:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,311,181
Активни 349
Страници 18,749
За един ден 1,302,066

Гърция: Македония има голям проблем с България за ЕС

СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Гръцкият външен министър Евангелос Венизелос заяви, че страната му е готова на компромис за името на Македония.
Проблемът, който Гърция има с името на Македония, е много по-малък от този, който Скопие има с България за "изкуствената национална идентичност". Това е заявил гръцкият външен министър Евангелос Венизелос пред Комисията по европейски въпроси на френския сенат миналата седмица. "Нашият проблем с името е малък в сравнение с големите езикови и исторически въпроси", допълнил той. Според него става дума за лъжемакедонски език, който според българското правителство и българската научна общност е български език, каза външният министър на Гърция, която пое председателството на ЕС от 1 януари т.г.

По думите на Венизелос страната му е готова да приеме компромис за името. "Що се отнася до БЮРМ, трябва да се намери компромис за името на тази страна, защото сега много територии носят такова име: Централна Македония със столица Солун, откъдето аз съм депутат от 25 години, Западна Македония, Българска Македония, Албанска Македония. Предлагаме решителен компромис, който би означавал да се приеме име, подходящо за всякаква употреба", смята външният министър на Гърция. Големият проблем на тази страна произтича от междуетническите отношения, тъй като албанската общност е голяма (35%) и говори албански език, припомня той. "Никой не говори гръцки в БЮРМ. Албанската общност е напълно съгласна с нас за името, което е малък проблем спрямо идеологическия и историческия проблем", отговори на въпрос Венизелос.

Поне 12 паметника са поставени незаконно на моста "Око" в Скопие, включително и този на сръбския цар Душан, пише македонският в. "Утрински весник". Това е констатирала комисията, сформирана от кмета на скопската община Андрей Жерновски. Поставянето на паметника на цар Душан предизвика протести и през декември кметът каза, че 15 от паметниците в комплекса "Скопие 2014" не са регистрирани в общинската документация.
8
2843
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
24 Януари 2014 19:17
Централна Македония със столица Солун, ... , Западна Македония, Българска Македония, Албанска Македония. Предлагаме решителен компромис, който би означавал да се приеме име, подходящо за всякаква употреба"

Македонска Македония. Готово.
24 Януари 2014 20:08
Никакви отстъпки за за Скопските хунзи!....
25 Януари 2014 15:13
Абе проблем. То и пускането на емигрантите в България беше проблем, ама на спряха летните протести и проблема се реши. Няма национален интеес, който елита откърмен с интернационализъм не е готов да продаде.
25 Януари 2014 21:29
Гърците нямат ли си по-важни проблеми, че се заели да решават македонските?
25 Януари 2014 22:59
Поредната статия, където се лъже, че албанците били много, тук - 35%.
Официално албанците в Македония са 25.2 %, но реално (изненада за мнозина) са доста по-малко. Заради огромната емиграция, най-силна в албанските райони, мощната албанска диаспора и простичкия факт, че рядко се връщат, освен на гости. Затова албанците решително бойкотират последните преброявания, да не им лъсне голия г?з. Реално са около 1/4 по-малко от статистиката, а и раждаемостта им вече не е като преди 20-30 години.
26 Януари 2014 10:10
славянските малцинства.

Народност "славяни" няма и никога не е имало. Историците с тези "славяни" и "прабългари" са забъркали страхотна каша и продължават да я разбъркват. Ето и сега гъркът се изсуква като мокра връв с някакви си "славяни". Защото с това прикрива истината за българското население в северна Гърция и че те и до сега говорят на български.


26 Януари 2014 10:11
България трябва официално да заяви и отстоява следните две неща:
1. Официалният език в БЮРМ е български език и не може да се нарича по друг начин.
2. Историята на БЮРМ започва от 1945 г.
26 Януари 2014 18:46
А Беломорска Тракия къде изчезна ?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД