Промени, които целят държавната субсидия да бъде насочена към педагогическите специалности, а студентите в тях да получават по-високи стипендии, са част от мерките на образователното министерство за осигуряване на повече млади учители за системата. Това се разбра от думите на шефа на МОН Анелия Клисарова пред Нова тв. В момента едва около 3% от учителите са до 29 г., а половината от работещите в системата над 127 000 педагози ще се пенсионират в следващите 10 г., показаха данните на образователното министерство.
В същото време обаче бизнесът иска специално отношение към инженерните специалности и техническото образование, тъй като изпитва остър дефицит от квалифицирана работна ръка. "Щом министър Клисарова предлага подобна мярка, очевидно има проблем с педагогическите специалности, но той е много по-остър при инженерните кадри. Липсват и технически кадри от средното образование - стругари, заварчици", коментира шефът на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев пред "Сега". Според него дори при преференции за студентите от педагогическите специалности те едва ли ще станат предпочитани заради ниското заплащане и лошите условия на труд.
"Трябва дебат за престижността на една или друга професия в бюджетната сфера и колко струва трудът в тях - за заплащането на лекари, учители, полицаи, военни, но такъв не се прави", коментира Велев. И в момента има прекалено много висшисти с педагогическо образование, които не работят по специалността си заради липсата на перспектива. "Проблемът е в голямото разминаване между образователните стандарти и подготовката на педагозите, които не могат да ги покрият", смята пък шефът на БСК Божидар Данев. Според изследване на БСК 80% от висшистите не работят според образованието си.
В министерството вече предвиждат и серия от мерки, които трябва да направят учителската професия привлекателна за младите. В проектозакона за училищното образование е разписана цяла глава за кариерното им развитие, по-добри нови методи на преподаване и т.н. Според Клисарова предизвикателство пред министерството е да осигури достатъчно таблети, интерактивни дъски и свободен интернет във всяко българско школо, което ще позволи равен достъп до качествено образование на всички деца. "Преговаря се и за това да се осигурят социални пакети за младите учители и възможности за израстване в професията", обяви Клисарова. Вариантите са преференциални кредити, лесен достъп до жилище в малките населени места с недостиг на кадри, допълнителни бонуси, ако работят там и т.н.
--------НОВОСТИ
До края на годината трябва да започнат професионални практики на учениците в реална бизнес среда. Към момента те ще са на базата на споразумение между министерствата на образованието, на икономиката и на труда и социалната политика, а след това трябва да бъде разписано и законодателно. Вече има и първите защитени паралелки от минимум 12 ученици вместо от 18, които трябва да позволят обучение по определени специалности, нужни на бизнеса. За тях няма достатъчно желаещи. Образователното министерство заедно със спортното разработват програма и за повече пари за физкултурни салони и игрища в училищата. "Разчитаме тази програма да влезе в сила с новия бюджет, така че да можем да осигурим условия за масов спорт на нашите деца", надява се Анелия Клисарова. Вицепремиерът Даниела Бобева пък предлага облекчения за бизнеса, когато той подпомага научните изследвания в университетите и включването на млади хора в тях.
|
|