Ударът срещу режима на сирийския президент Башар Асад заради използваното от него химическо оръжие срещу цивилни се отлага, след като американският президент Барак Обама реши да поиска одобрението на Конгреса. "Реших, че САЩ трябва да се намесят в Сирия, но ще поискам разрешение от конгресмените за употреба на сила", се казва в изявлението на Обама от Белия дом, излъчено директно от Си Ен Ен. Президентът допълни, че е разговарял с лидерите на Конгреса и те ще насрочат обсъждане и гласуване веднага щом той се събере отново на 9 септември. Обама потвърди, че има правомощията да проведе военна акция и без Конгреса, но вярва, че трябва да има дебат. Президентът каза също, че САЩ са готови да действат в Сирия без одобрението на Съвета за сигурност на ООН. По думите му военната акция срещу Сирия ще бъде ограничена по мащаби и време и няма да има навлизане на американски сухопътни сили. Обама поясни, че няма голямо значение дали ударите ще бъдат нанесени "утре, следващата седмица или следващия месец".
Барак Обама взел решението за одобрение от Конгреса след 45-минутна разходка в петъчната нощ с началника на администрацията на Белия дом Денис Макдонау, който е привърженик на предпазливия подход към Сирия, твърди в. "Уолстрийт джърнъл". До петък през нощта екипът му по въпросите на националната сигурност дори не е обсъждал варианта с Конгреса. На разходката Обама казал, че само с консултиране на Конгреса няма да мине, ще трябва народните представители лично да се ангажират как да се реагира. Според изданието решението му показва, че иска да остане в историята като главнокомандващ, който е сторил всичко, за да не въвлича страната си във война в чужбина. Белият дом вече изпрати до Конгреса проекторезолюция с искане за одобрение за нанасяне на ограничени военни удари по Сирия, съобщи Би Би Си.
Междувременно държавният секретар Джон Кери заяви, че САЩ разполагат с доказателства за използването на газ зарин в едно от предградията на Дамаск на 21 август. По думите му кръвни проби свидетелстват за наличието именно на зарин.
Сирийската опозиция е разочарована от решението на Обама да поиска вот от Конгреса, но се надява, че той ще одобри атаките, заяви нейният представител Самир Нашар. Властите в Сирия пък призоваха вчера американските законодатели от Конгреса да демонстрират "мъдрост" в своя вот по предложението за военен удар срещу Дамаск, заяви зам.-министърът на външните работи Фейсал Мукдад, като още веднъж отхвърли твърденията, че режимът стои зад предполагаемата химическа атака. Той упрекна френското правителство като "безотговорно" и го обвини, че се опитва да подведе собствения си народ във връзка с подкрепата за военен удар срещу Дамаск. В телефонен разговор с Обама френският президент Франсоа Оланд потвърди решимостта си страната му да участва във военната акция и заяви готовност за действие. Париж обаче няма да действа сам. Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че Израел е подготвен за всякакви сценарии.
Израелският в. "Йедиот Ахронот" се позова на саудитско издание, според което Русия е предложила на Башар ал Асад да се оттегли от властта и да избяга на един от корабите й в Средиземно море.