време за изказвания бе разпределено от председателя на Народното събрание Огнян Герджиков по следния начин: 3 минути за НДСВ, 3 минути за ДПС, 2 минути за ОДС и 2 минути за Коалиция за България.
Представителите на опозицията се отказаха да оспорват разпределението на Герджиков. Те използваха своите 2 минути, за да призоват горещо ЕС да посочи в Копенхаген първи май 2007 г. като дата за присъединяването на страната ни към ЕС. Румен Овчаров (БСП) изтъкна, че България е също толкова напреднала в преговорите, колкото 10-те "отличнички" през декември 2001 г., и те получиха ясния срок 2004 г. за присъединяването си към Евросъюза. Екатерина Михайлова (СДС) настоя за същото, като посочи, че очакванията на България са за ясна дата в Копенхаген, а не за обща формулировка, която да "оценява нашите усилия".
В проектодоклада, който ще бъде приет днес, за Румъния е предвидена датата 2007 г. за членство, а България бе "изпусната". ЕНП реши да внесе поправка, по силата на която Румъния също няма да получи дата за присъединяване. СДС членува в ЕНП, а Надежда Михайлова дори е зам.-председател на християндемократическия интернационал. Екатерина Михайлова каза, че не е било възможно да се промени позицията на ЕНП, защото "това не са подаръци", които приятели правят на приятели. Според нея става въпрос за лоша политическа оценка за работата на кабинета.
Герджиков обаче изрази мнение, че на решението на християндемократите да задраскат датата 2007 г. за приемане може да се гледа и от добрата страна - ЕНП не желае да се обвързва с крайна дата, защото перспективите на България са по-добри от перспективите на Румъния.
Ирина Бокова от БСП каза, че "преговарящите не разбират посланията от страна на ЕС". Според нея е парадокс, че един ден след като в Брюксел министър Соломон Паси затвори глава "Енергетика" и предрече ускорен ход на евроинтеграцията ни, от Страсбург дойде толкова негативен сигнал.
По протокол депутатите от БСП, СДС и ДПС се радват на отличното гостоприемство на посестримите им от политическите групи - Партията на европейските социалисти, Европейската народна партия и Групата на либералите. Единствени 9-те от НДСВ нямат партньори в Европарламента. Те се водят част от групата на "нерегистрираните". В пленарната зала жълтите депутати бяха настанени в съседство с екстремисти и антиевропейци - като крайнодесния французин Жан-Мари льо Пен и полския популист Анджей Лепер.
За да не останат без домакин, докато другите български депутати участваха в гощавки, давани от ръководителите на съответните политически групи, докладчикът за България в Европарламента Джефри ван Орден покани на вечеря Герджиков и придружаващите го депутати от НДСВ. Източник от Европейската народна партия каза, че няма шанс скоро царското движение да бъде поканено в групата на християндемократите, тъй като лидерът на СДС Надежда Михайлова е категорично против. Неудобството за ЕНП идвало от това, че те били обещали място на НДСВ в своите редици срещу подкрепата, която жълтите дадоха за кандидатурата на Петър Стоянов за президент. Това обаче не било документирано, така че ангажимент на практика нямало, каза източникът.
ГЕНЕРАЛНА РЕПЕТИЦИЯ
На уникалното заседание в Европарламента, в което взеха участие над 200 депутати от страните-кандидатки, за първи път официалните им езици бяха езици на Евросъюза - смята се, че събитието в Страсбург е "генерална репетиция" на функционирането на бъдеща Европа с 27 членове. На заседанието България бе представена от 17 парламентаристи - толкова, колкото са ни отредени по силата на Договора от Ница. От тях 9 са от НДСВ, по 3-ма от БСП и СДС и 2-ма от ДПС. Румен Овчаров изрази енергичен протест срещу преразпределението на местата, отпуснати за България и Румъния, в полза на 10-те "отличнички", решение за което взе неотдавнашният Европейски съвет в Брюксел.