Да си увеличат драстично заплатите е една от спешните задачи, които общинските съветници в цялата страна се заеха да решават на първите си заседания след новогодишната ваканция. Новите възнаграждения са коледен подарък, който депутати на БСП - бивши общински съветници начело с Георги Кадиев, направиха на местната власт в последните дни преди празниците. С промени в Закона за местното самоуправление беше дадена възможност заплатата на съветника да е до 70% от брутното възнаграждение на председателя на съвета (в общините с население над 100 000 души) и до 70 на сто от средната брутна работна заплата на общинската администрация (в градовете с до 100 000 жители). Заплатата на председателя не може да е повече от 90 на сто от брутното възнаграждение на кмета, което се определя от общинските съвети и има таван според общината. Преди години ГЕРБ орязаха значително парите на общинарите с мотива, че това не им е основната дейност и те си докарват заплати от другата си работа.
Някои общински съвети не скромничат и отиват директно към максимално допустимите суми. В Перник например съветниците си гласуваха вчера максималния ръст и така от следващия месец вече ще вземат по 1008 лв., което е 5 пъти повече от вземаното сега. Няколко съветници опитаха да агитират за по-малко увеличение - 60% вместо 70% от председателската заплата, но напразно. "За съжаление промените в този закон бяха приети, без да се отчете практически какво означава това. Годишно за заплатите на съветниците ще отиват по 603 хил. лв. от общинския бюджет", коментира кметът Росица Янакиева.
Близо 8 пъти могат да скочат общинарските заплати във Варна - до 1046 лв. вместо досегашните 136 лв. Там все още умуват какъв да е ръстът. Везните клонят към 1046 лв., но щe има тежки санкции за отсъствие, каза пред "Дарик" шефът на местния парламент Иван Луков (ГЕРБ).
Като рекордьор засега се очертава Сливен, защото там сега имат право да си завишат заплатите до космическите за града 1470 лв. Предложението всъщност е за увеличение на "само" 1260 лв. Според кмета Кольо Милев обаче на утрешното заседание щяло да се реши заплатите да станат най-много 600 лв. Покрай това се разбра, че в Сливен отдавна са задминали София. Там кметът получава 2300 лв. покрай дългия си стаж, съответно председателят на съвета взема 2100 лв.
Утре в Пловдив трябва да си гласуват пет пъти по-високи заплати - 945 лв. Докато в Шумен съветниците от ГЕРБ са против вдигането на заплатите, под тепетата предложението за максималния ръст идва именно от герберите. Пловдивските общинари имат право и на около 100 лв. представителни месечно. В Шумен заплатите ще бъдат вдигнати два и половина пъти на сесията другата седмица - на 500 лв. Според председателя на съвета Георги Колев досегашната месечна заплата от 200 лв. е "безумно унизителна".
Има и други общини, където не се хвърлят на максималната сума. Между 500 лв. и 600 лв. да станат заплатите на общинарите в Стара Загора при 160 лв. сега е предложението на местния парламент. При това увеличение разходите за заплати ще скочат с 250 хил. лв. годишно до 800 хил. лв. На първото си заседание другата седмица в Монтана ще си гласуват трикратно увеличение на заплатите - до около 400 лв. В Благоевград искат почти пет пъти повече на месец - около 600 лв. В Дупница от 190 лв. заплата ще скочи на 630 лв., а в Самоков ръстът ще е с 2.5 пъти до 700 лв.
СКРОМНО
Общинарите в Бургас след увеличението ще вземат 340 лв. при 180 лв. досега. Минимална работна заплата ще вземат и колегите им в София, ако утре се приеме предложението на ГЕРБ и БСП. В момента в столицата общинарите вземат по 195 лв. Те ще имат право и на представителни.
|
|