Според доклада на Брюксел управляващите дължат на гражданското общество прозрачност и зачитане на общественото мнение. |
Политиците вчера избягаха от коментарите по същество и се съсредоточиха върху прехвърлянето на вината. Британският посланик Джонатан Алан обаче бе болезнено откровен. "Докладът е депресиращо четиво. Няколко малки стъпки напред и няколко големи стъпки назад. Румъния определено се справя по-добре, България рискува да бъде оставена настрана, ако румънският напредък продължи", коментира той в "Туитър".
Двете части на доклада изобилстват с конкретни примери, които показват, че решенията на управляващите са спорни, неаргументирани и с неясен бъдещ ефект. В прав текст Брюксел съобщава, че не са изпълнени препоръките от предишния доклад.
Политическото влияние върху съдебната власт е ключов проблем според ЕК. Авторите на доклада са изброили всички процедури за избор, които са оставили съмнения за намеса от страна на управляващите: на Висшия съдебен съвет, главния прокурор, скандалите с компрометираните кандидати за Конституционния съд. Специално предупреждение съдържа параграфът за започналия избор на главен съдебен инспектор, в който е казано, че състезание с един кандидат не може да има. ЕК критикува също краткия срок и непрозрачната процедура за номиниране, като предупреждава, че изборът ще е тест за управляващите. Изборът на председател на Върховния касационен съд през есента т. г. също ще е проба доколко България е научила урока си.
Почти на всяка страница се съдържа настояване да се осигури прозрачност при кадровите решения и провеждането на важните реформи, за да се разсеят съмненията, че всичко се случва под диктовката на управляващата коалиция. Силната загриженост за независимостта на съдебната система е подкрепена с пример как министър на вътрешните работи е кръщавал полицейски операции на съдии, които не са постановявали желаните от прокуратурата мерки за неотклонение на арестувани. Тази притеснителна практика е спряла едва през втората половина на 2013 г., откогато няма фронтални атаки от изпълнителната власт към съдебната.
Реформата в МВР и ДАНС е друг ключов момент в доклада. Според ЕК "венецът" на разместването в сектора за сигурност - назначаването на нов шеф на ДАНС, е "оставило лоша следа в доверието на обществото и на партньорите на България, за чието преодоляване властите ще трябва да работят много упорито". Критикува се и неясната цел на вливането на ГДБОП в ДАНС и дублирането на функции между МВР и мегаструктурата. Европейските експерти недоумяват защо и спецслужбите, и обикновените полицаи имат едни и същи задължения по разследване на корупцията и организираната престъпност и как ще се координират помежду си. От препоръките се разбира, че ЕК смята ДАНС за хибрид, от който полза няма. Препоръката е да се намери начин тя да си сътрудничи със службите в другите страни членки, за да е ясно какво точно прави. По отношение на МВР се отбелязва и "предизвикателството да се справи адекватно с протестите и напрежението по границите".
В прав текст в доклада се отбелязва, че нито парламентът, нито прокуратурата са направили нещо съществено срещу корупцията, заради която всъщност беше създаден механизмът за сътрудничество и проверка. След тази констатация са изредени купищата държавни институции, издържани от данъкоплатците, които нямат особена ефективност или направо са излишни, като специално е откроен БОРКОР. Според ЕК само една институция трябва да координира борбата с корупцията.
Не е прескочена и Комисията за конфликт на интереси, която би трябвало да играе сериозна роля срещу порочните практики, но вместо това беше замесена в скандал с тефтерчето на председателя й и подозрения за силно политическо влияние. На комисията й е трудно да доказва конфликт на интереси и губи почти всички дела в съда. Тежката и дълга процедура за доказването на конфликта на интереси също е пречка за ефективното пресичане на порочните практики.
Брюксел критикува и новия закон за конфискация на престъпно имущество, като отбелязва, че той е създал допълни пречки. Комбинацията на прага от 125 хил. евро за разлика между декларираните доходи и разходите, който е висок по европейските стандарти, и това, че се разследва само 10 години назад, пречи да се проследи произходът на богатството. Комисията за конфискация на престъпното имущество е претрупана с маловажни случаи, тъй като списъкът от престъпления е твърде дълъг и тя не може да се концентрира върху организираната престъпност.
