Ракети бяха изстреляни вчера от Средиземно море в разгара на кризата със Сирия и очакванията до дни да бъде взето решение ще има ли външен удар по режима в Дамаск. Руски радар засече пускането на два балистични "обекта" към Източното Средиземноморие, а руски медии предположиха, че са започнали военни удари срещу Сирия. Оказа се, че ракетите били изстреляни в рамките на съвместни действия на Израел и САЩ за проверка на противоракетната отбрана (ПРО). Това съобщи говорител на израелското министерство на отбраната, цитиран от РИА Новости. Пентагонът потвърди провеждането на съвместни ракетни изпитания с Израел в Средиземно море.
Ракетите трябвало да послужат като мишена за ПРО, за да бъде тествана нейната ефективност. "Пусковете, за които става въпрос, са изпитателни ракети мишени "Котва", които се използват за проверка на системата на ПРО, обясни израелският представител. Според АФП ракетите са изстреляни от Средиземно море и от военна база в Централен Израел. Руският министърът на отбраната Сергей Шойгу веднага доложи на президента и върховен главнокомандващ руските въоръжените сили Владимир Путин за засеченото изстрелване на две балистични цели, посочи представител на руското военно министерство. Говорител на ведомството обясни, че изстрелването е било засечено в 10:16 часа московско време (11:16 часа българско) от радарната станция в Армавир, близо до Черно море, която е проектирана да засича ракети от Иран и Европа. Властите в Кремъл засега не планират да увеличават присъствието на руския флот в Средиземно море въпреки изострянето на обстановката в региона, предаде РИА Новости, позовавайки се на източник от Кремъл.
Американският президент Барак Обама е убеден, че Конгресът ще подкрепи неговата резолюция за провеждането на военна операция срещу Сирия. Той заяви това по време на среща с конгресмени вчера в Белия дом. Обама отбеляза, че подобна операция ще позволи да се увеличат възможностите за оказване на помощ на сирийската опозиция и ще отслаби режима на Башар Асад. Руският президент Владимир Путин пък подкрепи идеята за изпращане на руска парламентарна делегация във Вашингтон, която да убеди членовете на американския Конгрес да не подкрепят военна интервенция в Сирия, съобщи "Гласът на Америка". Путин нарече идеята "много навременна и коректна". Валентина Матвиенко, председател на горната камара на руския парламент, изрази надежда, "че ще има активен диалог" с американските законодатели във връзка с възможната военна акция в Сирия.
Американските власти вероятно разглеждат по-мащабен план за военна операция в Сирия и не възнамеряват да се ограничават със "сдържани ограничени действия", за които говори преди няколко дни президентът Барак Обама, предаде Би Би Си. Според Джек Кин, зам.-началник на Генералния щаб на американската армия, американският президент лично е казал на сенатори от Републиканската партия, които са били поканени в Белия дом, че Вашингтон планира да предизвика значителни загуби за силите на сирийския президент Башар Асад, ако американският Конгрес подкрепи военната операция". По думите на Кин американските власти планират да увеличат и помощта си за някои групи бунтовници в Сирия. Според Франция химическата атака, която бе извършена на 21 август край Дамаск, е дело на сирийския режим, като е взела "най-малко 281 жертви" сред цивилното население, пише сп. "Поан", позовавайки се на данни на френското разузнаване. Заключенията са направени от френското външно разузнаване и военни медици, които са анализирали 47 видеоматериала, заснети в деня на атаката.
ПОЗИЦИЯ
Великобритания и ЕС ще помогнат при нужда на България заради изострящата се ситуация в Сирия, съобщи вчера британският посланик у нас Джонатан Алън. Той отново осъди химическата атака в Сирия и приветства позицията на страната ни, която осъди използването му в конфликта. Алън обясни, че в британския парламент няма да има ново гласуване, което евентуално да подкрепи военни действия срещу Сирия, след като миналата седмица мнозинството депутати не одобриха това искане от страна на британския премиер Дейвид Камерън.