Президентът Росен Плевнелиев сезира повторно Конституционния съд (КС) по казуса "Пеевски". Държавният глава оспорва решението на парламента от 19 юни, с което бе отменен изборът на Делян Пеевски за шеф на ДАНС. Според президента решението на НС е в противоречие с основни принципи от конституцията. Преди 20 дни КС, сезиран от ГЕРБ, вече постанови спорно решение, че медийният магнат и следовател в отпуск Пеевски е депутат. От ГЕРБ настояваха да бъдат прекратени правомощията му в парламента, тъй като има несъвместимост между функциите на Пеевски като народен представител и председател на агенцията. Веднага след това той подаде оставка от НС и като шеф на ДАНС се срещна с хора от агенцията, главния прокурор и вътрешния министър. На 17 юни медийният магнат оттегли депутатската си оставка, преди парламентът да я гласува, а след 2 дни НС отмени решението си за избирането му в ДАНС.
Плевнелиев се мотивира, че неслучайно законите въвеждат мандати за публични органи като защитен механизъм на демокрацията и че мандатът не може да бъде прекратен предсрочно на базата на субективни преценки, а само на основания, предвидени в конституцията или закон. "Такива основания в случая няма", категоричен е президентът.
КС трудно може да се произнася по целесъобразността на парламентарните решения. На теория, ако КС изобщо допусне президентското дело за разглеждане и обяви парламентарното решение за противоконституционно, ще се окаже, че Пеевски е председател на ДАНС. Тогава юридическата каша ще е пълна, тъй като ДАНС вече има друг шеф, избран от парламента, а и решенията на КС действат занапред. В такава ситуация парламентът ще трябва да реши как да поправи абсурда, в който сам се постави.
Вероятно защото Плевнелиев подозира, че искането му ще бъде отклонено от КС, той е направил и питане за тълкуване, което КС не може да откаже. Той иска отговор от кой момент се прекратяват пълномощията на народен представител, когато той бъде избиран от парламента на друга длъжност и е встъпил в тази длъжност с полагане на клетва. Позовавайки се на конституцията, държавният глава смята, че решението, с което парламентът избира свой член на друга държавна длъжност, след като има и съгласие на народния представител за това, е основанието за прекратяване на пълномощията му като депутат.
В становището си по първото дело Пеевски твърди, че продължава да е народен представител, тъй като парламентът не е гласувал оставката му, и че избирането му за председател на ДАНС не е завършено, защото не е подписал акт за встъпване. Според него дори да се приеме, че на 14 юни 2013 г. е възникнала несъвместимост, тя е прекратена с отмяната на избора му в ДАНС. По това дело президентът прати мнение до КС, че Пеевски трябва да бъде освободен от парламента заради несъвместимост. Още тогава държавният глава постави въпроса, че решението на парламента от 19 юли за отмяна на избора на Пеевски противоречи на конституцията.
-------БЪРЗАНЕ
Шефът на парламента Михаил Миков информира с писмо главния прокурор, че народният представител Сергей Станишев е изразил съгласие срещу него да бъде възбудено наказателно преследване. Соцлидерът се отказа доброволно от имунитета си още миналия петък. Препис от заявлението му е приложен към писмото на Миков до Сотир Цацаров. Станишев има обвинение за загубени секретни документи.
|
|