:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,764,803
Активни 469
Страници 21,270
За един ден 1,302,066

Кабинетът иска минималната заплата да се увеличи на 340 лв. от 1 януари 2014 г.

Синдикати и работодатели още спорят за осигурителните прагове
От 1 януари 2014 г. минималната заплата най-вероятно ще се увеличи с 30 лв. до 340 лв. Това става ясно от процеса на договаряне на минималните осигурителни прагове между синдикати и работодатели. Препоръката на социалното министерство е била партньорите да водят преговори, като се съобразяват с този размер на най-ниското възнаграждение. Договорките в 44 икономически дейности от 85 обаче са сключени при 310 лв. минимална заплата. Това означава, че промени в праговете може да се наложат и след окончателното им договаряне. Сега средният им ръст е 4.1%, но той не включва евентуалния нов ръст на минималната заплата.

От указанията излиза, че управляващите вероятно се отказват от намерението си да вдигнат два пъти най-ниското възнаграждение - от 1 октомври и от 1 януари. За октомври те се застраховаха, че ще има увеличение само ако се разберат социалните партньори, но те от години не намират допирни точки в позициите си.

Бизнесът твърди, че всяко административно увеличение на доходите без икономическа обосновка води до фалити и сривове на пазара на труда. При ръст на минималната заплата автоматично с нея се изравняват и най-ниските прагове, на които се осигуряват нискоквалифицирани работници с ниска производителност на труда. Така според работодателите техните заплати се изравняват с тези на по-квалифицираните служители, на които няма възможност да се увеличат парите. Това ги демотивира да работят по-добре и по-качествено.

Синдикатите обаче настояват, че административното увеличение на доходите изсветлява икономиката, тъй като се вадят на светло пари, които иначе се дават под масата. Те искат минималната заплата да стане 330 лв. или 340 лв. още сега, а догодина да има нова крачка за увеличение. Профсъюзите са съгласни да се изработи механизъм за вдигането й, за да не става това административно, но искат в него да влизат и социални показатели. Бизнесът държи само на икономически. Социалният министър Хасан Адемов все още не отрича напълно възможността за увеличение на минималната заплата от 1 октомври, но дава да се разбере, че по-вероятно е да се направи малка крачка догодина. Според него без такава няма как правителството да изпълни ангажимента си до края на мандата работещите у нас да получават най-малко 450 лв.

Междувременно продължават споровете и около договорените споразумения. Най-скандален е огромният ръст от над 13% в няколко сектора в здравеопазването. Под него няма подпис на асоциацията на директорите в здравеопазването, които ще бъдат най-засегнати от промяната. Увеличението е на фона на над 350 млн. лв. дългове на болниците, от които 90 млн. лв. просрочени. Механизмът на договаряне обаче позволява споразуменията да се легализират дори от една работодателска или синдикална организация в даден сектор. Ръстът в здравеопазването е подписан от БТПП и КРИБ. Днес комисията по договарянето трябва да се събере за последен път за изчистване на различията, макар че процедурата трябваше да е приключила на 2 септември. Без увеличението на праговете в здравеопазването средният ръст е под 2%.



