:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,633
Активни 642
Страници 12,198
За един ден 1,302,066

Висшите училища остават със символични стимули за качество

Най-висок бонус за образование и реализация получават "Математика" и IT специалностите
Три години след въвеждането на финансови стимули за най-добрите държавни университети бонусите, които те получават, още не достигат 10% от субсидията им. С най-високи бонуси за 2013 г. са направленията в IT сектора и математиката в Софийския и Техническия университет.

В списъка с висши училища, които ще получат добавките, почти няма промени спрямо 2012 г., с изключение на физическите и химическите науки в Софийския университет, които подобряват представянето си. Това става ясно от финансовото разпределение на отпуснатия ресурс за стимулиране на качеството на обучение във висшите училища за 2013 г. Тази година за бонуси на най-добрите направления бяха отпуснати 20 млн. лв. - с 5 млн. лв. повече спрямо 2012 г.
Най-голям дял от тези средства ще получи Софийският университет, който е класиран на първо място по качество в 22 професионални направления. Бонусът за СУ през 2013 г. е 3.8 млн. лв., или 9% над редовната субсидия, която вузът получава. 1.2 млн. лв. от тях идват за направлението "Информатика и компютърните науки", където доброто качество на образованието върви ръка за ръка с добра реализация на студентите. Субсидията на студентите, записани в това направление, ще бъде увеличена с 33%, или за един студент СУ ще получи за 2013 г. с 526 лв. повече спрямо традиционната годишна издръжка от 1594 лв. Това е максималният бонус по съществуващата в момента скала.
Със същия коефициент и сума се вдига и издръжката на 1 студент и в направление "Математика" в СУ, в което обаче записаните студенти като брой са по-малко и общият бонус е по-нисък - 235 661 лв. Третото професионално направление, което получава максимален бонус, е "Комуникационна и компютърна техника" в Техническия университет, което ще донесе на вуза добавка от 1.28 млн. лв. Общо за стимулиране на качеството на обучение ТУ взема 2.7 млн. лв., или 8.9% над редовната си субсидия. Бонусите в областта на природните и техническите науки, педагогиката, аграрните науки и изкуствата обаче поначало са по-високи от тези за останалите научни области като израз на целенасочената политика на държавата да стимулира тези направления.

Любопитни и тази година са изкривяванията в модела за финансиране на висшите училища, които се виждат и в разпределението на бонусите. Така например за стимулиране на обучението в областта на физическите и химическите науки държавата за 2013 г. отпуска общо 393 263 лв., а за обучението на архитекти - 1.3 млн. лв. Издръжката на 1 студент в химическите и физическите науки и на записаните в специалност "Архитектура" е една и съща, тоест разликата в сумата идва от броя на студентите и интереса към съответната дисциплина. Така монолитен специализиран университет като УАСГ взема висок бонус - 1.3 млн. лв., тъй като не предлага обучение в други професионални области, класиран е на първо място и получава добавка за всеки записан студент. Иначе физиката и химията в СУ са единствените направления, които подобряват представянето си спрямо 2012 г. и попадат в по-висока група с по-висок коефициент на финансиране.

Изкривявания има и при определянето на издръжката на 1 студент в различните направления, а от издръжката зависят и общата субсидия, и бонусът. Така например бонусът за Националната спортна академия е 689 089 лв. при относително малък брой студенти, но издръжката на 1 студент в спортното направление е 4297 лв. и съответно и бонусът е по-висок. Високи бонуси вземат и медицинските университети, където издръжката на студент е сред най-високите - 6514 лв. на година.



ИДЕЯ

Министърът на образованието Анелия Клисарова наскоро обяви, че моделът за стимулиране на университетите ще бъде променен, така че да се ограничи обвързаността между броя на студентите и окончателния размер на бонуса. Повече информация обаче липсва.
9
3733
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
13 Октомври 2013 18:48
Аман от тъпи министри с добри идеи и намерения...
-----------------------------------
Сайтът на Генек

13 Октомври 2013 19:35
Най-голям дял от тези средства ще получи Софийският университет, който е класиран на първо място по качество в 22 професионални направления.


голяма работа
милиционерските и военните училища никога не са имали финансови проблеми
13 Октомври 2013 23:31
Аман от тъпи министри с добри идеи и намерения.
Генек, шапка ти свалям!!!! Да си жив и здрав!!! Пък и - денеб, Жана, Св.София, Фирмин, градския OLDMAD
14 Октомври 2013 07:21
Любопитни и тази година са изкривяванията в модела за финансиране на висшите училища, които се виждат и в разпределението на бонусите. Така например за стимулиране на обучението в областта на физическите и химическите науки държавата за 2013 г. отпуска общо 393 263 лв., а за обучението на архитекти - 1.3 млн. лв. Издръжката на 1 студент в химическите и физическите науки и на записаните в специалност "Архитектура" е една и съща, тоест разликата в сумата идва от броя на студентите и интереса към съответната дисциплина
Нещата пак не са съобразени с реалностите. За подоготовката на един архитект и математик освен компютър (изчислителната техника на ниво персонален компютър сега е евтина) друга материална база не е нужна. Съвсем друг е въпроса при подготовката на един химик или физик, биохимик. Там са нужни лаборатории с изключително скъпа техника - 1 ЯМР апарат струва между 500 000 до 1 милион доилара, също мас-газ апарат, пак толкова, инфрачервен спектрометър - 200 000 долара и друга техника, като течна хроматография и мн.др. апарати. Физиката и химията изискват огромна изчислителна техника, за разлика от математиката и архитектурата, където спокойно могат да минат с персонални компютри. Изискват се компютърни кластери и компютри от типа на blue gene, на които само плащането на тока е съсипващо. Добре, че някои колеги използват суперкомпютрите на Юлих - Германия.
14 Октомври 2013 10:21
според символиката и симптоматиката в качеството
14 Октомври 2013 11:41
Mrx++

в момента основният проблем с математиката и информатиката е липсата на преподаватели.
Без значително количество пари това няма да се оправи. А на полуграмотен примат какъвто и клъстер да му предоставиш, резултат пак няма да има.
14 Октомври 2013 11:50
Без значително количество пари това няма да се оправи. А на полуграмотен примат какъвто и клъстер да му предоставиш, резултат пак няма да има.
Освен преподаватели, няма и студенти. Е информатиката ги посъбира, ама другите специалности като чистата математика, както и химията, физиката, биологията - няма.
Ама имаме над 50 университета.
14 Октомври 2013 13:19
Че 10% никак не са малко.
14 Октомври 2013 20:27
Така е, ама и такива като Маркса ги търсят в Северна Корея и Южен Йемен. Мило и драго дават.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД