До няколко дни Европейският съюз ще отпусне пари на България заради бежанците, но го прави с едно наум - притеснява се за усвояването им. Това стана ясно от думите на еврокомисаря Кристалина Георгиева пред БНР. "Европейската помощ е вече факт. Техническата влиза в действие, финансовата помощ по принцип е потвърдена. Точно колко ще бъде, не мога да кажа, защото детайлите не са уточнени", заяви Георгиева. Според нея финансовото рамо ще е значително и ще отчете нуждите на страната в следващите 3 г. Преди няколко дни МВР поиска средства, но не посочи сума. В трите европейски фонда, от които могат да се отпуснат, има общо 11 млн. евро.
Георгиева припомни, че страната ни няма достатъчен административен капацитет, и допълни, че досегашните проблеми с усвояването са фактор, който Еврокомисията ще вземе предвид. "Да си кажем това, че през 2013 г. България е получила 15 млн. евро от комисията за съдействие за охрана на границите и помощ на бежанците. Но очевидно тези средства не са били използвани по предназначение и кризата ни завари не съвсем добре подготвени", обясни еврокомисарят. Освен това ЕК се притеснявала и за финансирането на спешната ни помощ, тъй като парите по това направление трябвало да бъдат усвоени до 6 месеца. "Много е важно как ще използваме първите няколко милиона, за да можем да подсилим своето искане за повече средства през следващите години", заяви Георгиева.
Към страната ни от ЕС вече пътуват легла, одеяла и други вещи от първа необходимост. Според Георгиева дори войната да свърши бързо, част от сирийците ще останат у нас и е добре да бъдат интегрирани.
Разселването на бежанците обаче провокира доста социално напрежение из страната. Хората в пернишкото село Ковачевци с изненада установиха, че в сградата на Националния детски екоцентър са настанени сирийци, предимно млади семейства с деца. Оказа се, че Агенцията за бежанците е сключила договор с министерството на образованието, което стопанисва комплекса. Местните недоволстват, че последни са научили за разкриването на бежанския център. Протести през уикенда имаше и в Казанлък. Поводът бе информация (нито потвърдена, нито отхвърлена), че местната полицейска школа се закрива и в нея ще се настанят сирийци. Казанлъчани смятат днес отново да блокират прохода Шипка. Подобни настроения има и във Варна, където също се говори за закриване на полицейската школа. Зам.-министърът на МВР Йордан Грамов обяви преди дни, че в подготвителния център няма да се приютяват бежанци, но напрежението остава.
Задълбочаващата се криза даде повод на ГЕРБ да обогати "букета" от вотове на недоверие, с който атакува правителството. Досега партията поиска набързо два - за инвестиционното проектиране и регионалната политика. Бойко Борисов обмисляше нов по повод културата, но е възможно темата с бежанците да се класира трета. "Според мен в момента наистина най-важният проблем е този с бежанците. Това е една бомба със закъснител, която, ако избухне, последствията ще бъдат страшни", заяви зам.-шефът на ПГ на ГЕРБ Димитър Главчев. Правителството ще заседава днес извънредно по повод бежанския наплив.
------ПОДОБРЯВАНЕ
Проверка на "Сега" показа, че условията за живот в центъра за настаняване във Враждебна постепенно се подобряват. В момента в лагера са настанени около 340 души, от които около 150 деца. По-думите на назначения за началник на центъра полк. о.р. Иван Пенков отначало сградата на бившия интернат е била в изключително лошо състояние, тъй като не е била поддържана от затварянето на училището преди 10 години. Сега е почистена основно, а старите санитарни възли са почти изцяло ремонтирани. Проблем остават електрическите табла, които трябва да се сменят, както и част от водопроводната инсталация. Досега е имало само няколко случая на леки заболявания сред малките деца, но лекари от Спешна помощ и Александровска болница са се намесили бързо и успешно.
Бежанците все още са принудени да готвят и да се хранят по стаите си. Вече е почистена една голяма зала на първия етаж, която ще служи като столова и кухня. За най-малките деца се предвижда занималня, както и учебна стая за по-големите. Пред "Сега" самите бежанци се изказаха уклончиво за условията, при които трябва да живеят. Някои от тях обаче отсега декларират, че искат да останат в България за постоянно.