, че щял да се съобрази с волята на хората, но в "нашата политика".
Още в началото на заседанието Станишев показа, че БСП втвърдява още повече позицията си спрямо продължаващите втори месец протести. Той дори заплаши, че може да се стигне до социална и икономическа катастрофа, като направи сравнение с 1997 г., когато тежката икономическа ситуация породила и политическа криза. Според него в момента политическата криза съзнателно се напомпва и има риск да прерасне в катастрофа. Станишев нарече протестите многолики и по състав, и по послания, и не пропусна да повтори, че в тях вече има провокатори, които обслужват бизнес и политически интереси.
Станишев отново заяви, че незабавни избори не са изход от ситуацията, а пътят за решаване на кризата е в диалога. И очерта няколко национални теми, около които да се обединят политическите сили и гражданското общество - "отговорно управление", нова индустриална политика, демографско развитие, култура и духовност. Пленумът изслуша и вътрешния министър Цветлин Йовчев за блокадата на парламента.