Осем от най-големите технологични компании в света поискаха от САЩ и другите държави по света да променят правилата си за онлайн следене и събиране на личните данни на потребителите, предадоха агенциите. Google, Apple, Facebook, Twitter, AOL, Microsoft, LinkedIn, и Yahoo! се обединиха в алианс, наречен Reform Government Surveillance, и изпратиха писмо с исканията си до американския Конгрес и президента на САЩ Барак Обама. Осемте интернет гиганта настояват САЩ да променят правилата, за да се сложи край на масово наблюдение, разкрито от бившия сътрудник на американското разузнаване Едуард Сноудън. "Разбираме, че правителствата имат дълг да защитават гражданите си. Но разкритията, направени през лятото, показаха спешната нужда да се променят практиките за следене на правителствата по света. В много държави балансът е отишъл твърде много в полза на властите и далеч от правата на хората, които са гарантирани от конституцията. Това пречи на свободите, които всички ценим, и е време за промяна", пише в писмото.
Компаниите смятат, че на първо място трябва да се ограничат правомощията на правителствата в достъпа им до личната информация за потребителите. Необходим е и по-стриктен контрол върху това какво се случва със събраните данни, както и да се дефинира ясно кой носи отговорност. Самите правителства пък трябва да са по-прозрачни и да позволяват на компаниите да публикуват повече подробности за получените искания, се казва още в писмото на Reform Government Surveillance.
Осемте компании призовават за уважение на свободния поток на информация и искат фирмите да не бъдат задължавани да разполагат с инфраструктура на територията на дадена страна, за да могат да предлагат услугите си в нея. Обединението Reform Government Surveillance предлага изграждането на единна рамка, която да управлява правителствените искания за потребителски данни. Подобна разпоредба трябва да е призната международно, за да се избягват конфликти между държавите заради други съществуващи закони по тези въпроси.
ПРИЗ
Бившият сътрудник на американското разузнаване Едуард Сноудън бе определен за Човек на годината от британския в. "Гардиън". В допитването са участвали над 3500 души - автори и редактори в авторитетната британска медия. 1445 души са гласували за Сноудън, който през лятото разкри мащабната американска програма за следене, разтърсила света. Далеч след него по брой гласове се нареждат екоактивистите на "Грийнпийс" Марко Вебер и Сини Саарела, която бяха арестувани по време на протестна акция край руска петролна платформа в Баренцово море.