Парите от еврофондовете за повишаване на капацитета на администрацията са скочили драстично в последната версия за разпределение на средствата за периода 2014-2020 г. Сравнението с предходното предложение показва, че това е политиката с най-голям ръст във финансирането. С новия си бюджет укрепването на администрацията почти се изравнява като финансиране с мерките за насърчаване на заетостта и мобилността на работната сила. Това става ясно от последните актуални данни за разпределението на парите от еврофондовете. В новите разчети вече е включен и планираният резерв от 6% по всички оперативни програми, който ще зависи от изпълнението им.
336.47 млн. евро ще бъдат заделени за повишаване на административния капацитет според последното предложение на работната група, която подготвя споразумението с Европейската комисия за новия програмен период. Това е над два пъти повече спрямо предложения през август бюджет от 144.54 млн. евро. Не е ясно за сметка на коя политика се завишава финансирането на администрацията. Към август целият ресурс за този приоритет бе предвиден да дойде от Европейския социален фонд, който финансира и програмата за развитие на човешките ресурси, и тази за добро управление. До нивото от 144 млн. евро през август се стигна след орязване на финансирането за тази политика, като първоначално за нея бяха предвидени 259 млн. евро.
След администрацията с най-сериозен ръст във финансирането са политиката за стимулиране на научните изследвания и иновациите и повишаването на конкурентоспособността на малките и средни предприятия. За наука и иновации в последната версия на бюджета ще бъдат заделени 492 млн. евро при 363 млн. евро в предложението от август. Сравнението показва, че ръстът надхвърля включения резерв от 6%. Парите за малки и средни предприятия са 613 млн. евро при 528 млн. евро в предложението от август. От данните става ясно, че този допълнителен ресурс за иновации и предприятия вероятно е освободен от политиката за подобряване на достъпа до информационни и комуникационни технологии. За нея в новото предложение не е предвидено никакво финансиране при 211 млн. евро в предложението от август.
Със сериозен ръст, но по методологически причини, е политиката за стимулиране на нисковъглеродната икономика. При нея са добавени 350 млн. евро от инструмента "Свързана Европа", който ще финансира проекти в областта на енергийната и транспортна инфраструктура. С повече пари е и заетостта заради включването в разчетите на осигурените 55 млн. евро за младежка заетост. С всички инструменти и резерва финансирането по оперативните програми става 7.4223 млрд. евро. През август с изключен резерв и допълнителни програми парите бяха 6.257 млрд. евро.
Разминаването в тези два бюджета стана повод за размяна на остри критики между представители на управляващите и опозицията, макар да бе ясно, че разликите се дължат на различен подход при съставянето на бюджета. Включването на резерва от 6% в сметките не е гаранция, че парите ще бъдат получени. Дали това ще стане ще се разбере през 2019 г. след оценка за нивото на изпълнение на различните оперативни програми и заложените в тях приоритети. Ако целите по даден приоритет не са постигнати, България ще може да иска прехвърляне на суми за дейности, по които изпълнението е добро, при определени ограничения.
За новия програмен период Европейската комисия заложи нови правила за програмиране на средствата, залагайки условие за концентрация на ресурс в 11 тематични цели, независимо от вида и броя на оперативните програми, приети от дадена страна. Заложени са и специфични минимални прагове за финансиране на отделни политики. Така например минимум 20% от средствата по Европейския социален фонд трябва да се изразходват за мерки за борба с бедността и социалното изключване.
|
|