Нулеви резултати са констатирани и на действията на управляващите спрямо организираната престъпност. Посочва се как висши фигури - очевидно т. нар. братя Галеви - са избегнали правосъдието точно преди присъдата си, а сега се шикалкави и с делото им за конфискация. "Никой не пое отговорност, нито пък се предприеха стъпки да се гарантира, че това няма да се повтори", заявяват експертите и отбелязват, че специализирания съд и прокуратура, на които се възлагаха надежди за справедливи присъди, се занимават само с маловажни случаи.
ЕК препоръчва анализ защо се бавят делата, както и включване на гражданското общество в тази дискусия. На широка обществена дискусия трябва да бъде подложен и проектът за нов Наказателен кодекс. Надежди се възлагат и на екшън плана на главния прокурор за реформи.
Политиците заспориха кой е по-по-най-виновен за критичния доклад на ЕК
Социалистите даже разкритикуваха целия механизъм за наблюдение от Брюксел
Нито една управлявала партия не пое отговорността на острите критики в поредния доклад на Европейската комисия за провала в битката с престъпността и корупцията. БСП, ДПС и ГЕРБ си приписаха заслугата за минималните положителни примери в документа и прехвърлиха вината за порочните практики на опонентите си.
Основната защита на депутатите от БСП беше, че критиките на Европейската комисия обхващат три правителства, а тяхното е било най-малко на власт. Вицепремиерите Зинаида Златанова и Цветлин Йовчев похвалиха доклада като точен и обективен. Според тях похвалите се отнасят именно за периода, когато те управляват. Йовчев не откри критики за дейността си и обеща бързи резултати от вливането на ГДБОП в ДАНС. Той призна, че БОРКОР не работи добре, но прехвърли въпросите към новия му шеф Бойко Великов. Златанова и Йовчев обещаха и екшън план за отстраняване на проблемите.
БСП критикува надзора на ЕК по принцип. "Механизмът за наблюдение трябва да е по-ясно фокусиран върху определени цели и да се измерва с обективни показатели. Проблемни зони остават недостатъчно ефективните резултати на съдебната власт, нивата на корупция, липсата на резултати в противодействието й. Трябва да се извършат действия, които да не предотвратяват правосъдието", заяви депутатът от левицата Янаки Стоилов. Евродепутатът Илияна Йотова също постави под съмнение смисъла на проверките. "Толкова години излизат доклади и всеки път стават оръжие и инструмент на управляващи и опозиция. Задавала съм въпроси за резултатността им. Надявам се, че през следващия мандат комисията ще преосмисли този механизъм", заяви тя.
Управляващите се опитаха да омаловажат и констатацията, че с назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС България е загубила доверието на европейските си парньори. Янаки Стоилов категорично смята, че това не е така, но все пак призна, че посочените от ЕК назначения касаят настоящото управление и няма как то да пренебрегне този факт.
"Смятам, че е демонизиран образът му. Какво нечисто има в съдебното му минало? Ако безспорният факт на чистото съдебно минало е самодостатъчно условие за заемане на определени позиции, то този критерий е покрит и от Делян Пеевски", заяви лидерът на ДПС Лютви Местан по повод ключовото място на Пеевски в доклада. Местан окачестви еднозначно оценката на Еврокомисията като "негативна", но също прехвърли топката в градината на ГЕРБ.
"Притеснителното е, че това е първият доклад, в който се усеща умора, дори отчаяние", заяви бившият министър по еврофондове, а сега депутат от ГЕРБ Томислав Дончев. Според него от тук нататък всяко харчене на европейски средства ще бъде гледано под лупа. Партията отхвърли критиките на ДПС и БСП, че визираният от комисията натиск спрямо съдебната система касае управлението на ГЕРБ.
И за да покажат нагледно, че нямат намерение да се съобразят с препоръките за повече прозрачност и обективност при кадровите назначения, депутатите от правната комисия на НС одобриха кандидатурата на Веселина Тенева за главен съдебен инспектор и обяви, че ще я изслуша на 26 февруари. В доклада си ЕК специално отбелязва, че не може да има състезание с един кандидат и че процедурата вече е опорочена с краткия срок за номинации и съмненията за задкулисни договорки.
