Естетическите качества на 10-метровата статуя, стоварена на пристанището в Царево, предизвикаха недоволство у мнозина. |
"Това е тракийска царица и къде другаде, ако не в Царево, да бъде вдигнат фар с облика на тракийска царица", аргументира се кметът пред Би Ти Ви в неделя. Местните жители обаче се възмущават, че за статуята, която не искат, са дадени куп европейски пари, а в същото време улици в близкия квартал "Василико" не са асфалтирани.
Още с обявяването на плана за него фарът предизвика остра реакция сред християнската общност в областта. Сливенският митрополит Йоаникий дори написа специално писмо, в което изрази несъгласие с идеята за езически символ на мястото на стария фар, който беше във формата на кръст. Той подкрепи местните християни в искането им на мястото да има символ на св. Андрей Първозвани или на св. Николай Чудотворец. Отговор от местната управа обаче не получи. Енориаши пък се опасяват, че поставянето на тракийската царица в близост до местна стара църква може да докара беди на жителите на града, както в Перник, където по думите им ги треснало земетресение заради кукерските игри.
Кметът Лапчев, който е от ГЕРБ, миналата есен отново си навлече недоволството на част от съгражданите си, след като преди посещение на тогавашния премиер Бойко Борисов наложи нов герб на града, който съдържа църква, делфин, крепост и платноходка, увенчани с корона от жълъди. Години наред преди това Царево имаше символ, представляващ стилизирани лодки. Според бургаските вестници при това посещение Борисов е обещал 150 хил. лв. за възстановяването на фара.