ИЗЧАКВАНЕ

Не е ясно дали Хасан Адемов ще вдигне административно минималните осигурителни доходи в останалите 41 сектора без споразумения със средния ръст, както искат синдикатите, или те ще се запазят по настояване на бизнеса. Адемов ще вземе решение след разговор със социалните партньори. Без минималните прагове не може да се прави бюджетът на социалното осигуряване, защото от тях зависят доходите от вноски.
23
4958
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
09 Септември 2013 19:48
165 Евро. Това вероятно е заплатата за 2 дни. Или за 1....?
09 Септември 2013 20:04
И кой ще я плаща тази заплата, "Национално-отговорният бизнес ли"?
09 Септември 2013 20:17
165 Евро. Това вероятно е заплатата за 2 дни. Или за 1....?
Правилното е за един час на "ноционално-отговорен бизнесмен" без "бизнес-вечерята" и "спа-процедурите". Ако не верваш, питай резача на баници Доган или "данъкоплатеца на годината" Валентин Захариев, де като цигане "договаряше" Орешарски (министър на финансите) да не му взема дължимия данък.
09 Септември 2013 20:35
Ако искането бе за 1340лв. да аплодира човек но за 340лв. може да се посрещне само с....... ехидна усмивка!
09 Септември 2013 20:50
340лв. може да се посрещне само с....... ехидна усмивка!
Ти работник ли си или работодател? Питам от най-просто любопитство, за да ти разбера ехидността.
09 Септември 2013 21:36
Е колко ще се вдигне прагът в сектор здравеопазване,като работната ми заплата е закована на 580 лева бруто от средата на 2009 година. Той Тотю направи същите мурафети през 2011,когато медицинските сестри 4 месеца ги осигурявахя върху 870 лева,без да отчитат,че такава заплата на сестра в България няма. После казаха,че било грешка и отмениха наредбата,ама надвзетите пари никой не ни върна. Една медицинска сестра беше ощетена средно с 200 лева за тези сгрешени 4 месеца. В България има около 28 000 сестри. А умножете сумата,да видите герберастията колко милиончета прибра. Тези сега ще пробват същия номер.
09 Септември 2013 21:40
Вдигането на мин. заплата от кабинета Станишев е с една цел- повече проходи в бюджета .
Щдоо обещаните 250 хил работни места ги няма и няма да ги има .
Джипитата пък с радост ще поискат не 340 , а 440 лв.мин.заплата .
09 Септември 2013 22:12
Ако така ще цъфнем и вържем - направо минималната заплата да я правят 1000 лева. Не - направо 2000.

Всъщност направо 5000 лева можем да направим минималната заплата и ще изпреварим цяла Европа, че и САЩ. Колко лесно било.

Щрак минималната заплата на макс и готово. Станишекритенизъм в действие.

--
Блог
10 Септември 2013 01:41
Разбира се, че минималната заплата не може да се определя административно. От известните методи за определяне на размера на минималната заплата на обективна и същевременно справедлива база е като процент от достигнатата средна работна заплата през предшестваш период. Така пропорциите между отелните категории труд се запазват, като същевременно се отчита и производителността на труда. Въпросът е какъв да бъде този процент. В социално ориентираните държави процентът е между 60 и 65.
10 Септември 2013 02:38
"Минимална заплата в най-бедната в ЕС - България: 159евро
Минимална заплата в първата по добив на петрол и втората по добив на газ в Света - Русия: 109евро

Средна заплата в най-бедната в ЕС - България: 547$
Средна заплата в първата по добив на петрол и втората по добив на газ в Света - Русия: 640$"

бладинкиииииииииии алмази айвери и прочие благинки, а душе?



10 Септември 2013 04:51
Минималната заплата може да се оправи като се промени данъчната система. Когато работодателите имат интерес да слязат на по-ниската ставка и за това ще плащат повече за труд, за да платят по-малко данъци. Но след като се предлага да има минимална заплата и в ЕС, аз не виждам какво някои се пънат тук да няма?! Проблема е, че бизнеса не отчита приноса на хората за печалбата си. Повечето бизнесмени смятат парите на фирмата за лични пари. И, когато дойде ред да плащат заплати, се чувстват като ограбени. Ако може заплатите да станат 100 лв и това ще им хареса. Но може ли да се работи и да се получава толкова, че да не можеш дори да се нахраниш? Като им е толкоз малко акъла и толкова голяма лакомията, правителствата трябва да защитават работещите при тях.
10 Септември 2013 07:32
Аз предлагам да плащаме на родните честни частници,че са ни наели.
10 Септември 2013 08:01
Всъщност правителството и сегашните големи работодатели имат интерес от вдигане на МРЗ - правителството заради данъците, а големите сегашни работодатели заради увеличаването на бариерата при създаването на нови работни места и бизнеси. Така, сегашните работодатели си гарантират липсата на конкуренция, отделно си гарантират и възможността да изнудват сегашните си работници, щото безработицата ще стане още по-голяма. Могат спокойно да бавят заплати и да плащат близо да минималната заплата.


--
Блог
10 Септември 2013 11:49
В момента заради МРЗ и минималните осигурителни прагове малките населени места съвсем се обезлюдяват. Трябва да се даде възможност на малките работодатели - например до 5 човека ако имат работници да плащат и по-ниски заплащания. И да няма за тях прагове и минимални заплата. Или пък да има разделяне по населени места, но става сложно защото трябва да се гледа обекта , а не регистрацията на фирмата.

