:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,310,436
Активни 321
Страници 18,004
За един ден 1,302,066
Правна кантора

Работодателят може да отменя заповеди за друга работа

"Може ли работодателят да прекрати заповедта си за командировка по чл. 120, ал. 1 КТ - да извършва друга работа, за срок от 45 дни? След като бе връчена такава заповед на работник от нашето предприятие и започна да се изпълнява, той представи болничен лист за 6 дни. Непосредствено след представяне на болничния лист работодателят прекрати заповедта си и след изтичане на болничния лист издаде нова, чрез която на практика продължи срока на първата заповед. Правомерно ли е това действие на работодателя?"

Пита М. Иванова от София



Описаният в писмото казус би следвало да се уреди от чл. 120 от Кодекса на труда (КТ). Според него работодателят има право едностранно да измени мястото и характера на работата. Това право може да се реализира, ако има престой или производствена необходимост.

От фактическа гледна точка престоят не буди въпроси. Не е така обаче с производствената необходимост. В закона няма определение за словосъчетанието "производствена необходимост", но очевидно става дума за ситуация, при която дейността на предприятието налага, изисква, допуска едностранно изменение на трудовия договор. Изменението се състои в това, че без съгласието на работника/служителя ще му бъде възложено да извършва временно друга работа в същото или в друго предприятие, но в същото населено място или местност. Срокът на това изменение поначало не може да надвишава 45 дни през една календарна година, а при престой - докато той продължава.

За разлика от възлагането на друга работа по чл. 120 КТ при командировката (уредена в чл. 121 КТ) работодателят има право да възлага на работника/служителя изпълнение не на друга работа, а на тази, за която има договореност в трудовия договор, но извън мястото на постоянната му работа. Срокът на командировката е не повече от 30 календарни дни без прекъсване. За по-дълъг срок се изисква писменото съгласие на командирования.

Поначало щом работодателят може да издаде заповед, няма пречка и да я отмени. Особено когато основанието за издаване на заповедта е отпаднало. В тази връзка няма пречка също така, без да се отменя заповедта, да бъде изменен срокът, за който е възложена другата работа. Например първоначалната заповед въвежда срок от 40 дни, но впоследствие, след 5 дни, поради променена обстановка с коригираща заповед срокът се определя общо на 20 дни. Срокът може да бъде определен не само като обща продължителност, но и като конкретна дата, до която ще продължи извършването на другата работа.

Би могло също така да бъде изменено и мястото на осъществяване на задълженията по заповедта - от едно в друго предприятие, или от предприятието, в което работи по силата на трудовия договор, в друго предприятие.

Във всички случаи както първоначалната, така и последващата отменителна или коригираща заповед следва да бъдат връчени на съответния изпълнител.

Изхождайки от тези разяснения най-обобщено можем да отговорим положително на поставения въпрос. Тоест работодателят може да отмени, по-скоро да прекрати действието на издадена заповед за изпълнение на друга работа (чл. 121, ал. 1 КТ) при описаната в запитването ситуация. В закона няма изрична забрана за работодателя да отменя подобна заповед, т.е. отмяната би била законосъобразна. И тази отмяна е не само законосъобразна, но преди всичко практически наложителна. Щом работникът, на когото е възложена другата работа, е представил болничен лист, то очевидно е, че той няма да може да я изпълнява за времето, през което има право на отпуск поради временна неработоспособност (чл. 162 КТ). Няма смисъл през това време той да е подвластен на издадената заповед, защото тези 6 дни влизат в общата и допустима от закона продължителност на възлагането на друга работа - 45 календарни дни в рамките на една календарна година. За работодателя те биха били загубени, ако не отмени или коригира заповедта. И това е така, защото в чл. 120 или друг текст няма изричен запис, от който да е видно, че допустимият от закона срок (45 дни) не тече по време на законоустановен отпуск, както това е записано, да речем, в чл. 70, ал. 4 КТ за изпитателния срок или в чл. 194, ал. 3 КТ за сроковете за налагане на дисциплинарно наказание.

Поради изложените съображения няма пречка, след като отпускът по представения болничен лист е изтекъл, на същия работник да бъде възложена с нова заповед работата, която му е била възложена с отменената заповед.

При втората заповед по чл. 120, ал. 1 КТ работодателят ще трябва да се съобрази и с чл. 120, ал. 2 КТ, която изисква възлагането да се извършва в съответствие със здравословното състояние на работника/служителя. Разбира се, и срокът на нейното осъществяване ще бъде променен.
8493
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД