Служителите на МВР вече ще имат право да притежават акции от търговски дружества, както и да се разпореждат с тях. Това предвижда изцяло новият проектозакон за МВР, с който "Сега" разполага. Той ще бъде пуснат за обществено обсъждане в следващите дни.
Сега на полицаите е позволено само участието в приватизацията с приватизационни бонове и в кооперации - със земеделски земи или гори с възстановено право на собственост, като това не се считаше за търговска дейност, която по принцип е забранена. В проекта към този текст се добавят и акциите, като тяхното притежание няма да се смята за търговска дейност. Това обаче може да създаде потенциален конфликт на интереси, за който в предлаганата разпоредба не се казва нищо. Затова не е ясно как точно ще се процедира, ако служител на МВР започне разследване срещу дружество, в което има акции, и какви ще са гаранциите, че той ще обяви частния си интерес. По закон всички полицаи попълват декларации за имуществото си и за конфликт на интереси, но те не са публични. Такива са само на ръководния състав.
Друга новост е, че след като изгуби правото си да назначава и освобождава председател на ДАНС, президентът е на път да се раздели и с възможността да издава укази за назначаването и освобождаването на най-висшата професионална длъжност в МВР - главен секретар. В проекта се предлага той вече да се назначава от Министерския съвет по предложение на вътрешния министър. Сега това става с указ на президента по предложение на кабинета. Същата бе и процедурата за председателя на ДАНС. Още в първите си дни кабинетът "Орешарски" обаче я промени, като изключи държавния глава и прекрои закона така, че да пасне на спрягания за шеф Делян Пеевски. Назначаването му от парламента бе причина за масовите протести срещу правителството, които не спират вече повече от два месеца.
В новия проектозакон задълженията на главния секретар са разписани далеч по-общо от действащия закон. Според сегашните разпоредби той отговаря дори за спешния телефон 112, както и за документите за самоличност, дирекция "Миграция", пожарната и специалната куриерска служба на МВР. В новия вариант е записано единствено, че ръководи пряко планирането, организирането и контрола на основните дейности, взаимодействието с други институции и между отделните структури в самото министерство.
В проектозакона телефонът за спешни повиквания 112 не се споменава нито веднъж. Подобна е и ситуацията с документите за самоличност. В момента в министерството има отделна дирекция, която се занимава с тази дейност. В новия закон обаче не е разписан ред за издаването им, а има само общ текст, че МВР издава, отнема и обявява за невалидни лични документи и контролира дейността на издаването им. Засега не е ясно дали това означава, че издаването на лични документи ще бъде изведено от МВР и прехвърлено към служба ГРАО към регионалното министерство, както неофициално се говори от идването на власт на кабинета "Орешарски". Въпреки липсата на конкретика, изваждането на дирекцията от МВР е много вероятно.
В новия проектозакон МВР се опитва да регулира и дейността на извънщатните сътрудници. Според разпоредбите те няма да имат полицейски правомощия, но ще се легитимират със служебна карта. Няма да получават заплата за дейността си. Вътрешният министър Цветлин Йовчев вече обяви, че министерството му много ще разчита на помощта им в борбата с битовата престъпност по места. Според него тяхната функция ще е най-вече в това да информират полицията. Освен тях ще има и доброволни сътрудници, чиято самоличност обаче ще е тайна. Данни за доброволни сътрудници ще могат да се предоставят на съда и прокуратурата само след писменото им съгласие във връзка с конкретно дело, предвижда законът.
В МВР вече ще има 4 главни дирекции, предвиждат новите разпоредби - "Криминална полиция", "Охранителна полиция", "Гранична полиция" и "Пожарна безопасност и защита на населението". В законопроекта не се споменават службите на антимафиотите БОП и тази за подслушване - СДОТО. С идването си на власт новото правителство реши те да бъдат извадени от състава на МВР. Служителите по линия на борбата с организираната престъпност бяха пратени в ДАНС. По план СДОТО трябваше да се влее в нова държавна агенция, чрез която да се осъществява подслушването. Досега обаче това не се е случило.
В новия закон се регламентира и дейността на Специализирания отряд за борба с тероризма, известен като "баретите". Според разпоредбите те ще се занимават с предотвратяване на терористични действия, освобождаване на заложници, осигуряване на зони за безопасност срещу потенциални атаки на снайперисти и разработка на технически средства за предотвратяване на терористични действия. Сега тези функции не са ясно разписани.
Законът предвижда още полицаите да бъдат уволнявани, ако уронят престижа на МВР. Досега това бе уредено в правилника за прилагане на закона. Запазват и останалите хипотези, при които се налага най-тежкото дисциплинарно наказание - осъждане за умишлено престъпление от общ характер, демонстративно неподчинение, злоупотреба с власт и доверие.
Всяко правителство си пише закон за МВР в зависимост от корпоративно представения интерес в МВР. Ей, зетя на на бившия зам. министър и дясна ръка на Шадраванов -Камен Пенков, цял главен секретар на МВР .
Стига сте се занимавали с ДАНС, МВР и БОП.
Оставете ги тези момчета да работят.
То и без това кадровия избор не е кой знае колко голям -физкултурници, момчета от квартала, които нямат работа и ......си намират детската мечта за бързо забогатяеане в МВР......