Единственият кандидат за главен съдебен инспектор Веселина Тенева не е декларирала пред Сметната палата част от покупко-продажбите и даренията на имоти, около които от началото на годината се вихри скандал. Това показва съпоставка на декларациите за публичност на имуществото на Тенева, подадени през 2005 и 2006 г., с които "Сега" разполага, с данните от Имотния регистър. Тенева бе издигната в последния възможен момент от БСП и ДПС, които и след изнесените смущаващи данни за имотите й не оттеглиха подкрепата си. Зам.-председателят на парламента Мая Манолова е категорична, че Тенева е с "безупречна репутация", а шумът около имотите й е "истерия".
В онлайн регистъра на Сметната палата са декларациите на хората на висши държавни длъжности от 2007 г. насам. "Сега" поиска и получи всички останали декларации, депозирани от Тенева - общо 4. Така излязоха разминаванията между вписаното от Тенева, която е съдия във Върховния административен съд (ВАС), и Имотния регистър.
Според регистъра през януари 2004 г. съдията и съпругът й Георги Георгиев продават на майка й апартамент в столичния кв. "Лозенец" от 75 кв. м за 48 378.80 лв. По-малко от месец след това майка й дарява обратно същия апартамент. През 2005 г. схемата се повтаря с друго жилище в София. То е с площ от 81 кв. м. Съдията и мъжът й го продават на възрастната дама срещу 43 592 лв., а малко след това тя го дарява на дъщеря си.
Тези движения на имоти би трябвало да са декларирани от Тенева. В документа, подаден от нея до Сметната палата през май 2005 г., в който са описани движенията в имуществото й от предходната година, съдията е вписала, че е получила като дарение от майка си 1/2 от апартамента в София, както и 1/3 от апартамент в Бургас от 120 кв. м. В графата "получени доходи над 500 лв." обаче Тенева не е вписала сумата, за която със съпруга й са продали жилището в "Лозенец". Там фигурират единствено 9152 лв., получени от Георгиев от граждански договори, хонорар и наем. Като "средства над 5000 лв." съдията е декларирала 40 783 лв. от заплати, хонорари от арбитраж и наем.
В декларацията, подадена през май 2006 г., фигурират само получените от съпруга й като замяна със "Заводпроект" ЕООД апартамент от 128 кв. м и гараж в София. Няма ги нито парите, получени от двамата за продажбата на апартамента от 81 кв. м, нито дарението от майка й на същото жилище. Вписани са 25 000 лв. и 400 евро от спестявания от нейни трудови доходи, както и 6600 лв. възнаграждения за арбитър и наем. За мъжа й са декларирани 7000 лв. спестявания, както и 700 лв. от наем.
Липсващите данни от декларациите за 2005 и 2006 г. не се появяват и в следващите документи, пращани от Тенева до Сметната палата.
В документа, който Тенева е пратила в Сметната палата през 2004 г., е записано, че е купила на разсрочено плащане право на строеж за апартамента в "Лозенец" срещу 46 000 долара и е наследила 1/6 от апартамента в Бургас. Получила е 5706 лв. от хонорари като арбитър и наем, а мъжът й е взел 6392 лв. по "договор за консултантски услуги с Банкя", трудов договор като синдик и от наем.
Първата декларация, подадена от Тенева, е от май 2003 г. В нея съдията е записала влог от 10 000 лв. и налични 35 500 лв., както и 17 500 лв. на съпруга й. Семейството е получило 13 032 лв. от наеми, пенсии, арбитраж и др. В графата "имоти" е отбелязано: "Няма промяна от декларацията за 2001 г.". Такава декларация обаче от Сметната палата не бе предоставена на "Сега". От институцията обясниха, че съдиите са задължени да декларират имущество от 2003 г., и затова въпросната декларация е първата, подадена от Тенева. Отметката за 2001 г. била сложена, тъй като по това време магистратите подавали само декларации за годишните промени в имуществото си, а не и встъпителни за всичко, което притежават.
Така първоначалният произход на имотите и средствата за тях остава неразкрит и от декларациите пред Сметната палата. Схемата продажба-дарение се използва и от други членове на семейството на Тенева, сочат регистрите. През октомври 2011 г. двете племенници на Тенева - деца на сестра й Фани Тенева-Найденова, която също е съдия във ВАС, продават на баба си апартамент и гараж в Бургас. След няколко месеца баба им и дядо им даряват на двете момичета, които по това време са на 16 и 18 години, същия имот.
"Сега" без успех търси връзка с Тенева за коментар през пресцентъра на ВАС от началото на годината. Преди дни от Съюза на съдиите настояха Висшият съдебен съвет да направи нова и реална проверка на странните й сделки. ВСС я изслуша преди седмица и само часове по-късно, без да има време за проверки, излезе със становище, че става дума за строго лични имуществени отношения и няма етични нарушения. Неофициалното обяснение е, че целта на продажбите и даренията на Тенева била да се прекрати предварително съпружеската имуществена общност между нея и мъжа й. Затова двамата съпрузи или тя сама продавала на майката си, а после възрастната жена дарявала на дъщерята, така че имотите да станат индивидуална собственост на съдията. Така детето на Георгиев от първия му брак вече не можело да претендира за наследство.
|
|