:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,348
Активни 733
Страници 20,913
За един ден 1,302,066

Прокуратурата отчете, че МВР работи все по-зле

Над 2/3 от кражбите не се разкриват, а гражданите вече не се и оплакват за домашни обири
Прокуратурата излезе с унищожителен доклад за работата на МВР. В него се казва, че над 2/3 от най-често извършваните престъпления - кражбите, остават неразкрити. А това води до спад на доверието на гражданите в разследващите органи и ги демотивира изобщо да сигнализират, ако станат жертва на престъпление. Това са само част от критиките, които държавното обвинение е записало в годишния отчет за прилагане на закона на прокуратурата през 2012 г.

Огромният процент от престъпленията у нас се разследват от полицаи. Въпреки че прокурорът се води "господар" на досъдебното производство, той само наблюдава и дава инструкции, а впоследствие внася обвинителен акт на базата на събраните от МВР доказателства. Затова прокуратурата ежегодно обяснява, че причина за ниската разкриваемост е работата на полицаите, макар да не ги посочва директно.

В сегашния отчет обаче е записано, че делът на неразкритите престъпления през 2012 г. е по-висок, отколкото през предходните две години. Тенденцията е обща, макар че има и някои изключения. Например при кражбите, които отбелязват лек ръст с около 1% спрямо 2011 г. Но при домовите обири има трайна тенденция за намаление на разкриваемостта (23.5% през 2012, 23.8% за 2011 и 26.8% за 2010 г.), както и на взломните кражби (15.6% за 2012 г. при 16.3% година по-рано и 18.4% за 2010 г.). "Много ниското ниво на разкриваемост на престъпленията, които са структуроопределящи за криминалната престъпност - кражбите, логично води до ненаказаност на техните извършители, до увеличението на броя на спрените производства срещу неизвестен извършител и е основната причина за прекратяването на наказателни производства поради изтекла давност", се отбелязва в доклада. Според последния отчет на държавното обвинение заради изтекла давност през първото шестмесечие на годината са прекратени 26 хил. дела, което значи 26 хил. ненаказани престъпления.

Констатациите на прокуратурата не са новост. През миналата година шефът на националното следствие Бойко Найденов, който временно оглавяваше прокуратурата, обяви, че няма доверие на полицията и не е сигнализирал, когато му откраднали навигацията от колата, защото нямало смисъл. Въпреки многократните критики, многобройните съвместни екипи за работа между двете институции и други опити за подобряване на работата ситуацията се влошава.

От прокуратурата отчитат и ниски нива на разкриваемост на престъпленията по служба, както и на тези за неизгодна сделка и безстопанственост. Тези три състава от Наказателния кодекс са сред най-често срещаните обвинения в делата срещу висши чиновници, министри и ръководители на ведомства. В същото време обаче успехът на разследващите по тях е изключително нисък, тъй като рядко се стига до осъдителни присъди. Според доклада през миналата година са регистрирани 42 случая на престъпления по служба, а са разкрити едва 8, което е 19%. Още по-зле е ситуацията при сключването на неизгодна сделка - 8.3% разкриваемост. "При случаите на безстопанственост намалението е значително. През 2012 г. от регистрираните 28 случая няма нито един разкрит. За сравнение през 2011 г. от регистрираните 24 случая са разкрити 2, или 8.3%, а през 2010 г. от 78 са разкрити 30 случая, или 38.5%", отбелязват от прокуратурата.

Над 640 хил. са спрените дела. Едва около 1% от тях са срещу известен извършител, а в останалите случаи виновниците не са открити. Макар че извършителите не са разкрити, делата не се прекратяват, докато не изтече давността за наказателно преследване на съответното престъпление. През м.г. поради изтекла давност прокуратурата е прекратила 59 993 разследвания.



