Масивът на Кангчендзьонга с основния връх и околните, които непалското правителство настоява да бъдат признати за отделни осемхилядници. |
Всъщност не става въпрос за открити наскоро върхове, а за признаване за самостоятелни 8-хилядници на няколко отдавна познати и вече изкачвани странични върха. Целта е, разбира се, комерсиална - повече експедиции, съответно повече разрешителни за изкачване и повече приходи в хазната на страната. Понастоящем през периодите, подходящи за атака на осемхилядници, алпинистите, чакащи разрешение от Министерството на туризма на Непал, стават все повече. Увеличаването на броя на върховете ще доведе до отваряне на "фронт" за нови маршрути и цели и до увеличаване на "алъш-вериша".
В момента е валидно неписано правило, че самостоятелността на върховете се определя от тяхната извисеност над обкръжението. Обикновено за минимална извисеност над обкръжението за хималайските върхове се приема 500 м. Но критерият все пак е дискусионен, тъй като трябва да се има предвид линейното (по хоризонтал) отстояние между върховете. Например критерият за 500 м не е изпълнен за няколко признати за самостоятелни върхове, сред които Кангбачен (7903 м) и Кангчунгце (7678 м).
Непалското предложение означава скъсване с досегашното правило. По него Непал има на своята територия 8 главни осемхилядника. Ако "Агура проджект" получи одобрение, те ще се увеличат с 5: Ялунг Канг или Западен Кангчендзьонга (8505 м), Централен Кангчендзьонга (8482), Южен Кангчендзьонга (8476), Средният връх на Лхотце (8410) и Лхотце Шар (8382). За да не са сами в предложението, от Непал настояват да бъде признат и намиращият се в Каракорум на пакистанска територия Среден връх на Броуд пик (8011 м). Всички тези върхове са вече изкачвани между 1970 и 2011 г.
Ако предложението на Непал бъде прието, това означава ревизия на списъка със съществуващите 14 осемхилядници и разширяването му до 20.