Съюзът на българските художници и секцията му "Текстил" са инициатори на изложбата в памет на големия български творец Марин Върбанов (1932-1989), експонирана в залите на "Шипка" 6 в София. Това, което проф. Върбанов направи зa времето си, няма равно в историята на българския художествен текстил и се основава на всички постигнати преди него технологични знания и умения. Той е и основателят на професионалната ни текстилна художествена школа.
В началото на 50-те години на миналия век Марин Върбанов започва своето обучение в Художествената академия в София. В нея той става и професор. Продължава да учи в Пекин, където специализира декоративен текстил и е първият български художник, получил специално образование в тази област. През 1960 г. поема ръководството на специалност "Художествен текстил", създадена по негова инициатива в Художествената академия.
С годините значението на творчеството и делото на проф. Марин Върбанов расте. В изкуството му се събират в едно постигнатото от българския фолклорен гений и разчупването на стереотипи при създаването на модерни като форма и съдържание произведения. Без него художественият текстил в България и по света нямаше да бъде това, което е днес. Неговите студенти и последователи има не само у нас, а и в Китай, Австралия, Франция.
В изложбата, експонирана в две от залите на "Шипка" 6, участват 80 автори със 120 творби, сред които не само възпитаници на Марин Върбанов, а и съвсем млади, настоящи студенти по текстил. Между отделните творчески поколения съществува здрава приемственост - студентите на студентите му са също негови последователи.
Паното "На разсъмване" на проф. Марин Върбанов вдъхновява поколения текстилци не само в България, а и по света.
РЕПРОДУКЦИЯ: СЕГА
|
|