-------ТЕНДЕНЦИЯ---

От държавното обвинение отбелязват и друга интересна тенденция. 26.6% от общо над 91 хил. прекратени дела са заради липса на престъпление. "От една страна, това се обяснява с недостатъчно точната и правилна преценка за съставомерността им още при образуване на съответните производства. От друга страна, е необходимо уточнението, че в някои случаи задължително се започва разследване, например при откриване на труп при необичайни обстоятелства или при ПТП или друга злополука, с цел изясняване на причината за смъртта или на произшествието. Целта е да се избегнат възможните последващи съмнения и да се предотврати унищожаването на доказателства, които няма как да бъдат събрани повторно", пише в доклада.
47
5218
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
47
 Видими 
17 Септември 2013 19:53
Няма начин да не е така. МВР е последния нереформиран мастодонт от времето на цоциализма. Полицията ни е милиция, всъщност...
17 Септември 2013 20:46
какво очаквате?да са по-умни от шефа си?щирлиц от вършец
17 Септември 2013 20:48
От Аладин с лампата, днес се иска друго и той си го изпълнява...
17 Септември 2013 21:14
Ако трябва да избирам - предпочитам МВР пред прокуратурата. Прокуратурата е без контрол от години. МВР е поне под контрола на правителството - което и да е. Прокуратурата е държава в държавата. Няма дас се учудя ако се отчита само на олигарсите.


17 Септември 2013 21:30
Ами защо да ги хващат,те прокурорите са толкова некадърни че като внесат обвинението в съда и то или пада или човека излиза с условна присъда.
Прокуратурата иска полицията да им върши цялата работа,а те да се изживяват като нещо различно от полицията,сякаш полицията може да направи нещо без тях.
17 Септември 2013 21:53
под з% оправдателни...каквото са преценили -минава
17 Септември 2013 21:56
Заради това прокуратурата наскоро прекрати 700 000 преписки и сега си вдигна процента на присъди.Тези преписки ги дърпаха назад.
17 Септември 2013 22:06
Прокуратурата отчете, че МВР работи все по-зле
Над 2/3 от кражбите не се разкриват, а гражданите вече не се и оплакват за домашни обири
Цяло чудо е, че успяват да разкрият цяла 1/3 от кражбите. Като гледам май само с контрол на автомобилното движение се занимават. В неделя вечерта пътувах и за около 200 километра видях 5 или 6 засади по пътя. В понеделник сутринта, за 60 километра - 2 патрула. На връщане, около обед, още два. Кога ще им остане време да ловят крадци, щом по цял ден висят из храсталаците покрай пътищата.
17 Септември 2013 22:08
KaraKoliu, отчетът е за 2012 година.
17 Септември 2013 22:10
Кпнстатацията е невярна. МВР не работи. Лумпените ходят на работа да отбиват номер и всички в малките населени места са оставени на милостта на бандитите и циганите, които им подхвърлят по нещичко за да си затварят очите. Това го няма в нито една държава по света.
17 Септември 2013 22:12
KaraKoliu 17 Септември 2013 22:06

Не искам да влизам в спор с тебе,но тези които висят по пътищата това им е работата,а тези които разкриват кражби и други престъпления са съвсем други хора.Тези на пътя ако засекат,засекат някой,тяхната работа е съвсем друга,заради това се казва контрол на трафика а не на кражбите.
Ти ако си футболист,треньорската работа ли ще вършиш.
17 Септември 2013 22:19
В много полицейски управления ако не подадеш жалбата веднага след кражбата а подадеш 1-2 дена по-късно не я приемат.
17 Септември 2013 22:32
Интересно колко е разкриваемостта в любимата ни Америка? А в другите държави от Източна Европа? Все пак трябва да се сравняваме с нещо.

Отделно - в малките населени места, полиция няма.. защо ли няма? Дали не е свързано с това, че данъците които се събират в тях са по-малко от символични? Има села дето са проплакали от кражби. ок. Но какви са данъците събрани за година от едно такова село? За какво стигат тия пари? И това е масово в цялата страна. Голяма част в момента чакат на националния бюджет.

Всеки иска да взема, но да не дава. После защо имало неразкрити кражби.

---
Блог
17 Септември 2013 22:34
Не искам да влизам в спор с тебе,но тези които висят по пътищата това им е работата,а тези които разкриват кражби и други престъпления са съвсем други хора.

Така лъжеш, че няма и накъде повече ! Всяка вечер, след 22 часа, няма и помен от `пътна полиция`, но пък виж - `охранителна` такава е залегнала зад всяко кише. Виждам си кварталния, пременен в светлоотразителна жилетка и мята палка, като че от това зависи живота му. Пък знам ли, може и да зависи. То кредити как се изплащат.
Истината е, че в момента МВР е абсолютно безсмислена и дори ненужна структура. По скоро е вредна. Абсолютно убеден съм, че утре ако с магическа пръчка изчезне, хората по села и махали ще се самоорганизират и кражби и престъпления ще доближат нулата. А ние плащаме едни два милиарда и нещо отгоре за тюфлеци ... ще се оправим бе ...
17 Септември 2013 22:37
mick - сериозно ли го написа това ???
Честно, ако няма ирония, и на всичко отгоре си служител на МВР си е егати циничния малоумник.
17 Септември 2013 22:40
@#$ 17 Септември 2013 22:34

Ти се голям лъжец,твоя квартален ако вечер не е на акация да залавя престъпници(може и тебе да е търсил не те познавам)няма какво да прави вечер с жилетката.
17 Септември 2013 22:42
и понеже наех ....

Голяма част в момента чакат на националния бюджет.

За българския полицай националния бюджет е нещо имагинерно. Той не осъзнава от къде се пълни. Това ДДС, това акцизи, това лицензи и т.н. са просто подробности. Не си дава сметка българския полицай, че пенсионера от селото с всеки хляб който си купува, плаща на същото мързеливо и тъпо ченге - заплата, осигуровки, здравни и пенсионни, дрехи, транспорт, пенсия 20 години преди учителя или хирурга .... не бе, то иска пенсионера от село да му праща по две прасета годишно !
После се чудят защо хората се гнусят от униформата им дори !!!
17 Септември 2013 22:42
сдг - ЛЪЖЕЦА СИ ТИ ! Ще го снимам !!! Обещавам ти !
17 Септември 2013 22:54
Ммм даа , Аха ,ще го снимаш?А ако те осъди?
17 Септември 2013 22:58
rorik - ще снимам обществено пространство. Улица и сграда. Малко след 22 часа. А, виж - на кадъра се появил полицай с светлоотразителна жилетка и палка в ръка ... съмнявам се, че закона би ме преследвал за това. Но със сигурност ще го направя. В доста кадри. С подходящ `зуум`.
17 Септември 2013 23:17
KaraKoliu, отчетът е за 2012 година.
Че те и миналата година си висяха по пътищата. Не ми се вярва за година да се промени сериозно разкриваемостта. И манталитета им също.
18 Септември 2013 00:49
Има остър дефицит от пъдари и селски стражари.
Нашенското мевере да си пренасочи кадрите там.
18 Септември 2013 01:48
Разкриваемостта в САЩ е кошмарна, но все пак доста по-висока от нашата. В Япония е почти 100%, като 90% от случаите завършват с осъдителни присъди. Затова е и изключително ниската им престъпност. Както казаха в един филм, ако направиш престъпление в Япония, просто чакаш да те приберат, защото полицаите им са като роботи

А у нас голяма част от кражбите, които се водят разкрити и дори с присъди, всъщност са милиционерска машинация. Хващат например Манго, че е влязъл в някоя къща и го бият да си признае още 15 неразкрити кражби, за които няма вина. За него е все тая, защото присъдата е една и съща, а полицията отчита още 15 разкрити кражби.
18 Септември 2013 06:33
Този доклад показва, че Цветанов и за шеф на тоалетна на автогара не става - ще я опропасти. Разбираемо е, че по времето на ГЕРБ такъв доклад нямаше как да види бял свят. Защото очевадно се посочва как в последните 3 години работата се е влошавала, независимо от похарчените над 3 милиарда и даренията.
18 Септември 2013 07:42
60 000 полицаи означава по 1 полицай на 100 души. Това значи, че на всеки ъгъл трябва да има полицай. А ако това беше така, разкриването на домовите кражби щеше да е близо 100%, направо на местопрестъплението.
18 Септември 2013 07:52
Ммм даа,
За какви доклади за миналата година говорите?
Тая сутрин казаха че са подпалени 70-80 коли. Разкрити са 2-3 подпалвания.
Раздрахте се миналата година да приказвате за полицейщина.
Цецо поне хващаше някой а прокуратурата ги пускаше.
Сега се обсъжда как полицията не си върши работата против протестиращите.
18 Септември 2013 07:55
Сега, след като прочетох bilbotorbins загрях, че и Simplified Solutions
Simplified Solutions
17 Септември 2013 22:08
KaraKoliu, отчетът е за 2012 година.
говори за мандати и министри. За съжаление не са прави. Няма голяма връзка между неспособността на полицията да разкрива престъпления и министрите и управляващите партии. Процесът на деградация е започнал много отдавна. Мисля, че разследващите полицаи просто нямат знания и умения да разкриват престъпления. Толкова си могат. Лош подбор, липса на обучение и приемственост. Неспазване на законовите процедури. Подценяване на кражбите и жилищните обири, пък и на престъпления срещу личността, ако жертвата не е убита. Всичко това води до тотална неспособност да се разкриват престъпления. Предполагам 1/3-тата разкрити престъпления са хванати на място или разкрити от пострадалите от престъпления, когато те са познавали престъпниците. Личният ми опит показва, че в 3-4-те пъти когато съм се обръщал към полиция през последните 15-20 години, никой не си е мръднал пръста да разследва и търси престъпниците. И прокуратурата също има сериозна отговорност за това, като се опитва да омаловажи и прекрати разследване на неразкрити престъпления с различни процедурни хватки.
18 Септември 2013 07:56
Другарите от прокуратурата какво се обаждат, при положение че те заедно със съда са другите два главни виновника хората да не пробват да си търсят правата - просто няма смисъл, само едни пари и време се пръскат, а след това МВР, съд и прокуратура показват колко са милостиви - към престъпниците...
18 Септември 2013 09:06
Високата аварийност и смъртност на пътя у нас, наред с безсилието на съдебната система, битовата престъпност, бездомните кучета, наркотиците, гърмящите коли, мотори и АТВ-та по градовете, неуреденият обществен транспорт, разкапващата се инфраструктура, общата неугледност на градския ландшафт и някои други, е способ на властта и мафията да държат в подчинение обществото - хората са загрижени за собствената си сигурност и не обръщат внимание на золумите на управляващите и бандитите. От друга страна, битовата престъпност е креатура и авангард на организираната такава - поради причината, посочена в предходното изречение. Полицията и прокуратурата са във волна или неволна услуга на този процес.
18 Септември 2013 09:41
Една огромна част от "разкритите престъпления" са кражби на мобилни телефони.Ако оберат нечие жилище, идват едни безкрайно апатични идиоти, които мажат по crime scene -ата, и задават някакви тъпи въпроси, за които си личи че са за отбиване на номера.
Ако липсва мобилен телефон обаче, стават безкрайно амбициозни, намират го и прибавят +1 точка кръв.Разбира се, работата я вършат мобилните оператори, които дават поисканата справка.На куките остава само да подведат под отговорност нещастника който се е прецакал да купи и да ползва крадения телефон.
18 Септември 2013 09:57
В Япония може да има 100% разкриваемост на престъпленията, но пък има и 300% видеозаснемане на гражданите - т.е. във всеки момент поне 3 камери го снимат

!@#$ 17 Септември 2013 22:37 - държавата работи с платените данъци.. и би трябвало там където са платени повече данъци, там да има по-добра инфраструктура, повече полиция. И обратното там където се плащат по-малко данъци - например в гетата, да е по-зле всичко. На това всъщност се крепи капитализма - всеки да иска да живее добре и заради това да иска да плаща по-високи данъци. Така е в другите "бели" страни. При нас обаче искаме - който плаща по-малко данъци да живее почти като тия дето плащат много данъци. Е така не става. Губи се мотивацията за работа, за това да се плащат данъци. Така и икономиката губи.

А за селата - наистина почти никакви пари не се събират там от данъци, а имат в землищата си много земеделски земи и ако имаше един нормален данък върху тая земя 1% от цената. Селата щяха да са с хубави улици, че даже и с общинска полиция, и училища даже. А не като сега да се молят - на по-голямата община, на държавата за да им закърпят улиците. Както и за поддържане на реда. В Румъния видях, че във всяко едно село си има полицейско управление, кмет може да няма но полицай има.
18 Септември 2013 10:17
Някой срещал ли е патролиращи полицаи по улиците на София,
освен да "охранява" протестиращите?
18 Септември 2013 10:18
Простичко казано,няма криминална и икономическа полиция. Охранителната полиция не става за разкриване на престъпления. Текучество на кадри.Слабо подготвени следователи и прокурори. Съда се кефи. Институциите не работят в синхрон.Политизирани са и обслужват частни интереси. Невзискателно гражданство.Липса на желание да се търсят права. Липса на административно наказателна дейност срещу некадърните и мързелите в МВР. Ама нищо ново не пиша,губим си времето.
18 Септември 2013 10:20
.
18 Септември 2013 12:06
Ниската разкриваемост означава, че множеството престъпления са извършени от професионалисти. Точно така каза един следовател като дойде на оглед в разбитата ми вила. Мазаха с четчиците, не откриха следи и заявиха че обирът е дело на професионалисти, които били специализирани в кражба на алуминиеви изделия. Тия "професионалисти" бяха гепили един алуминиев туристически комплект, алуминиева кутия от кафе и бяха разбили старото Велико Търново за да му вземат някаква си част, обаче тая модификация не била с такава част според следователя...така че единствения зиход е в непрекъснатите обучения на полицайте пък ако може и в чужбината на обмяна ще е най-добре
18 Септември 2013 12:58
Цветлин не става, първият сигнал даде Цацата...който също не става.
18 Септември 2013 13:35
Маргарет патрулиращ полицай съм виждал в София единствено по времето на НДСВ, когато уви Глав.Сек. беше Тиквата. Може и по-късно да е имало, но аз вече не живеех в София.
18 Септември 2013 14:59
явно колкото повече пари се харчат за полиция,толкова по-зле работи.ами да им орежат бюджета
18 Септември 2013 15:24
повече пари за мвр-повече престъпления.съвсем се организираха
18 Септември 2013 15:35
Цветлин не става, първият сигнал даде Цацата...който също не става.


Да повторим за неразбралите - отчетът е за 2012 година. Не е зле да се чете и текстът под заглавията.
18 Септември 2013 16:42
а тенденцията от 91-ва
18 Септември 2013 16:47
Излезе новият годишен доклад на WEF за сравнителната конкурентоспособност на 148 държави. Колкото една държава е по-назад в класацията, толкова е по-зле в дадената област. Равносметката за България за 2013 спрямо 2012 по някои показатели свързани с вътрешния ред и правосъдието:
Съдебна независимост: 123-то място, 21 места надолу спрямо 2012 г.
Ефективност на правната система в разрешаване на спорове: 125-то място, 3 места надолу спрямо 2012 г.
Ефективност на правната система в спиране на незаконни решения на властта: 122-то място, 8 места надолу спрямо 2012 г.
Организирана престъпност: 130-то място, 3 места надолу спрямо 2012 г.
Надеждност на полицията: 113-то място, 2 места надолу спрямо 2012 г.

18 Септември 2013 18:05
От държавното обвинение отбелязват и друга интересна тенденция. 26.6% от общо над 91 хил. прекратени дела са заради липса на престъпление. "От една страна, това се обяснява с недостатъчно точната и правилна преценка за съставомерността им още при образуване на съответните производства. От друга страна, е необходимо уточнението, че в някои случаи задължително се започва разследване,


Аз имам един конкретен въпрос. Костинбродската афера едно от тези дела ли е?
18 Септември 2013 19:28
истината обаче е съвсем друга, само че на господа прокурорите не им изнася ....
по близо 80 % от тези престъпления има данни за извършител, обаче според българското законодателство
кражба на стойност под минимална заплата не е престъпление, а ако е над минималната за да се повдигне
обвинение законодателя изисква да са събрани "достатъно доказателства" за виновността на определено лице
само, че какво се има предвид "достатъчно доказателства" никой не ще и да каже ...
и тук всеки един прокурор сам решава кога доказателствата са достатъчни, за разлика от абсолютно
всички други държави, тук самопризнанието няма никаква стойност, дори да има дактилоскопна или ДНК експертиза
доказваща, че определено лице е било не местопрестъплението, това също според някои прокурори не е достатъчно
за повдигане на обвинение, всички искат едно ...ОЧЕВИДЕЦ ...само, че такива в 99 % от случаите НЯМА
проблемът е друг, в прокуратурата статистиката е над всичко, всеки прокурор се стреми да сключи колкото се
може повече споразумения, защо ли ? защото в такива случаи не се ходи при страшните съдии, при положение,
че всеки втори кара пиян и че всяко второ хлапе пуши марихуана, ето ти лесен и бърз начин за сключване на споразумения
а кражбите, е...там според прокурорите вината и само и единствено на полицията, а дали е така ?
18 Септември 2013 22:45
Убеден съм, че доклада е реалистичен, защото в системата на МВР се работи за успешната кариера на началниците, а не в интерес на обществото. Посредствеността,липсата на опит, изключителната бумажщина и кариеристичния "личен пример" на повечето началници, са основните демотивиращи фактори за младите полицаи. Шуробаджанашкия принцип е основния за израстване в кариерата. Всичко това води след себе си една абсурдна и в голямата си част дублираща ненужна бумажщина, която вкрарва полицаите в канцелариите, където са принудени да сътворяват угодна за началниците информация. После статистика е перфектна, само дето никой не и вярва....
18 Септември 2013 22:45
Убеден съм, че доклада е реалистичен, защото в системата на МВР се работи за успешната кариера на началниците, а не в интерес на обществото. Посредствеността,липсата на опит, изключителната бумажщина и кариеристичния "личен пример" на повечето началници, са основните демотивиращи фактори за младите полицаи. Шуробаджанашкия принцип е основния за израстване в кариерата. Всичко това води след себе си една абсурдна и в голямата си част дублираща ненужна бумажщина, която вкрарва полицаите в канцелариите, където са принудени да сътворяват угодна за началниците информация. После статистика е перфектна, само дето никой не и вярва....
18 Септември 2013 22:47
Убеден съм, че доклада е реалистичен, защото в системата на МВР се работи за успешната кариера на началниците, а не в интерес на обществото. Посредствеността,липсата на опит, изключителната бумажщина и кариеристичния "личен пример" на повечето началници, са основните демотивиращи фактори за младите полицаи. Шуробаджанашкия принцип е основния за израстване в кариерата. Всичко това води след себе си една абсурдна и в голямата си част дублираща ненужна бумажщина, която вкрарва полицаите в канцелариите, където са принудени да сътворяват угодна за началниците информация. После статистика е перфектна, само дето никой не и вярва....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД