:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,717,436
Активни 816
Страници 2,339
За един ден 1,302,066

Кабинетът обяви администрацията за неефективна и раздута

Една разпоредба в закон се контролира от 10 ведомства едновременно. Въпреки армията от чиновници държавата плаща милиони за външни консултанти
След дълги години на псевдореформи държавната администрация се оказа в тотален колапс. Армията от хиляди чиновници работи неефективно, раздуват се щатове, липсва прозрачност, електронното управление не действа, а грешките остават безнаказани. Това са изводите от новата стратегия за реформа на държавната администрация до 2020 г., която беше пусната за обсъждане вчера.

Констатациите показват мрачната картина, с която се сблъскват всеки ден граждани и фирми, и обясняват защо България се срина на дъното на класациите за икономическа свобода, бизнес среда и образование. От анализа стана ясно, че дори и шумно рекламираните реформи са се провалили. Такъв е случаят с опита на бившия финансов министър Симеон Дянков да въведе мениджърски подход в заплащане на чиновници, като бонусите зависят от заслугите. Оказа се обаче, че новият модел така и не е проработил и е бил изкривен от самите чиновници. Според авторите на доклада това се дължи както на липсата на пари, така на неспособността на някои началници да оценяват служителите си. Други шефове пък избирали златната среда и решавали да оценяват всички еднакво, за да няма конфликти. Всичко това е довело до демотивиране на част от чиновниците.

Всички управляващи досега са се провалили и в изграждането на електронното правителство. Въпреки прахосаните милиони все още информационните системи на институциите не са съвместими, някои от тях са остарели и не могат да бъдат интегрирани. Липсват взаимодействие и възможност за обмен на данни. Вчера на среща с американския бизнес в България премиерът Пламен Орешарски даде пример с ведомство, в което чиновниците използват 42 различни софтуера.

Администрацията на практика няма как да реагира на жалби и сигнали на граждани, изтъква още документът. През 2012 г. броят на жалбите и сигналите е достигнал 27 967. Липсва обаче система, където те да бъдат завеждани, да се прави анализ и същевременно да се решават възникналите казуси, предупреждават авторите. Така най-често проблемите или не се решават, или се стига до съд. Като цяло не се налагат санкции за действия или за бездействие на служители, с които са навредили на хората или са нарушили правата им.

Една от най-тревожните констатации е, че броят на административните структури в страната е нараснал двойно за последните 17 години. Ако през 1996 г. е имало само 55 администрации, то през 2003 г. техният брой достига 140. Миналата година администрациите на централно ниво са били 114. В същото време чиновниците предоставят едва 2023 услуги на бизнеса и гражданите. Високият брой структури е една от причините да има сериозно дублиране на функции между отделните звена. Например контролът върху трудовата дейност е възложен на 14 структури, а само една разпоредба на Закона за виното и спиртните напитки - на цели 10 едновременно.

Общата администрация пък се раздува, без да има нещо общо със задълженията на чиновниците. Дори най-малките звена разполагат със свои служители, които отговарят за човешките ресурси, за счетоводството и финансите, за информационните технологии и т.н. Така независимо от новите технологии общата администрация остава 30% от министерствата и 35% в останалите администрации. Изводът е, че дигиталната ера не е помогнала за намаляване на чиновниците и спестяване на пари.

Критики има и към регулаторните и контролните органи. Те разбирали своята независимост като "затворено управление", което не се подчинява на общоприетите правила за държавните структури. Всичко това създавало проблеми на изпълнителната власт, която понасяла негативите от бездействието на регулаторите. Според авторите на стратегията неуспехът на тези структури не трябва да се обяснява с недостатъчната политическа воля да се промени нещо, а с липсата на механизми за носене на отговорност от регулаторите.

Констатациите за управлението на човешките ресурси са също тревожни. Въпреки че към 31 декември 2012 г. в администрацията е имало 4797 свободни места, а в МВР - още 6503, държавата е платила близо 19 млн. лева за външни консултантски услуги, които да подпомагат експертно чиновниците. Това е типичен пример за прахосване на пари. Съществен проблем е провеждането на конкурси за нови служители. Вече е тенденция да се прекратяват конкурси заради липса на кандидати или да се заобикаля тази процедура. Така например от 4 години не е провеждан централизиран конкурс за младши експерти в държавната администрация.

Не на последно място са тревожните заключения и за подготовката на чиновниците да участват в структурите на ЕС. Администрацията не извършва качествени предварителни консултации с бизнеса и неправителствените организации в първоначалния етап на формирането на европейските политики. Няма прозрачна процедура за определяне на българските представители в подготвителните органи на Съвета на ЕС и комитетите на ЕК. Липсва и единна информация за тях.

Разбира се, документът включва и предложения с мерки за подобряване на положението, но те имат преди всичко пожелателен характер и не създават очакване нещо да се промени до 2020 г.
24
6980
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
16 Януари 2014 19:43
Ха добър ден сватя! Честит сбор!
16 Януари 2014 19:44
Интелектуални Колумбовци! Титани на мисълта! Корифеи делиормански/пернишки! Щурчовци непоръбени! Останалото не е за форума, че да не опъван нервите на админа!
16 Януари 2014 20:01
И? Кво правим от тук нататък?!
16 Януари 2014 20:04
Това че чиновниците са много, не е непременно лошо. Ако ги изритат на улицата, тези хорица /в по-голямата си части/ стават безработни завинаги. Щото за нищо друго не стават.
Въпроса все пак е: Защо, когато са толкова много, сблъсъка с тях става по-труден, а не по-лесен.
Отговора: За да се чустват необходими и да се размножават - не е баш убедителен, като се има предвид че всички тези калинки са на наша издръжка.
Не е зле, некое правителство да ги постегне, щото цялата работа накрая ще свърши зле. Мнооо паразити се сбират върху малко овце.
16 Януари 2014 20:07
Дано най-накрая да последват и адекватни действия, а не само закани и орязвания. Аз отдавна съм разбрал, че на повечето шефове в бг админите им липсва авторитет да водят. Могат само да следват и съответно не биха могли да оценяват кой служител да бъде награден или уволнен.
16 Януари 2014 20:29
Очаквам програми за повишаване квалификацията на чиновниците, курсове по чуждоезиково обучение, семинари, командировки, накратко - харчене на още повече пари. Този филм сме го гледали.
16 Януари 2014 20:36
Моля, който смята, че не е съвършен, нека пръв даде знак под материала. Може и да не е от държавната администрация.
16 Януари 2014 21:14
То не бха калинки, а сега сатанишки и ходроасистенти......
16 Януари 2014 21:23
Проблемът не е в администрацията, а в политическата шапка, която ръководи тази администрация. За политиците е много удобно да насочват гнева на хората не към истинският виновник, т.е. към себе си, а към резултата от техните действия - администрацията, която ръководят. Тази манипулация винаги дава ефект - хората изливат гнева си по невинните хора и не търсят сметка от виновните. Между другото по същия начин преди години бившия вече прокурор Кокинов се издигна като гонеше невинните "виновници" за банковата криза, докато виновните са си пили уискито с шефовете му - за самия него не знам.
16 Януари 2014 21:41
След дълги години на псевдореформи държавната администрация се оказа в тотален колапс. Армията от хиляди чиновници работи неефективно, раздуват се щатове, липсва прозрачност, електронното управление не действа, а грешките остават безнаказани. Това са изводите от новата стратегия за реформа на държавната администрация до 2020 г., която беше пусната за обсъждане вчера.


Кой прави псевдореформите? Политически назначените шефове над тази администрация.
*
Защо Армията от хиляди чиновници работи неефективно? Защото политически назначените шефове над тази администрация са некадърни да я ръководят или имат някаква лична облага това да е така.
*
Защо електронното управление не действа? Защото политически назначените шефове над тази администрация нямат полза от това, даже обратното - ще намалеят личните им облаги.
*
и т.н. с всико останало е по същия начин.

За да работи както трябва една такава администрация трябват няколко основни неща:
- да не се подменят служителите й при всяка смяна на правителството
- служителите да получават адекватно заплащане
- да имат ясна технология на работа, която да не изработват самите те
- да имат необходимата техника и софтуер
- политически назначените шефове да не могат да получават комисионни
- политически назначените шефове да не могат да получават подкупи или поне силно да се ограничат
Като на първо време това стига, но няма да стане. Няма да стане по нито една от тези точки.

16 Януари 2014 22:41
Това правителство го мъчи някакъв тип шизофрения. Хем се оплаква от броя административни структури, хем само през последната 1 седмица е предложило 2 нови: възраждане на фонд "Тутун" и "Аптечен консултативен съвет", като последният щял да издава удостоверение, дали имаш право да отваряш аптека на определено кьоше или случайно няма да правиш конкуренция на "старите кокали" в махалата.
16 Януари 2014 23:23
Изводът е, че дигиталната ера не е помогнала за намаляване на чиновниците и спестяване на пари.

Преди около 2 века лудитите в Англия чупели машините, за да не останат без работа...
Е, вярвате ли, че чиновниците имат интерес от електронни услуги без тяхна намеса?...
17 Януари 2014 00:22
да ме прощават изказалите се под материала, но само Abaddon89 демонстрира добри познания по темата. останалите са реагирали първосигнално. каквато е и целта, мисля. но пък каква приказка става под подобни "новини".
p.s. старите форумци би трябвало да си спомнят, че подобни писания имаше и в началото на мандата на Неговото правителство. във връзка с това - политическата класа на територията няма интерес от квалифицирана и добре платена администрация. още по-малко такъв интерес има "национално отговорният бизнес елит". една такава администрация ще пречи естественото влечение между едните и другите да прерасне в пламенна любов. това - в случаите, когато "едните" и "другите" не са (или не представляват) едно и също лице.
17 Януари 2014 07:45
Много е весело да се четат такива "анализи", все едно в началото на предния мандат на тая коалиция не ги дъвкаха същите и все едно не направиха точно обратното на дъвканото тогава.

Никой няма да бутне администрацията предизборно -- това са неколкостотин хиляди човека гласоподаватели и техната рода.
17 Януари 2014 08:49
Abaddon89, ,
Като се започнат едни реформи.

Да видим как ще е в края на мандата...
17 Януари 2014 08:59
Ченгета и е-правителство.
Смях в залата.
17 Януари 2014 10:08
Abaddon89, ,точно така е всичко зависи от шапката, а шапката "политически кабинет" е винаги от хора които никога не са работили в администрация, но са политически удобни за защитаване на "бизнеси" на спонсори на съотвените партии във властта. От там трябва да се започне, защо за държевен експерт трябва минимум магистратура , а за министър или зам-министър и съветници не нужно такава образователна степен, нито опит,като в опита трябва да е и административен, щото всеки нов въвежда нови правила и нови хора по върховете. Нека се приеме опита на Франция без завършена ЕНА не може да бъде зам-министър или главен секретар(той е главния началник на администрацията).
17 Януари 2014 11:59
Препоствам се от темата, в която се чудим защо българите ядат боклуци..., защото отговорът е валиден и тука.
мрачната картина, с която се сблъскват всеки ден граждани и фирми, и обясняват защо България се срина на дъното на класациите за икономическа свобода, бизнес среда и образование. От анализа стана ясно, че дори и шумно рекламираните реформи са се провалили.

Проблемът е системен.
Да, проблем има и за съжаление той е и политически.
Идва от там, че мафията реши да добави към политическата си власт и икономическата.
С което наложи мафиотското мислене и в реалния сектор. За 10-15 години успя.
В държавните служби за контрол се назначават САМО хора, които ще си затварят очите пред измамите на "наш'те хора"...
И обратно - всеки производител или търговец, за да получи лиценз и т.н. трябва да стане "свой човек" на някого и да бутне комуто тряба.
И става недосегаем.
17 Януари 2014 12:02
Докато мафията е на власт, а тя е,
всяка реформа е само имитация,
просто се преназначават нови "свои хора".
Тъжно и унизително е да гледаме този омагьосан кръг...
17 Януари 2014 13:13
От колко години се говори, че тази администрация е прекалено раздута. И вместо от година на година да става положението по-добре, обратното, тя става все по голяма и пренаселена. Да се надяваме, че това правителство ще вземе нещата в ръце и ще извърши всичко необходимо, за да модернизира и направи ефективна администрацията. Казват, че надеждата умира последна.
17 Януари 2014 13:52
и направи ефективна администрацията

Според мен тя си е високоефективна в правенето на това за което е назначена - да обслужва мафията.
Ако има някаква друга цел, то тя не е формулирана никъде.
Надеждата да се случи нещо хубаво, без да сме казали какво да е то, е една абстрактна надежда...
17 Януари 2014 15:46
Потвърждава се до болка известното – пълно фиаско в политическото управление на България.Администрацията е жалка защото е производна на жалкото политическо управление.На всички правителства и всички НС отговорни за закона!! Все пак има и шампиони по некадърност в изпълнителната власт! Това са правителствата на Ив.Костов,Симо – ментата,С.Станишев и Б.Борисов.Останалите правителства са достойни подгласници на „шампионите”.Досегашните държавни глави са стратегически бонус.Виновни няма,което е оценка за жалкото състояние на,с извинение, правораздавателната ни система.Съвсем накратко – пълен провал на т.н. преход.

„Това са изводите от новата стратегия за реформа на държавната администрация до 2020 г., която беше пусната за обсъждане вчера."

Колко смешно – същата некадърна партокрация /някои я наричат МАФИЯТА/ ще се гъбарка с обсъждане на стратегия – чак до 2020 г.?! Ха-ха. Съществуващата партокрация не става за управление и на квартален магазин,да не говорим за изработване на някаква стратегия.Ако тези жокери можеха да разсъждават стратегически трябваше за 24 г. да се появи все пак някакъв положителен резултат със стратегическо значение за държавата.Не личи да има такъв в нито една област на държавното управление.
След пълен провал на прехода съвсем естествено се налага пълна промяна на политическата система управляваща държавата.Как? Ами това е работа на народа. Ако народът продължава да не може нищо да промени /по някакъв начин!/,тогава ще продължава да си сърба рядката попара, в приготвянето на която всички имаме участие.Така и така няма виновни - кой може да спре некадърниците да се упражняват даже и със стратегии? След 2020 г. може цялото население да стане администрация и всичките събрани в София.
19 Януари 2014 03:40
Така е било така и ще бъде - раздута и мързелива администрация, вечно недоволна от малките си заплати. Никоя партия не иска нито може да пребори това. Това явление ще надживее и комунизъм и демокрация и всичко.




–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
lotusspirit
20 Януари 2014 17:37
Abaddon89 , и от мен .
Както е казъл мустакатия: "Кадрите решават всичко".
Винаги съм се питал: "Що е то политически кабинет и има ли той почва у нас"? В едно министерство ,би трябвало, само министърът да е политическо лице, а всички останали да са професионлисти от кариерата. Практиката всяко ново правителство да "калинизира" администрацията със свои некадърни партийни кадри, под формата на реформа е пагубно за държавата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД