Лидерът на "Атака" Волен Сидеров предизвика дипломатически скандал, след като нападна и нагруби френски дипломатически служител по време на полет от София до Варна в понеделник вечерта, а при сблъсък с група депутати бяха ранени полицай и гражданин. Заради поведението му от френското посолство поискаха извинение и настояха срещу народния представител да бъдат взети мерки. Прокуратурата образува разследване, което може да струва имунитета на Сидеров, тъй като според варненската прокуратура са извършени престъпления от общ характер - хулиганство и нанасяне на лека телесна повреда. Въпреки спешното разследване никой не посмя дори да разпита депутатите от "Атака" и след изстъплението те необезпокоявано проведоха митинг, а после нахлуха в прокуратурата и полицията, за да им държат сметка за действията.
Скандалът се разиграва на борда на самолет, пътуващ от Варна за София в понеделник вечерта. "Атаката, словесна, а след това и придружена с удари, е започнала от групата на народните представители Волен Сидеров, Десислав Чуколов и Деница Гаджева и др.", обясни говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова. Според разказ на анонимен пасажер от самолета, публикуван във "Фейсбук", депутатите били заели шест двойни седалки. "Смущаваха спокойствието на останалите пътници. Викаха, смееха се, лидерът им бе застанал изправен на пътеката. Седнала зад тях жена се възмути от поведението им, като показа само с мимика и въздишка, че й пречат и си сложи слушалки, за да не ги чува. Сидеров коментира на висок глас, че "другарката", е недоволна от поведението им. След което започна да напада нея и останалите близкостоящи пътници с думите "Вие откъде имате пари за билет за самолет? Вие данъци ли укривате? Абе тия хора откъде намират пари за самолет". Анонимният очевидец твърди, че французойката е била почти разплакана, била наричана терористка, а стюардеса молела депутатите да върнат документите на чужденката, твърдят свидетели.
След кацането скандалът продължил на паркинга, където 28-годишният полицай Костадин Колев се опитал да разтърве враждуващите, заставайки между тях. Тогава бил ударен. Според медицинските експертизи той има оток на лявата скула, причинен от удар с твърд предмет. 32-годишният Димитър Бахнев е ударен по дясното око. Той се опитал да укроти Сидеров още по време на полета. В отговор получил удар по главата, докато пасажерите пътували в автобуса към летището. "Имаме показания, че Сидеров е нанесъл удари", коментира Арнаудова.
От прокуратурата обясниха, че по време на разправията депутатите са искали личните карти на хората и са се легитимирали със служебните си. След скандала атакистите са си тръгнали от летището. До вчера по обяд те не бяха разпитани. За сметка на това повече от 6 часа посред нощ органите на реда са разпитвали пострадалия Бахнев. Той излязъл мълчалив, според очевидци - наплашен. В същото време Сидеров и депутатите му отишли във варненската полиция и Сидеров написал жалба. Защитната им версия е, че това е постановка и че те са жертвата.
Заради инцидента от от държавното обвинение е започнато разследване по разпореждане на главния прокурор. Впечатление прави големия числен състав на разследващия екип - трима прокурори и седмина разследващи полицаи. В късния следобед вчера делото бе изпратено в Софийската градска прокуратура, която е компетентна по делата срещу лица с имунитет. Според варненските разследващи има достатъчно данни, че Сидеров е извършил престъпления от общ характер. Наказанията за хулиганство със съпротива на орган на властта и лека телесна повреда на длъжностно лице са до пет години. Ако техните изводи бъдат потвърдени от софийските обвинители, следващата стъпка е главният прокурор Сотир Цацаров да направи искане за сваляне на имунитета му до Народното събрание.
Сидеров коментира, че няма намерение да се откаже от имунитета си. "Хиени, продажници, лешояди, измекяри. Проклети да сте", обърна се той към журналистите, събрали се пред областната управа в града, където бе организиран митингът на партията му. Атакистите поискаха оставката на областния управител на града Иван Великов заради това, че спря решението на общинския съвет, с което трябва да бъдат сменени турските имена на известни местности. След това, следван от стотина души, депутатът нахлу в сградата на районната прокуратура и поиска да узнае какво има срещу него, а на излизане депутатите му съобщиха, че производството е срещу неизвестен извършител и главна прокуратура лъже, визирайки го като нарушител. По време на срещата районният прокурор Гетова е поискала да разговаря лично с него, а охранителите му да излязат. Групата се противила, поради което се наложило в стаята да влязат и полицаи. По-късно Сидеров навести и сградата на полицията. Там той заяви, че срещу партията му имало политическа поръчка, защото от полицията не му дали информация за ударения си служител и защото версиите на прокуратурите в София и Варна се разминавали.
Сидеров се държа провокативно и към главния прокурор. "Ние ще отговаряме на всички обиди вече както подобава. Хайде да дойде да ме арестува Цацаров, ако толкова му стиска", заяви той и добави: "Няма фактор, който да ме уплаши, ясно ли е г-н Цацаров, ясно ли е г-н окръжен прокурор, ясно ли ви е шефове на полицията?". Интересен нюанс се забеляза и спрямо правителството. "Тези, което сега управляват, да си правят сметката, защото ако започнат ударите си срещу нас, ще получат в ответ много по-мощна вълна на протести и гняв, няма да има къде да се скрият", заяви Сидеров.
Френското посолство също не остана безучастно. Първоначално то съобщи, че негов служител е бил обиждан и заплашван от български депутат в нетрезво състояние на 6 януари вечерта. Според неофициална информация става дума за Стефани Дюмортие, която работи във Френския културен институт. "Този български гражданин отправяше обиди по повод националността на този дипломатически служител и изтъкваше своето положение на депутат като основание да поиска проверка на документите му, пренебрегвайки демонстративно разделението между законодателна и изпълнителна власт", заявиха от посолството, без да споменават имена. От мисията настояха за извинение и заявиха, че очакват срещу Сидеров да бъдат взети мерки заради "осъдителното му поведение, което не е достойно за неговото качество на депутат, нито просто за самоуважаващ се човек". Дипломатите се позоваха на Виенската конвенция от 18 април 1961 г., според която "българските власти трябва да предприемат всички необходими мерки, за да не бъдат подлагани дипломатическите служители на посегателства срещу тяхната личност, свобода и достойнство."
По-късно френското посолство смекчи острата си позиция. От нея отпаднаха твърденията, че депутатът е бил в очевидно нетрезво състояние. Липсва и настояването Сидеров да се извини, както и заканата, че посолството и френското Външно министерство ще продължат да разследват случая.
НЕАДЕКВАТНОСТ
Поразителни с неадекватността си реакции дойдоха от редиците на националистите по повод избухналия скандал. Тон даде самият Сидеров, който обяви, че "областният управител на Варна Иван Великов, който е бивш прокурор, е организирал тези събития". Съвсем различна версия лансира депутатът от "Атака" Николай Александров. Той обвини за атаките "енергийната мафия, която ние ударихме с поправка в закон". Колежката му Магдалена Ташева пък заподозря американското посолство у нас като организатор на заговора. "Мога да ви припомня, че американското посолство се закани да ни унищожи", обясни тя пред медиите.
СНИШАВАНЕ
БСП и ДПС се снишиха гузно по скандала и отказаха да се ангажират с конкретни санкции срещу неформалния им коалиционен партньор заради непристойно поведение. "Всички сме равни пред закона, на ход е съдебната власт и когато фактите бъдат установени и бъдат сложени на масата, тогава ще се произнасяме", коментира шефът на НС Михаил Миков. "Нека изчакаме официалното становище на прокуратурата и тогава ще коментираме", беше отговорът на шефа на правната комисия Четин Казак (ДПС) на въпрос на "Сега" дали е възможно Сидеров да бъде отстранен като шеф на комисията за борба с корупцията. ГЕРБ отново поиска оставката на Сидеров като шеф на комисията за борба с корупцията.