Правителството реши по безпрецедентен начин да си разчисти сметките с подкрепилия протестиращите българи френски посланик у нас Филип Отие, като не го предложи за орден "Стара планина". Гневът на управляващите ще си навлече и британският посланик Джонатан Алън, който вчера публично разкритикува българската политическа класа, че не се вслушва в исканията на недоволните българи, и предложи кардинални реформи за връщане на общественото доверие.
Името на френския посланик нашумя в началото на юли, след като заедно с германския си колега Матиас Хьопфнер публично призоваха правителството на Пламен Орешарски да се вслуша в протестите срещу назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС и косвено разкритикуваха "олигархичния модел" в държавата. Тогава външният министър Кристиан Вигенин определи изявата им като "необичаен и безпрецедентен акт", а червеният депутат Татяна Буруджиева ги обвини в недопустима намеса във вътрешните работи на България и дори поиска изгонването им. Примерът на двамата дипломати се оказа заразителен и сходни изявления направиха посланиците на Холандия Карел ван Кестерен, на Белгия Аник ван Калстер и на Великобритания Джонатан Алън.
Вчера стана ясно, че Отие, който в събота отпътува за родината си заради приключването на мандата му, няма да получи от президента орден "Стара планина", който е традиционният прощален жест към чуждите посланици. Оказа се, че в Министерски съвет не е постъпило проекторешение за награждаването му. Според закона такова предложение трябва да направи министърът на външните работи. Бездействието му веднага породи коментари, че по този начин правителството изразява недоволството си от изявите на Отие. Не е ясно дали същото няма да сполети и Матиас Хьопфнер, чийто мандат също изтича скоро.
Пред "Сега" медийният съветник на Вигенин Стоян Витанов обясни, че в момента министерството прави преглед на условията, при които досега се е връчвало отличието. По думите му експертите на ведомството обмислят възможностите да се регламентират правно критериите, по които да се подбират носителите на "Стара планина", тъй като сега такива на практика нямало. Той категорично отрече случаят да има нещо общо с демонстративната подкрепа на чуждия дипломат за антиправителствените протести, тъй като по този начин Отие изразявал гражданската си позиция, а не тази на представляваната от него държава.
От посолството на Франция у нас отказаха коментар по случая. Бившият външен министър в кабинета на ГЕРБ Николай Младенов пък определи ситуацията като "наказателна акция на правителството" по искане на Волен Сидеров и "политически безотговорно и опасно за България действие". "Връчването на орден на един посланик е не само признание за неговата работа, но и жест към държавата му", изтъкна Младенов. И призова президента и опозицията за остра реакция. От президентството вчера нямаше коментар по скандала.
Британският посланик Джонатан Алън вчера също изрази съпричастност към протестиращите и сподели идеите си за реформи за възстановяване на доверието в българската политика. "Хората на улицата имат послание за обновление и реформа, а политическите партии не показват никакви признаци, че се вслушват в това послание", заяви дипломатът в специално изявление. Той напомни, че и досега управляващите не са казали ясно мотивите си за първопричината на протеста - "изключително противоречивото назначение" на Делян Пеевски. "Назначението на г-н Пеевски отразява също така по-дълбоки проблеми в българската политика. По-конкретно, реакциите показаха липсата на вяра от страна на електората в българската политика и политиците от всички партии, независимо дали те са в или извън управлението. Това вреди на България и бъдещите й перспективи. Всички ние, които не сме безразлични към бъдещето на страната, смятаме, че е жизнено важно българските политици да потърсят начин да възстановят накърнената си репутация, както у дома, така и в чужбина. Надявам се, че сега всички политически партии ще проведат трудните разговори и ще вземат важните решения, от които има нужда", отбелязва посланик Алън. За него е още по-обезпокоително, че "в нито един от разговорите си с изключително разумните и сериозни хора, взели това решение, все още не съм чул сериозна или основателна причина за тази стъпка".
Посланикът изброи три основни приоритета пред страната. Първият е повсеместна прозрачност на национално и местно ниво, която може да се постигне чрез публикуване на бюджета на всяка държавна компания и община и изясняване на собствеността на фирмите, получаващи обществени поръчки и финансиране. "Данъкоплатците финансират националното и местно управление и заслужават да знаят за какво са похарчени парите им. Във Великобритания всеки разход над 25 000 лири се публикува", аргументира се посланикът. Трябва по-често да има открити дискусии по програмата и плановете на министерства и други обществени органи, които да се предават на живо и в които да участват представители на гражданското общество и бизнеса. "През годините сме слушали много за жизненоважни политики, като електронното правителство, електронното правосъдие и електронните обществени поръчки, но сме видели много малко по отношение на практическото им реализиране. По-голямата прозрачност допринася за предотвратяване на корупцията, както и на даването и вземането на подкупи", смята дипломатът.
След това идва налагането на контрол над контактите на депутатите чрез създаването на независим регулатор на парламента и изработване на закон за лобизма. Той изтъкна и нуждата от по-голяма самостоятелност на регулаторни органи като ДКЕВР и КЗК. "В настоящия момент хората на улицата имат послание за обновление и реформа. Политическите партии, всяка от които е обект на протестиращите, не показват никакви признаци, че се вслушват в това послание. Ако не го направят, рискуват да изглеждат неадекватни в очите на един нарастващо зрял електорат, който не приема статуквото. Приемане на вдъхващ доверие пакет от реформи от настоящия парламент би било силно начало за връщане на доверието", заключава посланик Алън.
----ПРЕЦЕДЕНТ
През последните 22 години няма случай висш дипломат да е бил лишаван от най-високото държавно отличие. Политически интриги обаче съпровождаха връчването на ордена и на предшественика на Отие - Етиен дьо Понсен заради позицията му по въпроса с българските роми. През 2010 г. тогавашният президент Георги Първанов отказа да удостои дипломата с отличието на тържествена церемония в гербовата зала, но тъй като вече бе издал указ, награждаването се състоя на скромна церемония в българското посолство в Париж по-късно.
|
|