:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,926
Активни 408
Страници 6,491
За един ден 1,302,066

Кибератаките са новото оръжие на наркотрафикантите

Европол предупреди, че IT ударите са част от "нов бизнес модел", по който действа организираната престъпност
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Комютърни специалисти на работните си места в Европейския център за борба с кибер престъпността, който се намира в централата на Европол. Роб Уейнрайт, шеф на Европейската полицейска служба, предупреди, че престъпните банди използват интернет, за да улесняват международната търговия с дрога.
Кибератаките могат да доведат до увеличаване на международния трафик на наркотици, предупреди Роб Уейнрайт, шеф на Европейската полицейска служба (Европол), цитиран от Би Би Си. Той обясни, че престъпните банди използват интернет, за да улесняват международната търговия с дрога. Уейнрайт даде за пример кибератаката, която бе извършена срещу компютърните системи на пристанището в белгийския град Антверпен и бе разкрита по-рано тази година. Наркотрафикантите наели хакери, за да проникнат в IT системите, които контролират движението и местонахождението на контейнерите. Това позволило на престъпниците в продължение на две години да крият кокаин и хероин в съдове със законни стоки като банани и дървен материал, превозвани по море от Южна Америка.

Организираната престъпна банда, действала в Антверпен, е наемала хакери от Белгия, които са успели да проникнат в компютърните мрежи на поне две от компаниите, които работят на пристанището. Хакерите получили достъп до база данни, съдържаща информация за местонахождението на контейнерите, както и подробности относно охраната им. Данните били предавани на трафикантите, които пък изпращали шофьори на камиони, които задигали точно определени товари, преди истинските му собственици да пристигнат, за да си ги приберат. Служителите на пристанището подали сигнал в полицията, когато установили, че доста съмнително изчезват цели контейнери от пристанището.

Полицията осъществи няколко спецакции в Белгия и Холандия преди месеци и при тях бяха иззети оборудване за осъществяване на хакерски атаки, както и големи количества кокаин, хероин, оръжия и куфар, съдържащ 1.3 млн. евро кеш. В момента 15 души, арестувани при операциите в двете държави, очакват да бъдат съдени. "Тези престъпни банди винаги търсят нови начини, за да изнесат наркотиците от пристанището", обяснява Дани Декраен, който оглавява местното звено за борба с организираната престъпност към белгийската федерална полиция. "В случая с пристанището те са наели опитни и умни момчета, които да свършат софтуерната работа", добавя той.

"Този случай потвърждава, че организираните престъпни банди стават все по-изобретателни, особено при използването на интернет", обяснява Роб Уейнрайт пред Би Би Си. Според него случаят с пристанището в Антверпен показва, че интернет се използва като "свободен пазар", в който наркотрафикантите наемат хакери, които извършват кибератаки "по поръчка".



НОВАТОРИ

Шефът на Европол Роб Уейнрайт твърди, че IT атаките са част от "нов бизнес модел", по който е започнала да действа организираната престъпност. Според него киберпрестъпленията ще "станат много важен елемент в бъдеще" от трафика на наркотици. Това означава, че полицията ще трябва да промени начините си на работа - "необходимо е служителите да придобият повече технически умения", съветва шефът на Европол, цитиран от Би Би Си.
1208
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД