:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,882
Активни 889
Страници 1,812
За един ден 1,302,066

Кандидатката за съдебен инспектор укрила имотни сделки и от Сметната палата

В документите за публичния регистър Веселина Тенева не е вписала получените от нея и съпруга й средства от продажби на апартаменти, както и дарение от майка й
Единственият кандидат за главен съдебен инспектор Веселина Тенева не е декларирала пред Сметната палата част от покупко-продажбите и даренията на имоти, около които от началото на годината се вихри скандал. Това показва съпоставка на декларациите за публичност на имуществото на Тенева, подадени през 2005 и 2006 г., с които "Сега" разполага, с данните от Имотния регистър. Тенева бе издигната в последния възможен момент от БСП и ДПС, които и след изнесените смущаващи данни за имотите й не оттеглиха подкрепата си. Зам.-председателят на парламента Мая Манолова е категорична, че Тенева е с "безупречна репутация", а шумът около имотите й е "истерия".

В онлайн регистъра на Сметната палата са декларациите на хората на висши държавни длъжности от 2007 г. насам. "Сега" поиска и получи всички останали декларации, депозирани от Тенева - общо 4. Така излязоха разминаванията между вписаното от Тенева, която е съдия във Върховния административен съд (ВАС), и Имотния регистър.

Според регистъра през януари 2004 г. съдията и съпругът й Георги Георгиев продават на майка й апартамент в столичния кв. "Лозенец" от 75 кв. м за 48 378.80 лв. По-малко от месец след това майка й дарява обратно същия апартамент. През 2005 г. схемата се повтаря с друго жилище в София. То е с площ от 81 кв. м. Съдията и мъжът й го продават на възрастната дама срещу 43 592 лв., а малко след това тя го дарява на дъщеря си.

Тези движения на имоти би трябвало да са декларирани от Тенева. В документа, подаден от нея до Сметната палата през май 2005 г., в който са описани движенията в имуществото й от предходната година, съдията е вписала, че е получила като дарение от майка си 1/2 от апартамента в София, както и 1/3 от апартамент в Бургас от 120 кв. м. В графата "получени доходи над 500 лв." обаче Тенева не е вписала сумата, за която със съпруга й са продали жилището в "Лозенец". Там фигурират единствено 9152 лв., получени от Георгиев от граждански договори, хонорар и наем. Като "средства над 5000 лв." съдията е декларирала 40 783 лв. от заплати, хонорари от арбитраж и наем.

В декларацията, подадена през май 2006 г., фигурират само получените от съпруга й като замяна със "Заводпроект" ЕООД апартамент от 128 кв. м и гараж в София. Няма ги нито парите, получени от двамата за продажбата на апартамента от 81 кв. м, нито дарението от майка й на същото жилище. Вписани са 25 000 лв. и 400 евро от спестявания от нейни трудови доходи, както и 6600 лв. възнаграждения за арбитър и наем. За мъжа й са декларирани 7000 лв. спестявания, както и 700 лв. от наем.

Липсващите данни от декларациите за 2005 и 2006 г. не се появяват и в следващите документи, пращани от Тенева до Сметната палата.

В документа, който Тенева е пратила в Сметната палата през 2004 г., е записано, че е купила на разсрочено плащане право на строеж за апартамента в "Лозенец" срещу 46 000 долара и е наследила 1/6 от апартамента в Бургас. Получила е 5706 лв. от хонорари като арбитър и наем, а мъжът й е взел 6392 лв. по "договор за консултантски услуги с Банкя", трудов договор като синдик и от наем.

Първата декларация, подадена от Тенева, е от май 2003 г. В нея съдията е записала влог от 10 000 лв. и налични 35 500 лв., както и 17 500 лв. на съпруга й. Семейството е получило 13 032 лв. от наеми, пенсии, арбитраж и др. В графата "имоти" е отбелязано: "Няма промяна от декларацията за 2001 г.". Такава декларация обаче от Сметната палата не бе предоставена на "Сега". От институцията обясниха, че съдиите са задължени да декларират имущество от 2003 г., и затова въпросната декларация е първата, подадена от Тенева. Отметката за 2001 г. била сложена, тъй като по това време магистратите подавали само декларации за годишните промени в имуществото си, а не и встъпителни за всичко, което притежават.

Така първоначалният произход на имотите и средствата за тях остава неразкрит и от декларациите пред Сметната палата. Схемата продажба-дарение се използва и от други членове на семейството на Тенева, сочат регистрите. През октомври 2011 г. двете племенници на Тенева - деца на сестра й Фани Тенева-Найденова, която също е съдия във ВАС, продават на баба си апартамент и гараж в Бургас. След няколко месеца баба им и дядо им даряват на двете момичета, които по това време са на 16 и 18 години, същия имот.

"Сега" без успех търси връзка с Тенева за коментар през пресцентъра на ВАС от началото на годината. Преди дни от Съюза на съдиите настояха Висшият съдебен съвет да направи нова и реална проверка на странните й сделки. ВСС я изслуша преди седмица и само часове по-късно, без да има време за проверки, излезе със становище, че става дума за строго лични имуществени отношения и няма етични нарушения. Неофициалното обяснение е, че целта на продажбите и даренията на Тенева била да се прекрати предварително съпружеската имуществена общност между нея и мъжа й. Затова двамата съпрузи или тя сама продавала на майката си, а после възрастната жена дарявала на дъщерята, така че имотите да станат индивидуална собственост на съдията. Така детето на Георгиев от първия му брак вече не можело да претендира за наследство.
22
5418
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
13 Януари 2014 20:05
Голяма изненада
13 Януари 2014 20:07
Стават грешки. Чакаме катарзис.
13 Януари 2014 20:10
И с'я к'во?
13 Януари 2014 20:20
КазА ви се, другарката е искала да пре*бе съпруга си, затва е извръткала тия имоти чрез милата си майчица.
Как обаче това връткане кореспондира с факта, че те все още са били женени тогава, другарчетата не казват...
13 Януари 2014 20:36
Ловки,
пише го на края на статията - дареният имот не става семейна имуществена общност.

Леля и чичо продават на баба общите си имоти, после баба ги дарява на леля имотите вече лични само на леля, чичо няма участие.
Дали целта е чичо да е прецакан или негово дете от друг брак (които би било потенциални наследници на чичовата семейна 1/2) - не знаем и не ни интересува.
Така детето на Георгиев от първия му брак вече не можело да претендира за наследство.


Очевидно наистина не става дума за микропране на пари или проблем с доказване на доходи, а за "строго лично имуществено" заобикаляне на закона чрез фиктивни сделки.
Дали е етично? Е, явно според ВСС е съвсем в рамките на българския обществен бон тон...
Затова и леля е забравила да декларира където трябва - тя си знае, че такива сделки реално не е имало, що да се хАби с формалности...
13 Януари 2014 20:36
Абе хора мили,
Някой ще ми каже ли, КОЙ набута тази булка пред общото ни Внимание...
Кучето ми не бива за Прокурор...
13 Януари 2014 20:47
Дали е етично? Е, явно според ВСС е съвсем в рамките на българския обществен бон тон...

Ми нали за това иде реч?
За етика.
13 Януари 2014 21:09
Бе ней сал етиката "експертност" си требе
13 Януари 2014 21:17
Остава да се види и текстът в нотариалните актове за покупко-продажба, удостоверяващ получаването на продажната цена.
Аз лично не съм ги виждала, но предполагам пишещият ги е видял и преценил.
Често при сделки между роднини плащането се отлага във времето, като в деня на сделката се прехвърля само собствеността. В такъв случай цената остава дължима, но неполучена.
Ако е удостоверено получаването ѝ и не е включена в цитираните декларации, съдията има проблем, но ако не е - проблем няма.
13 Януари 2014 22:05
Подозирам, че това "ноу-хау" е широко и охотно усвоено от съсловието. Имотните врътки навярно вече са негов характерен белег. Тяхна чест са много усърдни в "приложното правоприлагане". Комай ще трябва да се пазарим за тях подобно Авраам с Бог (любим сюжет библейски ми е).
13 Януари 2014 22:12
Подозирам, че това "ноу-хау" е широко и охотно усвоено от съсловието


Не само, сделките с имоти между роднини са много разпространени по две главни причини: императивният режим на СИО и ограниченията на законодателството за разпореждане с имуществото чрез завещание, при наличие на евентуални наследници със запазени части.
Има и трети причини, включително кредитори, но посочените са най-чести.
13 Януари 2014 22:20
Демек, привидни сделки - унищожими и нищожни - по тях си падат тяхна чест, а?
13 Януари 2014 23:33
Ако ще и динозавър да е укрила - щом е "наш човек" - ще мине.
Те май само такива вече останаха в съдебната система.
Абе започвам да разбирам защо комунистите са изринали всички от полиция и съд и са започнали наново.
Трябва от време на време да се мие бъчвата от налепи ...
14 Януари 2014 02:36
Ми нали за това иде реч?
За етика.

Ееее, аре ся!. Етиката е ненужна екстра. Катарзис трябва тука. А, и експертиза. Много хубава и модерна дума. Макар че... Тя една експертиза - добър 3,67... Но да не бъдем максималисти де. Ще го компенсира с катарзис.
14 Януари 2014 08:03
Демек, привидни сделки - унищожими и нищожни - по тях си падат тяхна чест, а?


Нещата са далеч по-сложни, специално при СИО. Впоследствие се налага да се водят други дела, за да се установи това, което се постига чрез сделките.
П.П. Унищожаемите сделки винаги са действителни, а не привидни.

14 Януари 2014 09:10
Освен "имотните" сделки, които сигурно при повечето "класни" юристи са такива, има и една незаменимост. Безработица, безработица, ама за кого?
Тенева е родена в Айтос през 1949 г.
Натисни тук
14 Януари 2014 13:36
Като има чета имотните келешлъци - то май и един читав кандидат няма да се намери дето да си е декларирал всички шмекерии ... и кво прайм тогава? Ми много ясно - няма да назначаваме повече никой, никъде, поне докато някой не се разбере с разните там журналисти да не се бъркат по чуждите сделки
Може да разчитате че ще има законодателство в тая посока, съвсем скоро
14 Януари 2014 13:36
Остава да се види и текстът в нотариалните актове за покупко-продажба, удостоверяващ получаването на продажната цена.
Сиреч имотният регистър е ала-бала.
Често при сделки между роднини плащането се отлага във времето, като в деня на сделката се прехвърля само собствеността.
Сега остава да обясниш, че и нотариусът е отложил във времето събирането на държавните такси върху стойността на изповяданите имоти. Освен ако не са обявени фиктивни стойности (и в нотариалния акт, и в имотния регистър) каквата практика имат другарите от БСП, еле "другарят с куфарчетата" Румен Гечев при "спестяването" на данъци.
Всъщност пдозренията не са към имотните сделки, а са налице невярни декларации. Ако един съдия не може да попълне надлежно една декларация, как ще вземе/издаде надлежно съдебно решение!?
14 Януари 2014 14:48
"Трябва от време на време да се мие бъчвата от налепи ..."

Някои налепи за така яко залепнали за бъчвата, че са проникнали в самото дърво, така че никакво миене на помага, тя става напълно негодна и просто трябва да се купи нова. С "катарзиси" (миене ) тая работа не става.

14 Януари 2014 17:15
Сиреч имотният регистър е ала-бала.


В имотния регистър не се вписва дали цената е платена.
Затова и уточнявам, че декларациите ще са непълни/неверни, ако в нотариалния акт е удостоверено получаването на цената, но нот. акт не съм виждала, за да коментирам безусловно.
14 Януари 2014 17:52
"Така детето на Георгиев от първия му брак вече не можело да претендира за наследство."
Тук са възможни няколко първопричини:
1. Съпругът й няма никакъв финансов принос в придобиването на имотите и госпожата унижавайки го му нарежда да обезнаследи в тази част от имуществото детето от първия си брак. Твърде унизително както за съпруга, така и за детето!
2. Съпругът ненавижда детето си от първия брак. Твърде унизително за детето! Не говори добре и за госпожата, която не е сторила нищо за да го тласне към по-човечно отношение!
3. Опасяват се от ефекта на преживелия съпруг. Ако госпожата се гътне по-рано, то детето на съпруга й от първия брак, ще наследи чрез него и дял от нейната част от СИО. Недостойно сметкаджийство - унизително за всички засегнати роднини. Щом съдия от ВАС заобикаля закона от такива неморални подбуди, от какви ли подбуди ще инспектира работата на колегите си?
4. Единствено ако въпросното дете от първия брак не е стока и би имало някакви престъпни щения към въпросната собственост (като бъдещ съсобственик) то само в такъв случай дълбоко "моралните" съпрузи експерти (по врътки със закона) биха имали някакво извинение и то само ако са компенсирали парично въпросното дете!
14 Януари 2014 19:27
Потапов 14 Януари 2014 17:52
Какъв морал търсиш?Занаята е мръсен.А с милион и половин хонорар на Доганя, блести от 1000 км.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД