Три години след въвеждането на финансови стимули за най-добрите държавни университети бонусите, които те получават, още не достигат 10% от субсидията им. С най-високи бонуси за 2013 г. са направленията в IT сектора и математиката в Софийския и Техническия университет.
В списъка с висши училища, които ще получат добавките, почти няма промени спрямо 2012 г., с изключение на физическите и химическите науки в Софийския университет, които подобряват представянето си. Това става ясно от финансовото разпределение на отпуснатия ресурс за стимулиране на качеството на обучение във висшите училища за 2013 г. Тази година за бонуси на най-добрите направления бяха отпуснати 20 млн. лв. - с 5 млн. лв. повече спрямо 2012 г.
Най-голям дял от тези средства ще получи Софийският университет, който е класиран на първо място по качество в 22 професионални направления. Бонусът за СУ през 2013 г. е 3.8 млн. лв., или 9% над редовната субсидия, която вузът получава. 1.2 млн. лв. от тях идват за направлението "Информатика и компютърните науки", където доброто качество на образованието върви ръка за ръка с добра реализация на студентите. Субсидията на студентите, записани в това направление, ще бъде увеличена с 33%, или за един студент СУ ще получи за 2013 г. с 526 лв. повече спрямо традиционната годишна издръжка от 1594 лв. Това е максималният бонус по съществуващата в момента скала.
Със същия коефициент и сума се вдига и издръжката на 1 студент и в направление "Математика" в СУ, в което обаче записаните студенти като брой са по-малко и общият бонус е по-нисък - 235 661 лв. Третото професионално направление, което получава максимален бонус, е "Комуникационна и компютърна техника" в Техническия университет, което ще донесе на вуза добавка от 1.28 млн. лв. Общо за стимулиране на качеството на обучение ТУ взема 2.7 млн. лв., или 8.9% над редовната си субсидия. Бонусите в областта на природните и техническите науки, педагогиката, аграрните науки и изкуствата обаче поначало са по-високи от тези за останалите научни области като израз на целенасочената политика на държавата да стимулира тези направления.
Любопитни и тази година са изкривяванията в модела за финансиране на висшите училища, които се виждат и в разпределението на бонусите. Така например за стимулиране на обучението в областта на физическите и химическите науки държавата за 2013 г. отпуска общо 393 263 лв., а за обучението на архитекти - 1.3 млн. лв. Издръжката на 1 студент в химическите и физическите науки и на записаните в специалност "Архитектура" е една и съща, тоест разликата в сумата идва от броя на студентите и интереса към съответната дисциплина. Така монолитен специализиран университет като УАСГ взема висок бонус - 1.3 млн. лв., тъй като не предлага обучение в други професионални области, класиран е на първо място и получава добавка за всеки записан студент. Иначе физиката и химията в СУ са единствените направления, които подобряват представянето си спрямо 2012 г. и попадат в по-висока група с по-висок коефициент на финансиране.
Изкривявания има и при определянето на издръжката на 1 студент в различните направления, а от издръжката зависят и общата субсидия, и бонусът. Така например бонусът за Националната спортна академия е 689 089 лв. при относително малък брой студенти, но издръжката на 1 студент в спортното направление е 4297 лв. и съответно и бонусът е по-висок. Високи бонуси вземат и медицинските университети, където издръжката на студент е сред най-високите - 6514 лв. на година.
ИДЕЯ
Министърът на образованието Анелия Клисарова наскоро обяви, че моделът за стимулиране на университетите ще бъде променен, така че да се ограничи обвързаността между броя на студентите и окончателния размер на бонуса. Повече информация обаче липсва.
Аман от тъпи министри с добри идеи и намерения...
-----------------------------------
Сайтът на Генек