Несъбираемите дългове към бюджета продължават да растат с милиарди, като данъчните признават, че 80% от тях са несъбираеми. През 2012 г. опитите за укриване на данъци и осигуровки са били в по-малък размер спрямо предходната, но продължават да бъдат 18%, или около 1/5 от всички приходи на НАП. Това става ясно от отчета на приходната агенция за 2012 г.
Според него с над 2 млрд. лв. - до 18.9 млрд. лв. в края на 2012 г., са се увеличили за година просрочените задължения към бюджета, натрупани от 1991 г. насам. Ако данъкоплатецът не поиска изрично до края на годината старите му задължения с изтекла давност да бъдат заличени, от догодина НАП ще започне автоматично да си ги прихваща от всяко негово плащане към бюджета. Така е, защото НАП спазва правилото първо да събира най-старите борчове.
Над 15 млрд. лв. са квалифицирани от данъчните като трудно събираеми, а 11.2 млрд. лв. от тях могат да се определят като данъчни измами, тъй като са установени с ревизионни актове по закона за ДДС. От НАП признават, че не само старите, но и новите натрупани задължения по ревизионни актове трудно биха могли да бъдат събрани, тъй като тези задължения най-често са на лица, които не разполагат с имущество, срещу което да се насочи принудителното изпълнение. През 2012 г. например са погасени под 1% от старите и 9.65% от новите задължения, установени при ревизия.
През 2012 г. са натрупани нови просрочени задължения от 3.4 млрд. лв., като 2.4 млрд. лв. от тях са установени с ревизионни актове. Това са опитите за укриване на данъци и осигуровки, коментират от НАП, макар да не е ясно каква част е умишлена и каква е в резултат от незнание. При 13.2 млрд. лв. събрани от данъчните по различни пера излиза, че опитите за укриване на данъци и осигуровки са 18% от общите приходи. През 2011 г. допълнително разкритите при ревизии приходи са били 3.1 млрд. лв., сочат данните. В същото време данъчните отчитат значителен ръст на събраните просрочени задължения до 4 млрд. лв. от 2.8 млрд. лв. през 2011 г., но от отчета излиза, че това е основно заради доброволно плащане в рамките на календарната година.
Благодарение на оценката на риска, която се прави на данъчно задължените лица, и вземането на превантивни мерки от НАП отчитат сериозен спад с измамите с ДДС - от 986 млн. лв. през пиковата 2008 г. до 443 млн. лв. през миналата. През 2011 г. липсите от ДДС измами са били 486 млн. лв. При почти идентична сума обаче докладите, по които са работили данъчните за идентифициране на данъчни измами, са над два пъти по-малко. През м.г. те са били 185, а година по рано - 397. Значително намалява и броят на лицата, участващи в случаите на измами - до 894 от 2700. Това може да означава, че по-малко играчи въртят по-големи суми. Продължава основната схема да бъде с "липсващ търговец" - 142 броя. При нея всички дългове се прехвърлят на социално слабо неплатежоспособно лице. През м.г. при 3/4 от докладите схемата е била такава. От НАП отчитат още пресечени опити за измами с данъци и осигуровки за почти 202 млн. лв.
Най-рискови по отношение на дълговете към хазната са търговците и строителният бизнес. В търговията дължат над 7.3 млрд. лв., а дългът на строителството е почти 2 млрд. лв.
НЕИЗПЪЛНЕНИЕ
Събраните 13.24 млрд. лв. от всички видове данъци и от Агенция "Митници" през 2012 г. са с 573.4 млн. лв. повече, отколкото през 2011 г., и 118.5 млн. лв. над плана. От планираните 3.46 млрд. лв. приходи от ДДС са събрани с 50.8 млн. лв. по-малко, което е с 1.5 процентни пункта по-малко. В отчета е записано, че това е заради увеличението на декларирания ДДС, подлежащ за възстановяване след процедура по приспадане. За м.г. има увеличение спрямо 2011 г. на искания данъчен кредит с почти 404 млн. лв. (27%). А анализът показал, че основен дял за това увеличение имат фотоволтаичните инсталации, на които бюджетът е възстановил 162 млн. лв. ДДС. Сериозно неизпълнение на плана има при данъка върху дивидентите. То е 76%, или 26.6 млн. лв. по-малко от предвидените 109.4 млн. лв. Третият данък, при който е отчетено неизпълнение, е корпоративният - при план 1.47 млрд. лв. са събрани 79.6 млн. лв. по-малко. От НАП отчитат, че това е резултат от недостатъчните приходи от нефинансови институции заради свиването на икономиката през м.г.
За година НАП е установила над 2.4 млрд. лв. укрити данъци и осигуровки
Би било чудно, ако не е така.
В крайна сметка плащането на данъци е най-обикновена сделка - плащаме за държавност.
Плащаш, плащаш и поваш да се питаш получаваш ли си "стоката"?
1 млрд за МВР, но нито ОП намалява, нито тази с бели якички, нито дребната, нито кражбите, нито безумията по пътищата, нито циганските безобразия. Искат пълни данъци, а отговарят с 20-ина% разкриваемост. Плащаш за сигурност, но ако наистина искаш сигурност, не търси МВР за такива дреболии, има застраховка на къщата, има Каско.
Плащаме за съдебна система, за 13, 14 и 15-та заплата на съдии а правосъдие йок. Колко ли са вече тези,които са се замислили, че ако откраднеш 1-2 млн и ти дадат 8 г. само защото си признал очевадното,но без да се интерсуват къде са парите, ще излезеш след 4-5 и после dolce vita.
Издържаме безумно голяма администрация, която знае само 2 неща - как да се тъпче с бонуси и как да мотае "работодателите си".
Издържаме армия с техника от Варшавския договор, на чиновническо работно време и с повече генерали, отколкото полкове.
Издържаме 240 хрантутници, с още кой знае колко обслужващи ги гардове, шофьори, секретари, сътрудници и помощен персонал, които ходят на работа ако и когато поискат и чакат някоя Фидоошу да вдигне маркер с цвета на бутона за натискане. Плюс нещо, наречено Президент с антуража си.
Е, ако платиш за кило розови домати, а ти дадат 300 гр. за консерви и после пак, и пак...колко още ще плащаш?
Същото е и с осигуряването за здраве - плащаш, колкото искат, а в болницата се оказва, че всичко, което получаваш се плаща отново. Да не говорим за зъболечението.
Пак тъй и с пенсионното осигуряване - ей го на, оказа се, че милиони от задължителните осигуровки минали през офшорките на президента и дим да ги няма.