Фиска няма да загуби чак толкова, но пък малкият бизнес ще може да излезе на светло.
10 Септември 2013 12:21
малките работодатели - например до 5 човека ако имат работници да плащат и по-ниски заплащания.
А отрицателно заплащане може ли? Тъй де, щом има отрицателна доходност, що да няма и отрицателна работна заплата. Без това държавата е поела "отрицателното" в публично-частните партньорства.
увеличаването на бариерата при създаването на нови работни места и бизнеси
Ти прескочи ли бариерата с иновациите или продължаваш да вяврваш, че с трици се ловели маймуни!?
10 Септември 2013 12:23
Осигурителните прагове трябва да останат в този си размер. Изключително нелепо е, хем си безработен, хем всеки месец трябва да внасяш 20 лева, за да си здравно осигурен. От къде и как намираш пари, за да се осигуряваш? А и когато си безработен, 20 лева си е солидна месечна сума за отделяне. Не може прагът на бедност да е 550 лева, а хората да се гърчат със 150, 200, 240 лева месечно. Ние сме по-зле и от страните от 5 свят.
10 Септември 2013 12:48
За да има по-голяма диференциация на заплатите, работодателите би трябвало да предложат мин. заплата от 100 лв.
10 Септември 2013 14:31
Минималните заплати и праговете трябва да са не по-малки от тези на бюджетна издръжка. Не може заплатите в частния бизнес ( с изключение монополисти ) да са по- малки от бюджетните. Който не може - да фалира. Фалитът не е лошо нещо. На негово място ще се появи друг, който може да успее. Някъде четох по данни на синдикатите, че производителността се е увеличила с много повече, отколкото заплатите. При въвеждането на плоския данък очакването беше, че като в работодателите остават повече пари те ще увеличат инвестициите и работните места. Такова нещо не се отчита. Затова е най-добре да се премахне плоския данък.
При изчисляване на средната заплата да се изключват заплатите в бюджета и тези при монополите и на базата на тази средна заплата да се определят всички останали заплащания.
10 Септември 2013 14:36
на базата на тази средна заплата да се определят всички останали заплащания
. Тия заплащания ще ли включват дължимите данъци и социални осигуровки или последните ще са за сметка на бюджета? Като например депутатското възнаграждение.
10 Септември 2013 15:11
В момента заради МРЗ и минималните осигурителни прагове, изборът в малките населени места е - никаква работа изобщо или работа в единственото предприятие в региона, ако ти излезе късмета, където ги осигуряват например на 6 часа или на 4ри часа, пък работят .. колкото дойде. Отделно - работодателят лесно изнудва работещите, просто защото това са малкото "късметлии" които работят. А нови работодатели няма. И няма и да има.

Според мен наистина трябва да се помисли малките фирми, например тия с малък оборот - тези които не са регистрирани по ДДС? - за тях да не важат осигурителните прагове и МРЗ за наетите работници. Или за тях да има много по-нисък минимален осигурителен праг и МРЗ.

Отделно прословутата средна заплата за страната е много измислена, защото има много голям брой безработни и реално дава лъжливи очаквания, и като капак, бюджетните организации си смятат заплатите по тази измислена величина. Това е все едно, половината България да яде - свинско, другата половина - зеле - и хоп, цяла България яде свинско със зеле. И като капак, бюджетните организации да искат да ядат повече от свиско със зеле. А тия дето карат само на зеле - кучетата ги яли.

10 Септември 2013 15:45
Едни от най-мръсните номера в Б-я са вдигането административно на осигурителните прагове без реално да се вдигат заплатите щото няма пари . Получава се така , че най-нископлатените дават най-висок процент за осигуровки и данъци. Еми после ще мразят управлението щащ нещат. Имат ли избор? А управляващите имат ли сиво вещество.
10 Септември 2013 16:29
Заглавието от 09.09
Кабинетът иска минималната заплата да се увеличи на 340 лв. от 1 януари 2014 г.

звучи празнично и по оптимистично от
Правителството ще опита да увеличи минималната работна заплата от 1 октомври

заглавие от 10.10 следпразнично
10 Септември 2013 17:41
щото безработицата ще стане още по-голяма.


Това от къде следва ?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД