Между 350 000 и един милион българи ще останат изолирани от безплатната цифрова телевизия след седмица, когато аналоговият сигнал окончателно ще спре. Неточно написани закон и план, регулиращи процеса на цифровизация в България, са причината за проблема, а държавата засега не предприема мерки за неговото решаване.
Без цифров сигнал може да останат зрители в районите на Малко Търново, Берковица, Трън, Елена, Трявна, Доспат, Девин, Рудозем, Златоград, Смолян, Гоце Делчев, граничните райони на Кюстендил и Благоевград и др. Причината е, че един от т.нар. мултиплекси - предприятията, които осъществяват цифровото разпръскване, е осигурил покритие на 85% от населението на страната. Останалите 15% няма да получават сигнал и няма да могат да гледат безплатните канали. Става въпрос за компанията "Нуртс диджитъл", която предава бТВ, бТВ Екшън, Нова тв, ТВ7, България он ер, News 7.
"Ще се получи така, че социално слабите ще получат декодерите си, но няма да ги ползват според целта им, а ще седят за украса. Може да се създаде и вторичен пазар за препродажба на декодери, както се е случвало вече с други социални придобивки", каза вчера председателят на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) Веселин Божков пред БНТ.
От комисията обясниха пред "Сега", че на практика от "Нуртс" са спазили минималните законови изисквания. В плана за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване е записано, че операторът трябва да осигури покритие за най-малко 85% от населението. От КРС миналата седмица помолили фирмата да осигури по-голям обхват от минимално заложения, но досега не са получили отговор от "Нуртс диджитъл". На интернет страницата на компанията са качени карти на страната и са очертани районите, в които е постигнат обхват. Вчера сайтът не бе активен. "Сега" потърси за коментар оператора, но до редакционното приключване на броя не получихме отговор на зададените към компанията въпроси.
Другият мултиплекс - "Фърст диджитъл", е постигнал покритие от 95%. Този оператор разпространява националните БНТ и БНР. Част от районите, в които няма да достига сигнал, обаче се припокриват. Реално в някои от граничните райони ще има населени места, до които няма да достига никакъв безплатен телевизионен сигнал.
Засега не е ясно коя институция трябва да реши проблема и дали хората, които живеят в "белите петна" - районите, до които цифровият сигнал не стига, ще бъдат обезщетени по някакъв начин. Председателят на регулатора Веселин Божков смята, че е по-добре цифровизацията отново да се забави, вместо да се върви по метода проба-грешка. "Получeни са едни пари, но се вижда, че има реални проблеми", аргументира се той.
Според Веселин Божков без телевизия ще останат хора, които живеят по "села и паланки", а тези в големите градове и областни центрове със сигурност няма да бъдат засегнати. Именно жители на по-малките и отдалечени населени места обаче са повечето от хората, които разчитат на безплатните ваучери за декодери.
-ИСТОРИЯ-
Около мултиплексите отдавна гърмят скандали. Заради непрозрачното лицензиране и липсата на конкуренция в преноса на цифров сигнал Европейската комисия започна наказателна процедура срещу страната ни. "Нуртс диджитъл" е дъщерна компания на "Нуртс България" (бившето Националното управление "Радио-телевизионни системи", някога част от БТК) и "наследник" на словашката компания "Тауърком". "Виваком", собственик на БТК, продаде "Нуртс" за 57 млн. евро на офшорката "Манселорд лимитед", за която се смята, че е близка до банкера Цветан Василев.
"Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) проведе две конкурсни процедури за разпределяне на пет частни лота за мултиплексите и един обществен през 2009 г., като победителите станаха ясни преди парламентарните избори през юли 2009 година."
некви коментари отлево?
Или не, по-добре е амбразурата да премълчи поне веднъж, за да си кажем и чуем по нещо смислено