"Стандарт": Каква е логиката на капиталиста днес, в какво трябва да инвестира, за да печели?
Радосвет Радев, собственик на "Дарик" и др.: Капиталистът днес е набит в кьошето! Той се пази, че всеки ден го изкарват, че е олигарх, че е гад, че не милее за родината си и т.н. След като свърши битката му за оцеляване, най-вероятно започват истинските неща. Пазарът, естествено, иска своето и понякога има предимството да се случват нещата независимо от плановете. Ако знакът на предприемчивия човек е да разпознава по-рано кодовете на развитието, от това има нужда в момента цялото ни общество. От интелигентно модернизиране на държавата.
С: Какви поуки не си взеха българските политици, за да се стигне до тази ситуация - протести и през февруари, и сега?
РР: Във всички случаи има пропуснати уроци. Това не говори добре за политиците, не говори добре за нас. Защото ние преживяхме няколко години на пълна летаргия в гражданското общество. То се пенсионира някакси преждевременно, извънредно. А гражданското общество затова е гражданско общество, защото няма нито ваканция, нито пенсия. Много готовански решихме, че то си го има това гражданско общество, ние си знаем за какво става дума... В правото има един термин - "съпричиняване". В този смисъл ние съпричинихме собствената си участ.
С: Протестът оредя през отпускарския август, как според вас ще се развие през есента и зимата? Виждате ли предсрочни избори и кога?
РР: В процеса на протестиране има две страни. Протестиращи - и тези, които са предизвикали протеста. Според мен как ще се развие протестът оттук насетне зависи пак от същите два субекта. И протестиращите, и тези, срещу които се протестира, имат някакви абсолютно дефинирани възможности за поведение, според които ще се получи задълбочаване на протеста или неговото стихване. Ситуацията е много динамична. Много промени има в нагласите не само в уличния протест, а в исканията, в очакванията. Някои от тях смислени, други - не чак толкова. Някои диалогизирани, други - много принципни. Така че от тази гледна точка не е много справедливо да се смята, че протестът е много хомогенен и иска едни и същи неща. От друга страна, по никакъв начин не бива да бъде подценяван и не бива да не бъде чут. Защото за мен това е най-страшното!
С: В обществото тече много сериозен дебат за заема от 1 млрд, който кабинетът иска да вземе. Според вас наложителен ли е този заем?
РР: С всички рискове да бъда упрекнат и заподозрян в каквото и да било, ще ви кажа, че този ужас, който имаше в българските финанси последните 4 години, не го е преживяла нито една държава. Това същество Дянков, което унищожи държавата!... Част от протестите са и негова заслуга. Не виждам колко щастливи бихме били, ако държавата с най-нисък външен дълг, каквато безспорно е България и още една държава, мисля, фалира. Ние към това отиваме. Отиваме към поредния абсурд. Никой няма полза от това нещо.
Този заем според мен дава една нормална перспектива за развитие на страната.
С: Преди няколко години купихте хотел във Виена и от години живеете там със семейството си. Защо?
РР: Единственият аргумент за това нещо не са били инвестициите, а мястото за получаване на образование на децата ми. Нямам други мотиви.
С: Как се чувствате във Виена - като емигрант или като един богат българин, който живее спокойно в чужбина?
РР: Всички тези суперпренатоварени с двусмислие думички ме притесняват. Нито се чувствам богат, нито се чувствам грешен, нито се чувствам виновен - смятам, че правя доброто, което мога да направя за децата си - и толкова. С времето хората започват да искат прости неща. И това са простите неща, от които има нужда всеки!
______
* Популярен в близкото минало рефрен на R.E.M.
То се пенсионира някакси преждевременно, извънредно.
Споменатото същество дянков не го е усетило.
А истински богатия няма да живее в Люлин я, макар и с метро.