ОГЛЕДАЛО
"Докладът е обективен и съдържа точни констатации както за постигнатия напредък, така и за очевидните слабости и негативи", обяви прокуратурата. И изброява положителни бележки по свой адрес - създаването на специализирано звено между прокуратурата и ДАНС за разследване на престъпления, извършени от магистрати, както и за спецекипи и звена между прокуратурата и ДАНС за противодействие на корупцията, контрабандата и финансовата престъпност. От ВСС обясниха, че им трябва време, за да се запознаят с доклада, който са видели само на английски.
Основната защита на депутатите от БСП беше, че критиките на Европейската комисия обхващат три правителства, а тяхното е било най-малко на власт. Вицепремиерите Зинаида Златанова и Цветлин Йовчев похвалиха доклада като точен и обективен. Според тях похвалите се отнасят именно за периода, когато те управляват. Йовчев не откри критики за дейността си и обеща бързи резултати от вливането на ГДБОП в ДАНС. Той призна, че БОРКОР не работи добре, но прехвърли въпросите към новия му шеф Бойко Великов. Златанова и Йовчев обещаха и екшън план за отстраняване на проблемите.
БСП критикува надзора на ЕК по принцип. "Механизмът за наблюдение трябва да е по-ясно фокусиран върху определени цели и да се измерва с обективни показатели. Проблемни зони остават недостатъчно ефективните резултати на съдебната власт, нивата на корупция, липсата на резултати в противодействието й. Трябва да се извършат действия, които да не предотвратяват правосъдието", заяви депутатът от левицата Янаки Стоилов. Евродепутатът Илияна Йотова също постави под съмнение смисъла на проверките. "Толкова години излизат доклади и всеки път стават оръжие и инструмент на управляващи и опозиция. Задавала съм въпроси за резултатността им. Надявам се, че през следващия мандат комисията ще преосмисли този механизъм", заяви тя.
Управляващите се опитаха да омаловажат и констатацията, че с назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС България е загубила доверието на европейските си парньори. Янаки Стоилов категорично смята, че това не е така, но все пак призна, че посочените от ЕК назначения касаят настоящото управление и няма как то да пренебрегне този факт.
"Смятам, че е демонизиран образът му. Какво нечисто има в съдебното му минало? Ако безспорният факт на чистото съдебно минало е самодостатъчно условие за заемане на определени позиции, то този критерий е покрит и от Делян Пеевски", заяви лидерът на ДПС Лютви Местан по повод ключовото място на Пеевски в доклада. Местан окачестви еднозначно оценката на Еврокомисията като "негативна", но също прехвърли топката в градината на ГЕРБ.
"Притеснителното е, че това е първият доклад, в който се усеща умора, дори отчаяние", заяви бившият министър по еврофондове, а сега депутат от ГЕРБ Томислав Дончев. Според него от тук нататък всяко харчене на европейски средства ще бъде гледано под лупа. Партията отхвърли критиките на ДПС и БСП, че визираният от комисията натиск спрямо съдебната система касае управлението на ГЕРБ.
И за да покажат нагледно, че нямат намерение да се съобразят с препоръките за повече прозрачност и обективност при кадровите назначения, депутатите от правната комисия на НС одобриха кандидатурата на Веселина Тенева за главен съдебен инспектор и обяви, че ще я изслуша на 26 февруари. В доклада си ЕК специално отбелязва, че не може да има състезание с един кандидат и че процедурата вече е опорочена с краткия срок за номинации и съмненията за задкулисни договорки.
ОГЛЕДАЛО
"Докладът е обективен и съдържа точни констатации както за постигнатия напредък, така и за очевидните слабости и негативи", обяви прокуратурата. И изброява положителни бележки по свой адрес - създаването на специализирано звено между прокуратурата и ДАНС за разследване на престъпления, извършени от магистрати, както и за спецекипи и звена между прокуратурата и ДАНС за противодействие на корупцията, контрабандата и финансовата престъпност. От ВСС обясниха, че им трябва време, за да се запознаят с доклада, който са видели само на английски.