Международната общност посрещна с надежда предложението на Русия към Сирия да постави под международен контрол химическото си оръжие. Предложението бе направено от руския външен министър Сергей Лавров: "Призоваваме сирийското ръководство не само да се споразумее за поставяне под международен контрол на местата за съхранение на химическо оръжие, но и за унищожаването му по-късно, както и за пълноценно присъединяване към Организацията за забрана на химическото оръжие. В момента подготвяме работоспособен и точен план, поради което в тези минути се контактува със сирийската страна. Разчитаме в най-скоро време да представим този план на САЩ, готови сме да го доразвием с генералния секретар на ООН, членовете на Съвета за сигурност на ООН, Организацията за забрана на химическото оръжие."
Докато Сирия, а също и Иран подкрепиха предложението, сирийската позиция го отхвърли. В същото време Западът като цяло реагира благосклонно на предложението. В интервю за Си Ен Ен американският президент Барак Обама каза, че това е потенциално положително развитие в хода на конфликта и обеща да го приеме много сериозно. В друго пък тв интервю, този път за Ей Би Си, президентът каза, че руското предложение може да е "сериозен пробив" в конфликта. На въпрос дали ще има "пауза" в процеса на вземане на решението за военен удар, ако химическите оръжия на Дамаск бъдат поставени под международен контрол, Обама отговори утвърдително: "Да, ако го направят". Но на въпрос колко дълго може да продължи тази пауза, той не даде отговор. Обама обаче добави: "Трябва да останем скептични, защото не ги виждахме да действат по този начин през последните две години". В интервю за телевизия Пи Би Ес Обама разкри, че е обсъждал предложението с руския си колега Владимир Путин на срещата на Г20 в Санкт Петербург. В друго интервю за Ен Би Си президентът сподели, че не е сигурен дали ще получи исканата подкрепа на Конгреса за военен удар срещу Сирия. Обама даде общо 6 интервюта за телевизии, за да разясни политиката си към Сирия.
Генералният секретар на ООН Бан Ги Мун призова САЩ да приемат инициативата на Москва. Британският премиер Дейвид Камерън окачестви предложението на Русия като "особено добре дошло".
Френският външен министър Лоран Фабиюс заяви, че Париж ще внесе в Съвета за сигурност на ООН проекторезолюция, която изисква контрол и унищожаване на сирийските химически оръжия, но и позволява използването на сила при неспазване на задълженията.
Междувременно на заседание на Съвета на ООН по правата на човека в Женева бяха представени доказателства, че снимките и видеоматериалите с жертви на химически атаки в Сирия от 21 август са били фалшифицирани, съобщи руското Външно министерството. Международни експерти, сирийски обществени и религиозни дейци представиха доказателства, че материалите са били изфабрикувани по-рано, а атаката от 21 август е извършена именно от бунтовниците. Доказателствата са предадени на Независимата комисия за разследване на използването на химическо оръжие в Сирия.
|
|