Най-късно от 2015 г. държавата трябва да започне да дава водни помощи подобно на енергийните на най-бедните семейства. За тях ще са необходими около 10 милиона лева на година. Това съобщи заместник регионалният министър Добромир Симидчиев при обсъждане на проекта за водната стратегия. Тя категорично предвижда плавно увеличаване на цената на водата, като за 10 г. тя трябва да поскъпне с 30-40 на сто.
Поскъпването се налага заради огромния размер на инвестициите, необходими за поддържане на ВиК сектора. Според анализ на Световната банка във ВиК мрежата през следващите 10 г. трябва да се инвестират 12.2 млрд. лв. Въпреки че се залага изключително много на европейските средства, те ще са около 30-40% от финансирането, което означава, че е задължително да се търсят други източници. Държавата също би трябвало да инвестира във водния сектор - между 650 и 800 млн. лв. годишно. За сравнение в момента инвестициите в сектора са по-малко от 200 млн. лв.
За новия вид социални помощи все още не се знае нищо конкретно. Симидчиев насочи въпросите към социалното министерство, но оттам отговориха, че темата тепърва ще се обсъжда. По закон цената на водата трябва да е социално поносима, т.е. да не надвишава 4% от средния доход за региона на домакинство. Зам.-министърът даде пример как би действала "водната помощ" - ако за даден регион 4% от средния доход са 16 лв., когато сметката за вода надвиши тази сума, разликата ще се поема от системата за социално подпомагане.
Водната стратегия и промените в закона за водите са изрични условия за европейско финансиране на сектора. Промените в закона бяха подготвени още през 2009 г. от БСП, но така и не бяха приложени от ГЕРБ.
БЕЗВОДИЕ
До две седмици трябва да се обяви обществената поръчка за доизграждане на водопровода, който ще реши дългогодишната драма с безводието в Омуртаг. След като хората от града се разбунтуваха заради това, че половин месец нямаха вода, регионалното министерство обяви, че ще даде 2.5 млн. лв. за изграждане на водопровода от язовир "Ястребино". Парите са заложени в програмата за безводието в размер на 35 млн. лв., за която Министерството на регионалното развитие ще се състезава заедно с всички ведомства пред новия фонд за политики. Водопроводът е около 18 км. Изграждането му започва още през 2004 г. с над 5 млн. лв., но изпълнението е некачествено и парите на практика са отишли на вятъра, коментира вчера Симидчиев. Прокуратурата дори е била сезирана два пъти, но е отказала да образува дело, защото обектът е с Акт 15 и нямало документални нарушения. Водопроводът ще бъде строен около 1 г., което означава, че Омуртаг ще е на воден режим до края на 2014 г.
Първо, на това дередже сме заради липсата на адекватен данък имоти. Ако имахме нормален данък - щеше да има пари за инфраструктура, включително и канализация.
Второ - не е правилно обществените услуги - електричеството и ВиК да се плащат само върху консумацията. Трябва да са на абонаментен принцип. Защото в момента имаме много клиенти и малко консумиращи. А фирмите са задължени да поддържат до всеки абонат инфраструктура - това струва пари. Може даже да има няколко абонаментни планове - за малко консумиращи, и за повече консумиращи. Например абонамент 5 лева в които да са включени 2 кубика вода, и консумираш не консумираш си плащаш абонамента, за горницата се плаща по някаква цена. За повече консумиращите - например 10 лева с включени 5 кубика, и а горницата да се плаща по-ниска единична цена отколкото предишния план.
Същото и за електричеството.
Така цените на потребената вода и ел. енергия ще паднат значително. Защото постоянните разходи на дружествата ще се плащат справедливо от всички абонати, а не както е в момента всичко да се плаща от малкото консумиращи.
--
Блог