Турското правителство на премиера Реджеп Ердоган се подготвя за поредното обширно реструктуриране на съдебната система на страната, съобщи в. "Хюриет". Според изданието това е опит да се избяга от негативните последствия заради нестихващия корупционен скандал и разследването срещу водещи фигури в управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР), която е притисната в ъгъла. Мерките на Ердоган, който заяви, че се бори с "минипреврат" от страна на елементи в полицията и правосъдието, които служат на външни и вътрешни сили, идва само три години след референдум, който промени значително съдебната система на страната, посочва изданието. Тогава бяха създадени три нови ключови органа като Върховния съвет на съдиите и прокурорите, Висшия апелативен съд и Държавния съвет.
Според в. "Радикал" най-сериозно се очаква да бъде засегнат Върховният съвет на съдиите и прокурорите, който разгневи правителството на 26 декември, като заяви в декларация, че новите полицейски разпореждания, които задължават разследващите да уведомяват за всичко своите шефове, са неконституционни. Премиерът Ердоган обаче няма да успее толкова лесно, колкото през 2010 г., и той ще има нужда от подкрепата на опозиционните Народнорепубликанска партия (НРП) и Партията на националистическото движение, която едва ли ще получи, коментира изданието. Друг проблем е, че остават само 40 дни преди парламентът да излезе в почивка заради планираните местни избори, които трябва да се проведат през март. Именно затова правителството планира да приеме редица промени, които да проправят пътя за освобождаването на осъдени по шумните дела за подготвяни заговори за военен преврат, като мегаделата "Ергенекон" и "Чук". На 8 януари пък се очаква да се събере Върховният съвет на съдиите и прокурорите, който да обсъди "кръстосването на мечове" между представители на съдебната система.
Председателят на Камарата на адвокатските колегии в Турция Метин Фейзиоглу ще се срещне днес с премиера Реджеп Ердоган по повод корупционния скандал. Фейзиоглу разговаря в четвъртък по темата и с турския президент Абдуллах Гюл. Той му е връчил предложение от три точки относно повторното съдене на обвиняемите запасни и действащи военнослужещи по шумните дела за подготвяни заговори за военен преврат "Ергенекон" и "Чук". Става въпрос за искания за премахване на специалните съдилища и поемането на делата от местните съдилища, за освобождаване на арестуваните обвиняеми и за създаване на организация за стриктен съдебен контрол.
В края на декември Европейският съюз предупреди турския премиер Реджеп Ердоган да прекрати намесата си в разследването за корупция сред висшите държавни служители. Европейският комисар по въпросите на разширяването Щефан Фюле каза в официално изявление, че Ердоган е в пряко нарушение на правилата на ЕС за гарантиране на независимостта на съдебната власт, което е ключово условие за кандидатурата на Турция за членство в ЕС.